Terör tasfiye oldukça yeni iş sahaları oluşacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dünyanın maşası olmuş bir terör örgütünün Türkiye’ye bu kadar maliyet ödetmesi, kardeşliğimize helal getirmesi yetti artık.” dedi.

Eruh ilçesinde esnaf ziyaretinin ardından 15 TemmuzDemokrasi Meydanı’nda halka hitap eden Soylu, 16 Nisan’daki halk oylamasının önemine dikkati çekti.

Halk oylamasında ülkeyi bölmek isteyenlere, birlik ve beraberliğe nifak tohumu ekenlere mesaj verileceğini işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

“Artık darbelerden yorulduk, faizlerden yorulduk. 1960 darbesiyle, 1971 muhtırasıyla, bir annenin iki evladından birini sağcı diğerini solcu yapıp birbirlerine öldürterek, seçtiğimiz insanları darağacına göndererek, terörle, enflasyonla, Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim olayları, IMF ile terbiye etmek istediler. Bize ‘Siz bu ülkeyi idare etmeyeceksiniz, biz idare edeceğiz, patron biziz.’ dediler. Biz de bir karar vereceğiz, diyeceğiz ki patron millettir.”

İstedikleri zaman değiştirecekleri bir Türkiye’nin artık olmadığını dile getiren Soylu, artık ayakların üzerinde duran bir Türkiye var. 2023’e, 2053’e ve 2070’e giden bir Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“16 Nisan’da vereceğiniz mesaj önemli”

Bakan Soylu, gençlerin milletvekili olmasını istemeyenlerin olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Gençler Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda şehit olsun ama milletvekili olmasın.) diyorlar. Gençler milletvekili olacak onlar da şaşıp kalacaklar. 16 Nisan’da vereceğiniz mesaj önemli. 16 Nisan’da asil bir millet olarak Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Laz’ı ve Arap’ıyla hep beraber haykıracağız. Onlara diyeceğiz ki ‘Siz bize patron dayatamazsınız. Bu topraklar sizin değil, bu topraklar bizimdir. Patron siz değilsiniz, patron millettir.”

“Maskeleri düştü ve yüzlerinin çirkinliği ortaya çıktı”

Soylu, bölge halkının terör örgütü PKK’nın hain saldırıları nedeniyle büyük mağduriyet yaşadığını söyledi.

Sadece teröristle mücadele etmediklerinin altını çizen Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’yi PKK, DEAŞ ve FETÖ ile karşı karşıya getirdiler. ‘7 Haziran’da barış getireceğiz.’ dediler ama seçim sonrasında yüzde 10’u alınca maskeleri düştü ve yüzlerinin çirkinliği ortaya çıktı. Bundan sonra ‘Bizim borumuz ötecek dediler.’ Haydi ötsün bakalım. Ben buradayım Eruh’tayım. Milletin borusu ötecek, kardeşliğin borusu ötecek.”

“İçişleri Bakanlığı bana haram olsun”

Soylu, bu sistemin değişmesini istemeyenlerin yeniden bir 15 Temmuz’un, Gezi olaylarının olmasını dileyenler olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bilmenizi istiyorum ki eğer bundan sonra bir annenin 13 yaşındaki evladını terör örgütü dağa götürürse, onu annesinin sevgisinden mahrum bırakırsa ve ben buna engel olamayacaksam burada hepinizin huzurunda söylüyorum; Allah şahittir siz de şahit olun, İçişleri Bakanlığı bana haram olsun.” dedi.

Güvenlik güçleri ve mülki idare amirleri ile huzurun tesisi için çalıştıklarını aktaran Soylu, terörü tasfiye etmek istemelerinin nedeninin gençlere iş ve aş bulmak olduğunu söyledi.

“Terör tasfiye oldukça yeni iş sahaları oluşacak”

Eruhlu çocukların mühendis, profesör olmasını istediklerini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Dünyanın maşası olmuş bir terör örgütünün Türkiye’ye bu kadar maliyet ödetmesi, kardeşliğimize helal getirmesi yetti artık.

Terör tasfiye oldukça yeni iş sahaları oluşacak. 23 ildeki Cazibe Merkezi Programı’nda millet koşa koşa üretime gelecek. Siirt’te 3 milyar lira yatırım geliyor. Özel sektör tam 7 bin kişiyi fabrika açarak iş sahibi yapacak. Şırnak’ta 5 bin, Mardin’de 28 bin, Hakkari’de 7 bin kişi iş sahibi olacak. Türkiye eski Türkiye değil. Bir yandan terörü tasfiye ediyoruz, bir yandan da çocuklarımızın el ele verip düğünlerde halay çektiği yarına huzurla giren bir Türkiye’ye ulaşıyoruz.”

Soylu, terör örgütü PKK’nın dış güçlere uşaklık ettiğini vurgulayarak, “Milletin verdiği oyları yanlış tanımlayıp, istismar edip ‘özerklik kuracağız.’ dediniz ya Nusaybin’de, Cizre’de, Varto’da, hadi bakalım buradan haykırıyorum; Yüreğiniz yetiyorsa, kalbinizde biraz cesaret varsa özerklik kurunda alalım boyunuzun ölçüsünü.” diye konuştu.