Tarihe, düne ve yarınımıza bir imza atıyoruz

Trabzon’daki tarihi Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültürevi restore edildi.

Kentin Ortahisar ilçesinde yer alan ve Trabzon Valiliği koordinesinde restore edilen kültürevinin yeniden hizmete açılması sebebiyle düzenlenen törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve vatandaşlar katıldı.
Bakan Soylu, törende, tarihle gelecek arasında kurulan köprünün, millet olma anlayışını her gün güçlendirdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin zenginleştikçe ve büyüdükçe köklerinden ayrılmadığına, tam tersine vakıf eserlerine, köprülerine, imaretlerine, kitaplarına ve kendilerine bırakılan bütün mirasa sahip çıktığına işaret eden Soylu, gerek Anadolu’daki gerek ata yurdundaki eserlere sahip çıkıldığını vurguladı.

Kültürevinin kent için önemine işaret eden Soylu, “Biz burada sadece bir cihan padişahı Kanuni’nin bu şehre ait olduğunu hissettiren bir evin açılışını yapmıyoruz. Aslında tarihe, düne ve yarınımıza bir imza atıyoruz. Biz kökümüzle buluşmak, kökümüzü yarına taşımak, bizden sonra gelecek nesillere varlığımızı, zenginliklerimizi ve bize bırakılan mirası yarına taşımak adına bir imzayı hep birlikte gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’de bugünlerde ülkenin birliğine, kardeşliğine, tarihin anlayışına kastedenlere karşı ortak bir duruş sergilendiğini ifade ederek, ülkenin geleceği için herkese sorumluluk düştüğünü söyledi.

Restore edilen kültürevine gelen her gencin, her turistin şanlı ve adaletli Türk tarihinin ortaya koyduğu gerçeklikle bir kez daha yüzleşeceğini anlatan Soylu, “Hükümetimiz, devletimiz, milletimiz, kurumlarımız, belediyelerimiz büyük bir süreci yönetmektedirler. İnanıyorum ki her attığımız adım, her ileriye doğru gittiğimiz gün hem geçmişimizle hem geleceğimizle bizi buluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Soylu, kültürevinin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.