Trabzon’u bölgesel merkez haline getireceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP EŞ Genel Başkanı Selahatin Demirtaş’ı eleştirerek, “PKK’yı köylere gönderiyorsun, KCK’yı şehirlerde baskı yaptırıyorsun, başka türlü bir belediye teşkilatı kurmuşsun onlarla beraber baskıları yaptırmaya çalışıyorsun. Sonra da bana diyorsun ki ‘ben senin boyunun ölçüsünü alırım.’ Sen benim boyumun ölçüsünü alamazsın da ben senin boynunun ölçüsünü nasıl alırım sana gösteririm” dedi.

Soylu, Kireçhane Mahallesi Dereli mevkisinde esnaf ziyaretinde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti. Mahalleye girişinde vatandaşlarca davul ve zurnayla karşılanan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran’daki genel seçimlerin önemine işaret etti.

Bazı seçimlerin sadece sonuç seçimleri olduğunu söyleyen Soylu, “Örneğin muhtar ve belediye başkanı seçilir ve hizmet yaparlar. Bunlar da önemlidir ama başka bir seçim daha var. Bu da kader ve karar seçimidir” diye konuştu.

Önümüzdeki genel seçimlerin kader seçimi olduğunun altını çizen Soylu, “Bu minarelerde Ezan-ı Muhammed aslına uygun okunmuyordu. Nasıl aslına uygun okunmaya başlandı ? 50 gramlık oy pusulası ile. Ardından barajlar ve fabrikalar yapıldı. Demek ki ülkenin kaderi ve kararı 50 gramlık oy pusulasında” ifadesinde bulundu.

Soylu, Adnan Menderes’in ve Turgut Özal’ın katıldığı seçimler ile 2002 yılındaki genel seçimlerin karar seçimleri olduğuna işaret ederek, “7 Haziran’daki seçimler de Türkiye’de bir karar ve kader seçimidir” dedi.

“Baskının sahibi sensin”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirerek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde AK Parti’ye oy verilmemesi için baskı yapıldığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Milletimiz her şeyi görmektedir. Demirtaş oradan ‘bizim teşkilatımıza baskı kuruyorlar’ demiş, Dün bugün demiş ki ‘kim baskı yapıyorsa bana söyleyin ben açıp telefonda konuşacağım’. Baskının sahibi sensin. PKK’yı köylere gönderiyorsun, KCK’ya şehirlerde baskı yaptırıyorsun, başka türlü bir belediye teşkilatı kurmuşsun onlarla beraber baskıları yaptırmaya çalışıyorsun. Sonra da bana diyorsun ki ‘ben senin boyunun ölçüsünü alırım.’ Sen benim boyumun ölçüsünü alamazsın da ben senin boynunun ölçüsünü nasıl alırım sana gösteririm. Neymiş ‘Diyanet’imizi kapatacakmış.’ Ben de ona dedim ki ‘sen bizim Diyanet’imizi kapatamazsın da biz senin Kandil’ini söndürürüz.”

Soylu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni iyi bildiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:

“785 bin kilometrekareden bir tek çakıl taşını kimseye verecek takatimiz yok. Bu ülkenin birliği, beraberliği, bölünmez bütünlüğü bizim en önemli senetlerimizden birisidir. Hiçbir endişeniz olmasın, şımardıklarında ne yapacağımızı biliriz. Ufak tefek şımardıklarında ne yaptığımızı bildiğimiz gibi…”

Çözüm sürecinden vazgeçmeyeceklerini belirten Soylu, “Çözüm süreci eşit vatandaşlık, demokrasi sürecidir. Demokrasiden ve çözüm sürecinden vazgeçmeyiz. Tam tersi onlar çözüm sürecini provoke etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“Hüseyin Avni Aker Stadı’nın bulunduğu yeri yeşil alan yapacağız”

AK Parti’nin yeniden iktidara gelmesi halinde Trabzon’da yapacakları yatırımları da anlatan Soylu, “Trabzon’da yapımı süren Akyazı Stadı’nın yanındaki alana Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hastanesini, şehir hastanesini yapacağız. Trabzon’da Asya’nın en büyük limanını yapacağız. Arsin’de yatırım adası yapacağız. Yomra’daki mobilyacılar sitesini Çağlayan’a taşıyarak orada da şovrumu olan modern bir mobilyacılar sitesi yapacağız” dedi.

Soylu, bu yatırımlarla Trabzon’un bölgede merkez haline geleceğini ifade ederek, şunları aktardı:

“Akyazı Stadı’nın tamamlanması sonrasında Hüseyin Avni Aker Stadı’nın bulunduğu yeri yeşil alan yapacağız. Şehrin buna ihtiyacı var. Onun yanındaki Yavuz Selim Stadı ise aynen kalacak. Onun yanına ise kültür merkezi yapacağız.”

Trabzon’da turizm konusunda da önemli atılımlar yapacaklarına vurgulayan Soylu, “Trabzon’da sadece bir Uzungöl yok. Trabzon’da Uzungöl gibi 18 Uzungöl yapacağız. Bunların aynı Uzungöl olması gerekmiyor. Burada turizm destinasyonunu Uzungöl dahil olmak üzere bütün bölgelere yayacağız. Bu aynı zamanda istihdam demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, bu yatırımları tamamlamaları halinde Trabzon’un gelişip kalkınacağını aktararak, “Bu projelerimiz bittiği zaman bugün bir Trabzon varsa o gün üç Trabzon olur. Bazıları konuşurlar, laf üretmeye çalışırlar. Ama AK Parti yatırım ve hizmet yapar. Onlar konuşur AK Parti yapar” diye ifade etti.

Süleyman Soylu daha sonra Karlık Mahallesi’ni ziyaret edip genel seçimlerde seçmenlerden AK Parti’ye destek istedi.