Tek Bir Terörist Kalmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bölücü terör örgütü PKK’nın ittifakları ile Türkiye’nin elde ettiği fırsatı yok etmeye çalıştığını belirterek, “Devletin gücünü, bu milletin birlikteliğini sınamaya çalışanlar var. Şu çok nettir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konudaki dayanıklılığını test etmeye çalışanlar, her zaman yanılmıştır. Terör sona erecektir, tek bir terörist kalmayacaktır. 780 bin kilometrekareyi başka alanlarla karıştırmaya çalışanlara karşı, cevabımız müsamahakar olmayacaktır” dedi.

Soylu, AK Parti İl Başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, parti binasında vatandaşların sorunlarını dinleyerek, çözüm üretmeye çalışacaklarını belirterek, AK Parti’nin sadece seçim dönemlerinde vatandaşı dinleyen bir parti olmadığını ifade etti.

Ülkenin bu günlerde siyasetin ortaya koyacağı yol açıcılığa çok ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Soylu, “2 yıl üst üste toplam 4 seçim geçirdik. Şükürler olsun ki bu seçimlerden sonra demokrasimiz buradan daha kuvvetli çıktı. Milletimiz hem istikrarı, huzuru hem de geleceği oyladı. Biz de bunun sorumluluğunu ve bir gelecek sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz. Fakat bugün bu sorumluluktan uzak olanlar var. Türkiye’nin elde ettiği avantajı, fırsatı Türkiye’ye kullandırmamak ve yönettirmemek isteyenler var. Bunu Güneydoğu’na net şekilde görüyoruz” diye konuştu.

– “Tek bir terörist kalmayacak”

Bakan Soylu, terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptığı eylemlere dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bir terör örgütü kendi ittifaklarıyla beraber Türkiye’nin önümüzdeki 4 yılında elde ettiği fırsatı maalesef yokluğa çevirmeye çalışıyor. Bu demokrasiye karşı, ülkenin birliğine, bütünlüğüne karşı büyük bir saygısızlıktır. Bu özellikle devletin oraya ortaya koyduğu hem sevgiye, muhabbete, hem bugüne kadar demokrasi konusunda atılan adımlara gösterilen büyük bir saygısızlıktır. Devletin gücünü, bu milletin birlikteliğini sınamaya çalışanlar var. Şu çok nettir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konudaki dayanıklılığını test etmeye çalışanlar her zaman yanılmıştır. Orada terör sona erecektir, tek bir terörist kalmayacaktır. 780 bin kilometrekareyi başka alanlarla karıştırmaya çalışanlara karşı, cevabımız müsamahakar olmayacaktır. Çünkü burada milletimizin, birliğine, beraberliğine kast edilen bir durum söz konusudur.”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Kürtlerin huzuru üzerinden istismarda bulunulduğunu anlatan Bakan Soylu, “Vatandaş oyunu vermiş. Sizde renginizi belli edeceksiniz. Ya terörün bir parçası olarak burada bunu ifade etmeye devam edeceksiniz. Yahutta verilen oyun namusuna, hakkına uygun şekilde demokrasi çerçevesinde bunu devam ettireceksiniz. Hem terör örgütü ile iş tutacaksınız hem TBMM’de demokrasi naraları atmaya çalışacaksınız. Bu inandırıcılıktan tamamen uzaktır, doğru da değildir. Gerek Türkiye’nin içinde gerek dış dünya bu konuda oldukça gerçekleri çıplak gözüyle beraber görebilme fırsatını bu dönemde elde etmiştir” ifadesini kullandı.

– “Biz geleceğimize huzurlu bir Türkiye bırakmaya çalışıyoruz” –

Türkiye’deki seçimde devletin hiç kimseye baskı yapmayan bir anlayışı ortaya koyduğunu belirten Soylu,  şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kimseye oy kullanırken baskı yapmayan bir anlayış, tam tersi vatandaşın oyunu kullanırken terör örgütünün baskısı altında kalan bir anlayışa karşı, Türkiye’de kimse demokrasiyi öldürmeye çalışmasın biz buna müsaade etmeyiz. Biz geleceğimize huzurlu bir Türkiye bırakmaya çalışıyoruz, bunun içinde bir mücadeleyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Türkiye’de ülkenin huzur ve geleceğine kast edenlere karşı bizler her türlü tedbirimizi aldık. Aziz milletimiz sabrını gösteriyor, kendisine müteşekkiriz, rahat olsun. Biz konuların üzerinden gelmeye, Türkiye’de kamu düzenini oluşturmaya, ardından da ülkenin her noktasını demokrasi ile bütünleştirme konusunda kararlılığımız tamdır ve bundan vazgeçmiş değiliz.”

Soylu, bir gazetecinin “HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşinin 700 gün görev yaptığı okula gitmediğini” ifade etmesi üzerine, “Gerekli merciler bu tetkiki yapacaktır. Onlar gibi her mesele üzerinden bir istismar ortaya koyacak değilim. Ancak şunu ifade etmek istiyorum, özellikle orada bu meseleleri kim istismar eder, kim kendi görevini yerine getirmezse, bu çok büyük bir zafiyet oluşturur. Biz bu zafiyete de müsaade etmeyiz” yanıtını verdi.

– Erken genel seçim tartışmaları-

Bakan Soylu, bir başka gazetecinin kamuoyundaki erken seçim söylemlerine ilişkin sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Türkiye öngörülebilir bir ülke. Türkiye bu tip siyasi belirsizlikleri taşıyan bir ülke değil. 4 seçimi iki yılda yaptık ve kuvvetlenerek çıktık buradan. Bu  bizim için, ülkemizin demokrasisinin dayanıklılığı açısından çok önemli bir test idi. Allah’a şükürler olsun ki biz buradan sağlam şekilde, demokrasiyi kuvvetlendirerek çıktık. Şimdi önümüzdeki seçimin tarihi bellidir, bu da 2019’dur. Bu konuda bugüne kadar herhangi bir tartışmanın içinde olmadık. Bu söylentileri ortaya koyanlar daha ziyade Türkiye’nin elde ettiği istikrar yürüyüşünü engellemeye çalışanlardır. Ben bunların üzerinde durulmaması kanaatini taşıyorum.”

AK Parti İl Başkanlığı ziyareti öncesi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğünde de incelemelerde bulunan Soylu, partinin il başkanlığı binasında da “nöbetçi milletvekili” uygulaması kapsamında, yaklaşık 300 vatandaşın sorununu dinledi.