Sünnilik ve Aleviliği Tekrar Buluşturacak Fırsatı Oluşturmaya Çalışıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “AK Parti, sadece hizmet yapmıyor. AK Parti, Türkiye’de siyasetin güçlendirilmesini, bilgiyle donatılmasını, bilimle, ilimle ve tecrübeyle bir araya gelmesini sağlayabilecek çok önemli bir anlayışı da ortaya koymaktadır” dedi.

Soylu, AK Parti Siyaset Akademisi’nin Tunceli İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlediği “Yerel Yönetimler” dersinde, AK Parti’nin Türkiye’de siyasete yenilik getirdiğini ve siyasetin yenilikçi markası olduğunu söyledi.

Türkiye’nin büyük bir çözüm sürecinin arefesinde olduğunu ifade eden Soylu, Dersim’in de; kültürünü, anlayışını, geleneğini, göreneğini, hoşgörüsünü ve diyaloğunu gösterebilme imkanının arefesinde olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin batısıyla doğusu arasında hiçbir farkın olmadığını vurgulayan ve çözüm sürecinin Tunceli için de önemine dikkat çeken Soylu, “O zaman Dersim’i gördüğünde insanlar,  -bunu burada bir güzelleme yapmak için söylemiyorum- burada sizi tanıdığında, keşfettiğinde, anladığında belki herkes, ‘ben Aleviyim’ diyecek, tam anlamıyla. Bunu anlatabileceğimiz, bunu sağlayabileceğimiz bir sürecin içerisindeyiz. Sünnilik ve Aleviliği tekrar bir araya getirebilecek, kucaklaştıracak ve buluşturacak bir fırsatı oluşturmaya çalışıyoruz.”dedi.

AK Parti’nin yaptığı hizmetlerden bütün Türkiye’nin istifade ettiğini anlatan Soylu, şöyle konuştu:

“Yatırımlar ve hizmetler kadar önemli olan, zihniyet değişmesidir. 20′nci yüzyıl aklıyla mı, 21′inci yüzyıl aklıyla mı dünyaya bakacağız? 18′inci yüzyıl aklıyla mı, 17′inci yüzyıl aklıyla mı, yoksa 21′inci yüzyılın önümüze neler koyduğunun anlayışıyla mı dünyaya bakacağız? Bunların hepsi önemli. AK Parti, sadece hizmet yapmıyor. AK Parti, Türkiye’de siyasetin güçlendirilmesini, bilgiyle donatılmasını, bilimle, ilimle ve tecrübeyle bir araya gelmesini sağlayabilecek çok önemli bir anlayışı da ortaya koymaktadır.”

Soylu, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’na geçerek partililerle görüştü.