Taksim Meydanı Dünden Daha Yeşil Olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Taksim Meydanı bilinmeli ki dünden daha modern, daha yeşil, dünden daha çok milletin meydanı olacaktır” dedi.

AK Parti Sivas İl Başkanlığını ziyaret eden Soylu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu, Taksim Meydanı ile ilgili soru üzerine, “Trafiğiyle beraber onu keşmekeşliğinden çıkaracak ve ülkemizin göz bebeği olan Taksim Meydanı’na yakışır bir alan oluşturulmak istenmektedir” diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı ve etrafında, Türkiye’nin gelişmişliğine, muasır medeniyet seviyesi üstüne çıkma gayretine ve vatandaşların taleplerine uygun bir çalışma ortaya konulmak istendiğini dile getiren Soylu, “Bunun içerisinde Taksim’i tarihiyle de buluşturmak vardır. Taksim’in ihtiyaçlarına da bir şekilde cevap vermek vardır. Burada yapılan budur. Bu yapılanı İstanbullu herkesin kabul etme ve reddetme hakkı vardır. Bunların da gerçekleşmesi, bilinmesi gerekir ki demokrasi ve hukuk kuralları içerisinde olmalıdır” ifadesini kullandı.

Türkiye’de bu konuda “Bugüne kadar yeşile hiçbir şekilde hürmet göstermeyen, ağaç dikmeyen, her gördüğü yeşil parka bina yapan bir hükümet, bir siyaset anlayışı varmış” gibi bir algı ortaya konulmaya çalışıldığını belirten Soylu, “Sağ olsun muhalefetin hepsi de bu konuda bugüne kadar birikmiş öfkelerini Taksim Meydanı ve Gezi Parkı üzerinden iktidara yansıtmaya çalışıyor. Bu nettir” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyada itibar gören ülke haline gelmesini, İstanbul’a yapılacak üçüncü köprüyü ve havaalanını, ülke genelindeki yatırımları ve olumlu gelişmeleri hazmedemeyenler olduğunu savunan Soylu, yapılan çalışmaları hazmedemeyenlerin bir duruş sergilediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bunu 1 Mayıs’ta yapacaklardı. Orada işçilerimizi, sendikalarımızı bir şekilde alet edeceklerdi. Bu olmadı. İşçimizin 1 Mayıs Bayramı’nı bu şekilde yapacaklardı, olmadı. Şimdi Gezi Parkı hadisesinden dolayı maalesef bütün birikmiş öfkelerini orada yansıtmaya çalışıyorlar. Bu doğru bir şey değildir.”

Soylu, şöyle devam etti:

“Taksim Meydanı bilinmeli ki dünden daha modern, daha yeşil, dünden daha çok milletin meydanı olacaktır. ‘Bu yenilikler niçin oluşuyorun’ hasedi içerisinde olanlar, kanaatim odur maalesef milletimizin duygularını istismar etmektedirler. Türkiye, bir devlet baskısına, bir polis devletine yönelik bir adım atmamaktadır. Tam tersi müzakereci ve milletimizin kendi demokratik reflekslerini her geçen gün daha çok ortaya koyabileceği bir anlayışa doğru gitmektedir.”

Türkiye’de demokrasinin önceki yıllara göre daha çok geliştiğini belirten Soylu, önceden vesayet sistemi içerisinde bir demokrasi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Bugün milletin kendi isteğini ortaya koyduğu bir demokrasi var. Bir şekilde bunu bir özgürlük ve güvenlik denklemi içerisinde götürmekle mükelleftir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde böyledir. Buradan bir devrim oluşturmaya çalışanların mahcup olacaklarını düşünüyorum çünkü özellikle söyledim; Arap Baharı’na bakıp aldanmasınlar. O devrim Arap milletiyle, aradaki Mısır milletiyle beraber olmuştur. Yıllardan beri milletten kopuk, milleti sürü gibi gören insanlar, ellerine geçirmiş olduğu 3-5 televizyon kanalıyla milleti istedikleri gibi yönlendiremeyeceklerdir ve yönetemeyeceklerdir. Bu millet, her şeyin farkındadır.”