Trabzon’a laf üretmeye değil, hizmet üretmeye geldik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, muhalefet partilerinin Türkiye’de koalisyonu önerdiğini belirterek, “Türkiye koalisyonlara layık değildir. Türkiye koalisyonlarla zaman ve güç kaybetmiştir, huzur kaybetmiştir. Türkiye koalisyonlarla kaybettikçe faiz lobisi, İstanbul sermayesi, oligarşik medya kazanmıştır ve dünyada Türkiye’yi istediği gibi yönetmek isteyenler kazanmıştır” dedi.

Süleyman Soylu, sabah saatlerinde, beraberindeki AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve partililer ile 7 Haziran’daki genel seçim çalışmaları kapsamında hem vatandaşlar ile sohbet edip AK Parti’ye destek istemek ve hemde esnafın sorunlarını dinlemek amacıyla Değirmendere Mahallesi’ndeki Büyük Sanayi Sitesi’ne geldi.

Sitedeki işyerlerine tek tek girerek karanfil dağıttığı esnaf ile sohbet eden Soylu, AK Parti’nin 13 yıllık iktidarında yaptığı yatırımları anlatarak, muhalefetin ve bazı kesimlerin Türkiye’de koalisyon hükumetleri olmasını arzu ettiğini ifade etti. Soylu, kendilerinin ise ülkede istikrarın sürmesi için tek başına iktidarı önerdiklerini belirterek, “Genel seçimlerde AK Parti’ye destek olun istikrar sürsün” diye konuştu.

Ziyarette sorunlarını dinlediği bazı vatandaşların sorunlarını ilgili kurumları telefonla arayarak çözen Soylu, sanayi sitesi içinde gezerken kemençe çalarak geçimini sağlayan bir yöresel sanatçı ile de bir süre sohbet etti. Yöresel sanatçının kendisine verdiği kemençeyi çalan Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’daki Rize’liler gününde kemençeye keman dediğini anımsatarak, “Kılıçdaroğlu buna keman diyor” demesi vatandaşlar arasında gülüşmelere yol açtı.

“Trabzon kazan biz kepçe çalışıyoruz”

Soylu daha sonra Trabzon-Maçka karayolundaki Hekimoğlu Döküm Fabrikası’nı ziyaret etti. Burada da işçilere hitap eden Soylu, genel eçim çalışmaları kapsamında “Trabzon kazan kendilerinin kepçe” olarak çalıştığını ifade ederek, şuana kadarki siyasi yaşamında arkasında tek bir leke bırakmadan insanların huzuruna çıktığını anlattı.

Ülkesini sevdiğini ve ülkenin daha ileriye götürülebilmesi için birşeyler yapmaya gayret ettiğini ve AK Parti’de siyaset yapmaktan da onur duyduğunu belirten Soylu, AK Parti’nin elit kesim ile ekonomik gücü az olan insanlar arasındaki uçurumu kapatmaya çalıştığını kaydetti.

Soylu, bu durumun elitleri rahatsız ettiğini ancak kendilerinin Yüksekova’ya, Ordu-Giresun arasına oradaki insanların oyunu almak için havalimanı yapmadıklarını, insanlara hizmet etmek için bunları yaptıklarını anlatarak, AK Parti iktidarında ülkede çok önemli demokratik gelişmeler de yaşandığını vurguladı.

Milli eğitimin gerçekten millileştiğini, eskiden bütçeden birinci olarak TSK’ya para ayrılırken artık eğitim ve sağlığa öncelikli para ayırdıklarını, kara tahtaları akıllı tahtalara çevirdiklerini ifade eden Soylu, iktidarları döneminde dünyadaki ekonomik krizlere ve komşu Yunanistan’ın batmasına rağmen Türkiye’nin kalkınmasını sürdürdüğünü kaydetti.

Soylu, son yıllarda ülkedeki sağlık alanında yapılan hamlelere işaret ederek, artık ülkede altyapının güçlendirildiğini ve gençlerin gelişmiş ülkelerin gençleri ile mücadele edebilecek hale geldiğini ve ülkenin özgüveninin oluştuğunu kaydetti.

Eski Türkiye’de yerli malı haftalarında masalara elma armut gibi meyvelerin getirildiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Eskiden yerli malı haftalarında masalara elma armut gibi meyveler konulurdu. Artık yerli malı haftalarında altay tankını, cirit füzesini, gemilerin torkunu, Hürkuş eğitim uçağını, Milgem savaş gemisini, İsrail’den aldığımız, bozulduğu zaman 6 ay göndermedikleri şimdi ise bizim mühendisimizin yaptığı Anka kuşunu ortaya koyarız. Gelecek yerli malları haftasında da milli trenimizi, otomobilimizi, milli savaş gemimizi, milli istihbarat uydumuzu, milli tohumlarımızı ve milli aşılarımızı ortaya koyacağız” dedi.

Genel seçimlerde iki tercih var biri koalisyon diğeri tek başına iktidar

Önümüzdeki genel seçimlerde iki tercih olduğunu, bunlardan bir tanesinin koalisyon diğerinin ise tek başına iktidar olduğunu ifade eden, Türkiye’nin koalisyonlardan çok çektiğini ve ülkeye uluslararası yatırım da gelmediğini söyledi.

Soylu, artık Türkiye’nin ayakları üzerinde sağlam duran bir ülke olduğunu ve artık insana, emekliye, işçiye, memura ekonomik anlamda dokunma zamanının geldiğini anlatarak, “Biz dünyanın en pahalı gayrimenkulünde oturuyoruz, bunu ucuzlatmaya çalışıyorlar. Bu topraklarda bizi bu topraklarının yönetiminden almaya çalışıyorlar. Şuanda ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. ‘Türkiye’de irtica olacak, Türkiye İran olacak’ derlerdi, Türkiye İran olmadı ama İran Türkiye olmak için çok çaba sarf ediyor” dedi.

Muhalefete de eleştiriler yönelten Soylu, “Onlar ne söylerlerse söylesinler. ne ortaya koyarlarsa koysunlar önerdikleri tek şey var, koalisyon. Biz bunu Türkiye’ye layık görmemeliyiz. Türkiye koalisyonlara layık değildir. Türkiye koalisyonlarla zaman ve güç kaybetmiştir, huzur kaybetmiştir. Türkiye koalisyonlarla kaybettikçe faiz lobisi, İstanbul sermayesi, oligarşik medya kazanmıştır ve dünyada Türkiye’yi istediği gibi yönetmek isteyenler kazanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon’daki yatırımlara da değinen Soylu, Trabzon Havalimanı’nın pistinin 2 bin 500 metre olması sebebiyle buraya uluslararası uçakların inemediğini belirterek, yeni yapacakları havalimanı ile bu pistin uzunluğunu 3 bin metreye çıkaracaklarının da sözünü verdi.

Soylu, Trabzon’a laf üretmeye değil hizmet üretmeye geldiklerini ve vatandaşların emrine amade olduğunu belirterek, genel seçimlerde seçmenlerin kendilerine güvenmesini ve AK Parti’ye destek vermesini talep etti.