Tasarıyla karmaşık yapı ortadan kalkacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Yatırım ortamını iyileştiririz ama bu memleketi satmayız. Biz memleketimizi seviyoruz ve daha iyi noktaya gitmesi için çalışıyoruz.” dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, yabancıların kayıt dışı çalışmasının önlenmesi, yerli-yabancı iş gücü dengesi kurularak, nitelikli yabancı iş gücünden de yararlanılmasını öngören “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

“Tasarıyla karmaşık yapı ortadan kalkacak”

Bakan Soylu, dünyanın en kıymetli şeyinin vakit olduğunu kaydederek, “Her bir vaktin hesabı bizden sorulacak.” ifadesini kullandı.

Olumlu, olumsuz eleştirilerin hiçbirine itirazlarının olmadığına işaret eden Soylu, “Bu yasa çok basit. Kompleks bir yasa değil. Tasarıyla karmaşık yapı ortadan kalkacak.” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığının elinden vatandaşlık verme hakkının alınmadığını belirten Soylu, turkuaz kartın, nitelikli yabancının Türkiye’de çalışmasına yönelik cazibe oluşturmasından başka bir yanı olmadığını dile getirdi.

Bir soru üzerine, 2015 yılında 117 yabancı mühendise çalışma izni verildiğini bildiren Soylu, “Yatırım ortamını iyileştiririz ama bu memleketi satmayız. Bu anlayışı bugün de ortaya koyuyoruz, yarın da ortaya koyarız. Biz memleketimizi seviyoruz ve daha iyi noktaya gitmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Soylu, tasarının, mütekabiliyet de dahil hiçbir maddesinin, Türkiye ve milletin bugüne kadar oluşturduğu süreçlerin farklı noktaya çekilmesine yönelik olmadığını kaydetti.

Bakan Soylu, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’in, Güneydoğu’da devam eden operasyonlara ilişkin eleştirilerine yönelik, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Biz devlet olarak, AK Parti olarak Lice’yi falan yakmadık. Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı insanlık konusunda bütün dünya bizi takdir edip ayakta alkışlarken, ay yıldızlı nüfus kağıdına sahip bir milletvekilinin Türkiye’nin Suriye ile ilişkisini istiskal etmesini doğru bulmam. Biz bütün insanlarımızı eşit görürüz ve görmeye de devam edeceğiz. Kimseye sırtımızı dönme niyetimiz yok.”

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçildi.