Taksim ,Dünden Daha Yeşil Bir Noktaya Gidiyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Taksim dünden daha yeşil, Taksim dünden daha milletin. Taksim, dünden daha çok insanların kendisini rahat hissedebileceği bir noktaya doğru gitmektedir” dedi.

Yalova’da, Oto Galericileri Sitesi’nin açılış törenine katılan Soylu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili görüşünü sorması üzerine Soylu, Türkiye’de Taksim üzerinden gerginlik oluşturulmaya çalışıldığını savundu.

Buradaki planlamanın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi ve ilgili otoritelerin izniyle gerçekleştiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’de hem yeşile hem çevreye, bu hassasiyetlerin tümüne Cumhuriyet tarihinde en çok özen gösteren, adımları bu doğrultuda toplumla atan anlayışa sahip bir iktidarız. Taksim’deki düzenleme, yayalaştırma ve alanı genişletme projesinin adıdır. Bir kere burada bir tahrifat var. Yani meseleyi istismar etmek ve başka bir noktaya çekmek söz konusu. Elbette ki o şehirde yaşayanlar, bu konudaki birtakım itirazlarını dile getirebilir. Bu, demokrasinin en tabii haklarından biridir ancak bunu bir çatışmaya döndürmek, demokratik hakkın ötesinde taşımak ve yapılacak işin nevini tahrip ederek milletimizin bu konuda yanlış bir enformasyonla karşı karşıya bırakılması kabul edilemez. Yani daha henüz orada Topçu Kışlası yapılması konusundaki tartışma çok uzun zamandır vardır ve bu planların içerisindedir. Topçu Kışlası konusunda yapılan tartışma, Taksim Meydanı’nı veya Gezi Parkı’nı küçültmeyecek, tam tersine Taksim’in tamamı park haline getirilecektir. İnsanlarımızın rahat ve huzur içerisinde kullanılabileceği bir park haline getirilecektir.”

Soylu, 1 Mayıs’ta Taksim’de istediklerini elde edemeyenlerin, bugün orada yeni bir vuruş harekatı peşinde olduğunu söyledi.

Türkiye’de herhangi bir sorun üzerinden hükümete veya bugünkü iradeye yara veremeyenlerin, “Acaba Taksim Gazi Parkı üzerinden yara verir miyiz?” diye düşünüp iradelerini ortaya koymaya çalıştığına dikkati çeken Soylu, “Taksim dünden daha yeşil, Taksim dünden daha milletin. Taksim, dünden daha çok insanların kendisini rahat hissedebileceği bir noktaya doğru gitmektedir” ifadesini kullandı.

Düzenlemeyle ilgili eleştirilerin siyasi boyuta çekilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Soylu, iktidarların, siyasi partilerin veya belediyelerin bu tür kararlarının meşru olduğunu ve itiraz hakkı kullanılarak toplumun galeyana getirilmesine çalışılmaması gerektiğini anlattı.

CHP Grup Başkanvekili İnce’nin “3’üncü köprü” ile ilgili açıklamaları

Süleyman Soylu, İstanbul’da temeli atılan 3’üncü boğaz köprüsüne, “Yavuz Sultan Selim” adı verileceğinin açıklanmasının ardından getirilen eleştirilerle ilgili soruyu da cevapladı.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin konuyla ilgili açıklamalarına tepki gösteren Soylu, şunları kaydetti:

“Orada Mustafa Kemal Atatürk ile Yavuz Sultan Selim’i karşı karşıya getiren, neredeyse tarihte hiç bizim milletimizin yaşamak istemeyeceği, yaşamayacağı bir rekabeti ortaya koymaya ve tarihsel kimliklerimiz üzerinden siyaset yapmaya çalışan, bana göre hastalıklı bir anlayıştır. Bu, tarihi tahrif etmek, tarihe, belki de geleceğe, toplumumuzun kaldıramayacağı bir maliyet yüklemek demektir. Bir siyasi partinin yetkilisinin böyle sorumsuzca beyanatlar içerisinde bulunması, toplumumuzda Alevi kardeşlerimiz üzerinden başka bir bölücülüğü ortaya koymaya çalışması, tarih ve tarih kimlikleri üzerinden bir bölücülüğü ortaya koymaya çalışmasını kabul edemiyorum. Bu yanlış bir şeydir. Siyaset yapan insanlar olarak hepimiz sorumlu olmalıyız. Bu beyanların bizi hangi noktalara getireceği kanaatini düşünerek beyanlarımızı ortaya koymalıyız. Biz millete karşı sorumluyuz. Söyleyeceğimiz sözlerin millet nezdinde ortaya çıkaracağı infial, belki önünü alamayacağımız birtakım olayları ortaya koyacaktır. Ona bakacağına, Yavuz Sultan Selim’i yargılayacağına, kendi siyasi partisinin tarihine, Mustafa Kemal Atatürk’ü yıllarca Etnografya Müzesi’nde mumyalarla saklayıp ona bir toprağa bile çok gören bir anlayışa baksın. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Anıtkabir’de toprakla Demokrat Parti buluşturdu.”

Yavuz Sultan Selim’in, Türkiye’nin tarihi vizyonu, süreci ve takibi bakımından bu coğrafyanın en önemli tarihsel kişiliklerinden biri olduğunu belirten Soylu, onu ötekileştiremeyeceklerini dile getirdi.