Terör boşluk, zafiyet, siyasi istikrarsızlık arar

AK Parti MKYK Üyesi ve TrabzonMilletvekili Süleyman Soylu, ”Türkiye için 1 milyon bisiklet hedefi önemli bir hedeftir. Biz hem hükümet, hem siyasiler olarak şehirlerin bu konuda bütünleşmesini istiyoruz” dedi.

Soylu, Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce, Zağnos Vadisi’ndeki Türkiye Bisiklet Federasyonu faaliyet programları arasında yer alan ”Trabzon MTB Cup (C3) Yarışları”nın açılış programına katıldı.

Genç erkek, büyük erkek ve master erkek kategorilerinde düzenlenen eliminatör yarışları, Soylu ve Ortahisar Belediyesi Başkanı Ahmet Metin Genç’in de bedal çevirerek, ısınma turuna katılması ile başladı.

Isınma turunun ardından Soylu, elindeki bayrakla kentte iki gün sürecek olan yarışların startını verdi.

Soylu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, spor yapmanın önemine değinerek, ” İnsanları bisikletle yaşama sevk etmeyi amaçlıyoruz. Spor yapmak ve şehirlerin kendi kültürleriyle rahat bir yaşamı ve ulaşımı sağlaması açısından 21. yüzyılın Türkiye’deki şehirlerinde en çok önem arz eden meselelerinden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

Bisiklet kullanımı konusunda düzenlemeler de yapıldığını belirten Soylu, ”Bisiklet, şehirlerimiz için önemli bir kriter haline getirilmiştir. Sağlığımız açısından da büyük önem arz etmektedir. Türkiye için 1 milyon bisiklet hedefi önemli bir hedeftir. Biz hem hükümet hem siyasiler olarak şehirlerin bu konuda bütünleşmesini istiyoruz. Türkiye birçok hedefe ulaştı, bu hedefe de ulaşacaktır” diye konuştu.

Soylu, buradaki programın ardından Trabzon Görme Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Derneğini de ziyaret ederek, dernek üyeleriyle bir araya geldi.

Dernek üyelerinin sorun ve isteklerini dinleyen Soylu, engellilere yönelik 13 yılda dev adımlar atıldığını anlatarak, önceden olduğu gibi bundan sonra da kendilerine her konuda destek olacaklarını kaydetti.

”Devlet hayatı ciddiyet ister”

Soylu, daha sonra Kireçhane Mahallesi’ndeki vatandaşlar bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

Vatandaşların özellikle su, kanalizasyon, eğitim ve yol ile ilgili sorunlarını dinleyen Soylu, kendisine iletilen sorunları not alarak, bu sorunlarının en kısa sürede giderileceğini ifade etti.

Soylu, daha sonra 1 Kasım seçimleriyle ilgili de değerlendirmede bulunarak, ”7 Haziran’da seçim yaptık. Bizim arzu ettiğimiz, Türkiye’de tek başına bir iktidarı getirebilmek ve ülkemizin bu istikrarının, huzurunun devam edebilmesini sağlamak, sorumlulukları devam ettirebilmekti ama vatandaşlarımız bize tek başına iktidar vermedi” diye konuştu.

Bir takım zikzaklar çizerek, bu noktaya gelindiğini de anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Devlet hayatı ciddiyet ister. Bugünde aynı açıklamaları duyuyorum. Bir sözü söylersin, üzerinde durursun, olumlu veya olumsuz olur faturasını ödersin ama bir söz iki ay içerisinde 8 defa değişmez. Siyaset bel kırılarak da yapılmaz. Siyasette yanlış da yapabilirsin, vatandaş da bunun faturasını sana ödettirir. Bunun faturası dayak yemek değil, bunun faturası sandıkta oyunun düşmesi, eline verdiği yetkiyi tekrar geri alması demektir. Demokrasinin anlamı da budur başka bir şey değildir.”

”Bir düğüm atıldı ve vatandaş bu düğümü yine kendisi çözecek”

Soylu, bu süreç içerisinde samimiyetle bir hükümet kurmak istediklerini anlatarak, ”Neticede böyle bir şey nasip olmadı. Türkiye bir seçime gidiyor. Bir düğüm atıldı ve vatandaş bu düğümü yine kendisi çözecek. İster çözer, ister döner ‘hayır ben 7 Haziran’daki kararımı diretiyorum’ diyebilir. Vatandaş bu konuda kendi değerlendirmelerini, kendi iradesiyle ortaya koymakla sonuna kadar bir hürriyete sahiptir” dedi.

Geçen süre içerisinde bir fotoğraf gördüklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

”Gördüğümüz fotoğrafta ekonomi, siyasi istikrar, dış politika dahil herkes bir belirsizlikle bekliyor ama bu süreç içerisinde 13 yıllık tecrübe,Türkiye’yi yanlışa sürüklemedi. Hatırlarsınız daha önce bütün konuşmalarımda söyledim. ‘Biz Türkiye’de eğer tek başına iktidar olmazsak, Türkiye’nin zafiyete düşmesini isteyenler, Türkiye’de ciddi bir terör olayı başlatacak. Terör boşluk, zafiyet, siyasi istikrarsızlık arar ve oradan girer. Hani vücut zayıf düşer de bir mikrop vücudu teslim alır ya işte vücudun zayıf düştüğü anı gördüm zannetti ki meselenin teker teker üstüne gitti.”

”Milli birlik ve kardeşlik süreci ile ülkeye oynanan oyunları engelledik”

Soylu, Türkiye’nin etrafında da birçok olayın cereyan ettiğini de dile getirerek, ”Arap baharı bitti, Suriye, Irak karıştı. Türkiye bir tedbir aldı. Dedi ki ‘eğer dışarıdaki cereyanı içeriye doğru taşırlarsa, yıllardan beri bu ülkeyi bölmeye çalıştıkları meseleler üzerinden zayıf düşebiliriz. Bizim yapmamız gereken bütün herkesi kucaklayabilecek milli birlik ve kardeşlik sürecini ortaya koyalım, bir set çekelim ve Türkiye’nin içerisinin karışmasını engelleyelim’. Biz bunu başardık ve 3 yıl boyunca dışarıdaki cereyan eden olaylar içeriye aksetmedi” şeklinde konuştu.

Milli birlik ve kardeşlik süreci ile ülkeye oynanan oyunları engellediklerini işaret eden Soylu, şu ifadeleri kullandı.

”Bu arada analar ağlamadı, eşler dul, çocuklarımız babasız kalmadı ve ocaklar yanmadı. Herkes bizim ne yapacağımızı merak etti ama ben burada defalarca bahsetmiştim. Selahattin Demirtaş’a dedim ki ‘Siz bizim diyanetimizi kapatamazsınız, biz sizin Kandilinizi söndürürüz’. Şimdi hem içeride, hem dışarıda her yerlerine giriyoruz. Bilmenizi istiyorum sizin gördüğünüz ve milletimizin şu anda bildiği, yapılanların sadece bir kısmı. Çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum, tek bir terörist bu topraklarda kalmayacak.”

”Türkiye’nin istikametini çizen millettir”

Soylu, Aydın Doğan’ı da eleştirerek, açıklamalarını şöyle tamamladı:

”Köşe yazarına bir saldırı olmuş, onu partimizin üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Adamın istediği bu zaten. Elbetteki bu tasvip edilecek bir şey değildir ama onun üzerinden bize ayar verme Aydın Doğan. Senin hangi kirli ilişkiler içerisinde olduğunu, hangi tezgahları yıllarca bu ülkede nasıl yaptığını biliyoruz. Siyaseti ve hükümeti nasıl itibarsızlaştırmaya çalıştığını biliyoruz. Endişeniz olmasın, Türkiye 1 Kasım’dan itibaren istikametine devam edecektir. Türkiye’nin istikametini çizen millettir. Biz bunu böyle biliriz.’