Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’daki terör saldırısında yaralanan 53 kişiden 46’sının taburcu olduğunu söyledi.

Muş’taki programın ardından beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Van’a gelen Soylu, Ferit Melen Havalimanı’nda Vali İbrahim Taşyapan, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, kurum amirleri ve partililer tarafından karşılandı.

Terör saldırısının yaşandığı yere gelerek, polis kontrol noktası ve hasar gören binalarda incelemelerde bulunan Bakan Soylu, Vali Taşyapan ve Emniyet Müdürü Ekici’den bilgi aldı.

“Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir”

Soylu, burada yaptığı açıklamada, saldırının bayrama, insanların huzuruna kast edilen canice bir eylem olduğunu, herkesin görüp anladığını söyledi.

Diyarbakır’da iki gün önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısının bayramla ilgili ziyareti üzerine oluşturulan tuzağın ardından Van’da menfur saldırının gerçekleştirildiğini anımsatanSoylu, şöyle konuştu:
“Şunu söyleyebiliriz; bunları engellemek amacıyla istihbari çalışmalarımız, hem de fiziki tedbirlerimiz en üst düzeyde devam etmektedir. Bu denli şiddetli bir patlama, hedef aldığı yer polis noktası ve AK Parti İl Başkanlığı binasıydı. Bu engellemeler ve bariyerler söz konusu olmasaydı Allah muhafaza büyük bir felaketle karşı karşıya kalınabilirdi. Şu anda yaklaşık 7 kişi hastanelerde var. Bir kişinin tedavisi biraz sürecek. Diğerleri müşahade altında. 53 yaralımız olmuştu. Bu yaralılarımızdan 7’sinin dışında tamamı taburcu oldu. Diğerleri de yakın zamanda taburcu olurlar. Bayramımızı bize zehir etmeye çalışıyorlar. Bilmiyorlar ki bizim kardeşliğimizi, birbirimize olan dayanışmamızı, birbirimize olan muhabbetimizi daha fazla artırmaktadır. Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir, sonuç alamayacaktır. Bu konuda milletimiz sabırlıdır. Biz de sabırlıyız. Bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı en büyük gücümüz, sevgimiz ve birbirimizle kucaklaşmamızdır. Biz bu coğrafyaya 10 yıl önce gelmedik. Bin yıldır bu coğrafyada kardeşiz ve birbirimizle olan bu kardeşliğimiz bu sınavlar gibi çok sınav geçirmiştir.”

Soylu, patlamayla ilgili hasar tespit çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Önemli bir hasarın olduğunu gözlemleyebildik. İçerilerde daha yüksek hasarla karşı karşıya. Bu bizim daha tedbirli, daha dikkatli ve bu konularda özellikle 24 saat esasınca sürekli titiz bir çalışma ve izleme ortaya koymamızın lazım geldiğini gösteriyor. Yenilgiye uğruyorlar, onun dışında şehirlerde, hendeklerde büyük bir sukutuhayalle karşı karşıya kaldılar. Halk desteği azalıyor.” ifadelerini kullandı.

“El birliği içinde bu terörü ülkemizden söküp atabilmek için gayret gösteriyoruz”

“Yaptığı en alçak ve en insanlık dışı eylemdir. Sivillere yönelik eylem dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun sadece lanetlenir.” diyen Soylu, şunları söyledi:
“Terörü cesaretlendirmeye çalışanlar acaba her biri bir araya gelseler, bir tek yaralımızın, bir tek insanımızın bir yarasını pansuman etme fırsatına sahipler mi? Her biri bir araya gelseler bir tek insanımızı haşa canlandırabilme şansına sahipler mi? Böyle bir şey söz konusu değildir. Bunun bir cinnet ve sıkışmışlık hali olarak görüyoruz.

Milletimiz emin olsun, şu anda bütün her noktada tüm güvenlik kuvvetlerimizle vatandaşlarımızla el birliği içinde bu terörü ülkemizden söküp atabilmek için gayret gösteriyoruz. Avrupa’daki dostlarımız, bu terörün kendi ülkelerindeki finansmanı konusunda çok daha dikkatli olmalılar. Altını çizerek söylüyorum, çok daha dikkatli olmalılar. Sadece eylemciler, sadece teröristler değil, terörizmin hangi yollarla desteklendiği de bu sorunun en temel kaynaklarından bir tanesidir. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çalışmalar sonucunda ben sonucun alınabileceği kanaatini taşıyorum. Soruşturmanın selameti açısından hem de bu meselelerle ilgili az konuşup çok iş yapmak lazım.”
Soylu, saldırıda iş yerleri hasar gören esnafları ziyaret ettikten sonra hastanelerdeki yaralılar hakkında da bilgi aldı.