“Onlar Bu Milleti Tanımıyorlar”

Kocaeli Trabzonlular Derneği ile Derince Belediyesi tarafından Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Trabzon’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu” programına katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, böylesi gecelerde siyaset konuşmayı beceremediğini anlatarak, bunu pek de tasvip etmediğini söyledi.

Çocukken çok kıymetli bir Trabzonspor sevgisinin bulunduğunu ifade eden Soylu, “Şenol benim için önemli bir adamdı, Turgay, Necati, Kadir, Bekir, dozer Cemil… Bunların hepsi, çocukluğumuzun efsane insanlarıydı. Necmi Perekli’nin Galatasaray maçlarında, ‘havaya asılıp’ da gol attığı zaman dünyanın en mutlu insanlarından birisi olurdum” diye konuştu.

Kendisinin de futbol oynadığına işaret eden Soylu, daha sonra futboldan soğuduğunu ama Trabzonspor sevgisini hep içinde taşıdığını kaydetti.

Ailesine Trabzonspor sevgisine dair bir şey söylememesine rağmen, kızı ve oğlunun da gerçek birer Trabzonspor taraftarı olduğunu dile getiren Soylu, gecede Trabzon ile ilgili anılarını anlattı.

Trabzon’da bir Kurban Bayramı namazında yakınının başından geçen anıyı aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Burada çok güzel bir akşamda beraberiz, tüm sevgimiz, muhabbetimizle buradayız. Uzunsokak, muhlama,Uzungöl, Akçaabat, Sürmene, Araklı, Yomra, Arsin, Trabzon’un merkezi, hırçın dalgaları, yaylalarıyla buradayız ama esas itibariyle tüm gönlümüzü kavrayan sevgimizle buradayız. 16 yıl önce birileri çıkıp dediler ki, ‘Size bin yıllık yeni bir kimlik ortaya koymaya çalışıyoruz’ 28 Şubat’ta… Onlar bu milleti tanımıyorlar. Bu millet Kürt de olsa, Laz, Çerkez, Trabzonlu, Diyarbakırlı, İzmirli, Konyalı da olsa Alevi, Sünni de olsa, hangi anlayışa, hangi siyasi anlayışı taşırsa taşısın, hangi inancı, hangi etnik kökeni taşırsa taşısın, bu topraklarda yüz yıllardır aynı geleneği ve aynı sevgiyi büyütmektedir. Çünkü bu, bugünün milleti değildir. Mevlana’sından, Yunus’undan, Hacı Bektaş’ından, Pir Sultan Abdal’ından, Selahaddin Eyyubi’sinden, Veysel Karani’sinden birbirini seven büyük bir anlayışı taşıyan bir millettir. Bu anlayışı bugün de yarın da taşıyacaktır.”

– 28 Şubat soruşturması-

Soylu, konuşmasının ardından basın mensuplarının 28 Şubat soruşturmasına ilişkin sorusuna, “Toplumların rövanşlarını ve hırslarını içlerinde eritmeleri ama hukukun da adaletin de bu işin takibini kendi adına yapması gerekir. Bugünkü olaylarla ilgili söylemiyorum. Gelişmiş devletlerin temel refleksi bu olmalıdır” yanıtını verdi.

 

Etkinlikte daha sonra Kocaeli Trabzonlular Derneği Orhan Sarısüleyman, Soylu’ya plaket verdi.

Trabzonlular Derneği Halk Oyunları ekibinin gösteri yaptığı gecede, Soylu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ile salondakiler el ele tutuşarak horon oynadı.

Gece, Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı konseriyle sona erdi.