Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, HABERTÜRK Gazetesi Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ve Ahmet Kıvanç’ın gündeme dair sorularını yanıtladı:

DOĞRU ÖLÇÜT

“Kamuda açığa alınan kişi sayısı şu an 85 bin civarında. Bunlardan 8 bini ihraç edildi. İhraçların büyük bölümü Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatından. Bunlarla ilgili hazırlıklar uzun süredir yapılıyordu. İlk kez bu kadar derinlikli bir çalışmanın içindeyiz. Bunu doğru ölçütler çerçevesinde yapmalıyız.”

SİSTEM AÇIĞI

“Devletin çeşitli kurumlarının bilişim merkezlerine adam alınıyor, hiçbir sorgulama yapılmamış. Kamu personel rejiminde sistem açığı var. Fethullahçı yapının oluşturduğu bir sistemde sendikacı olsan ne olur olmasan ne olur. Adam 3 bin lira maaş alıyor, 500 lirasını PKK da FETÖ de kendine istiyor. Bu bir sistem açığıdır.”

ABD, İNGİLTERE NE YAPTIYSA

“1980 darbesi FETÖ ve PKK’yı 80-90 arasında mayalandırmış olgunlaştırmıştır. Yıllar sonra bunları tekrar konuşmayalım. ABD, İngiltere, Fransa nasıl bilişimci, avukat, hâkim, savcı alıyorsa aynı yapıyı ortaya koyabiliriz.”

ON AYRI STATÜ

“Kamu personel alımı konusunda ortak dile ihtiyaç var. Bir ülkede on ayrı statü hukuku olur mu? KİT’lerde ayrı, kamuda ayrı, belediyelerde ayrı. İşçisi, memuru, sözleşmelisi, geçici işçisi ayrı. Böyle bir yöntemi sürdürebilmek mümkün değildir.”

TÜRKİYE TAŞIYAMAZ

“Dünyanın hiçbir anayasasında bu kadar detaylı devlet çalışanları kavramı yok. Çok başlı, çok ücret yapılı, çok statülü, çok eski refleksler üzerinden oluşturulmuş sistemi Türkiye taşıyamaz.”

‘BUNDAN BÜYÜK RADİKALLEŞME OLABİLİR Mİ?’

“Hâlâ Pennsylvania’da bulunan terör örgütünün başına gönül bağlayan varsa açık söyleyeyim terör örgütünün mensubudur. Onlarca insanımızı katleden, bir ülkenin tüm imajını alt üst eden insanların acımasızlığı ortada. Devlet bunu temizlemekle görevlidir. Mağduriyet olabilir, yaşla kuruyu ayırırken bazen sıkıntılar ortaya çıkabilir.(Aşırı yaptırımlarla FETÖ’cülerin radikalleşebileceği iddiaları) Millet görevini yerine getirdi. Millet demokrasiyi muhafaza etti. Şimdi devlet kendi görevini yerine getiriyor. Bunu yaparken de bir devlet adaletli, vicdanlı olmak zorundadır ama 15 Temmuz’da girişilen teşebbüs unutulmamalı. Kim radikalleşecek? Bundan daha büyük radikalleşme mi olur. Yaklaşık 10-15 gündür konuşuluyor, ‘Acaba radikalleşme olabilir mi?’ Olsun da görelim.”

‘CUMHURBAŞKANI’NA BİR ŞEY OLSAYDI 100 YIL TRAMVA YAŞANIRDI’
Bakan Soylu, 15 Temmuz darbe kalkışmasını da şu sözlerle değerlendirdi: “Allah muhafaza eğer Cumhurbaşkanı’nın başına bir şey gelmiş olsaydı bu millet 100 yıllık travma yaşardı. Bu millet rahmetli Menderes’in resmini 50 yıl sandığın en altında saklamak zorunda kaldı. Köleleştirilmiş bir düzen öngörmüşlerdi. Sendikanın, çalışanın, işadamının, çiftçinin, memurun herhangi bir öneminin olmadığı bir düzeni acımasız bir şekilde getireceklerdi 15 Temmuz’da. Şimdi Türkiye’nin elinde yeni bir sistemi oluşturabilme fırsatı var. PKK da FETÖ de sistem açığından kaynaklanıyor. Daha güçlü, demokratik, kapsayıcı ve etrafımızdaki coğrafyaya örneklendirici bir sistem kurmalıyız. Bu millet demokrasinin altın kemerini takmıştır. İşgal etmeye çalıştılar, bu millet hadlerini bildirdi. Gene yaparlarsa gene bildiririz.”

-Nadir hastalıklar ile bazı kanser ilaçlarının temini konusunda yürüttüğünüz yeni çalışma hakkında bilgi verir misiniz?
Bazı ilaçlara erişimde yaşanan mağduriyeti gidermek için birtakım düzenlemeler getiriyoruz. Özellikle kanser ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim komisyonlarından geçmiş, ancak henüz ülkemizde ruhsatlandırılamadığı için SGK tarafından geri ödeme listelerine alınamayan ilaçlar bulunuyor.
Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatı oldu. Bu kapsamda, kanser ilaçları başta olmak üzere, birtakım nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan bu tür ilaçlar, SGK tarafından, özel bütçe yöntemiyle hemen karşılanacak. Böylelikle, mevzuat ve bürokratik engeller sebebiyle, erişimi uzun zaman alan ilaçlara vatandaşlarımızın ulaşımı kolaylaşacak ve hastalarımızın en iyi tedaviye en hızlı şekilde ulaşması sağlanacak.

35 BİN SİROZ HASTASINA MÜJDE
“SGK bünyesindeki bu düzenleme, eylül ayı sonunda başlayacak. Uygulamandan hem vatandaşımız, hem de SGK kazançlı çıkacak. Daha önce 5-6 ayda getirilen ilaçlar, daha kısa sürede temin edilecek. Zaman baskısı nedeniyle yüksek fiyata ilaç almak zorunda kalan kurum, daha uygun fiyata alım yapabilecek. Hepatit C’den kaynaklı sirozu sıfırlayacak yeni bir yöntemi de arkadaşlarımız geliştirdi. 35 bin civarında hastaya yüzde 98 oranında tedavi ortaya koyabilecek ilaçlarla ilgili iyi bir pazarlık yaparak fiyatı düşürdüler. Böylece bir taraftan hastalığın maliyetini azaltacağız, bir taraftan vatandaşlarımız sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edecekler.”

DARBE GAZİLERİNE HASTANE RAPORU

-15 Temmuz darbe girişiminde yaralananlara gazi maaşı bağlanırken, gaziliği hak eden kişiler nasıl belirlenecek?

241 şehidimiz var. Darbe gecesi hastaneye intikal eden 2 bin 194 kişi söz konusu. Gazilere sağlanan haklardan kimlerin yararlanacağını, valiliklerde oluşturulan nakdi tazminat komisyonları belirleyecek. Oradan bize, yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bilgiler gelmeye başladı. Kriter şu, o gün 15 Temmuz’da orada olacak ve olaylardan etkilenecek; bu konuda o güne ait, hastaneye girdiği çıktığı raporla tespit edilecek. İlgili valilikler kendi hazırlıklarını yapıyor.


‘ASGARİ ÜCRETTE BİN 300 TL İÇİN VERGİ DİLİMİ ÖNLEMİ’

-Asgari ücretin vergi diliminden etkilenmemesi için Maliye Bakanlığı ile çalışmalarınız hangi aşamada?
Asgari ücreti tespit ederken, konuyu ağustos ayında masaya yatıracağımızı söylemiştik. Maliye Bakanı ile görüştük. Bugünlerde yeniden oturup ne yapılabilir, ne ortaya konulabilir, konuşacağız. Biliyorsunuz, net asgari ücret bin 300.99 lira. Önlem alınmazsa ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar bin 230 liraya düşecek.
-Nasıl bir düzenleme yapılacak?
Bundan sonra tüm vergi dilimleriyle ilgili bir karar alacak değiliz. Yapacağımız görüşmelerle bin 300 liranın altına düşürmeme kabiliyetimiz var mı, bakacağız.

‘KIDEM TAZMİNATINI DEVLET ÇÖZEBİLİR’

-Kıdem tazminatı ne zaman gündeme gelecek?
Önümüzdeki günlerde. Türkiye’ye kıdem tazminatı lazım. Çalışanların yüzde 86’sı kıdem tazminatı alamıyor. Mahkemeye başvuranların oranı yüzde 30’un altında. Davalar dört yıl sürüyor. Bu konuda işverenler üzerinde iyi araştırmalar yaptık. Yüzde 70’in üzerindeki kısmı değiştirilmesini istiyor. Devlet elini taşın altına sokarsa kıdem tazminatı meselesi daha kolay çözülür. Çalışma bakanlığı olarak önerimiz bu yönde.

‘SURİYELİYE ÇALIŞMA İZNİ İSTEDİĞİMİZ ÖLÇÜDE DEĞİL’

Suriyelilere çalışma iznini işverenler çok istedi. Ciddi cezalarla karşı karşıya kalıyorlardı. 4 aylık uygulama döneminde başvuru sayısı 12 binde kaldı. İstediğimiz ölçüde değil.

‘ÖMÜR BOYU YEŞİL KART OLMAYACAK’

-Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) gelir testi konusunda değişiklik çalışması yürütülüyor. Nasıl bir düzenleme yapılacak?
Gelir testini kolaylaştıracağız. 2017 yılı projeksiyonu çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine alacağız. Özellikle G1 dediğimiz gruptakilerle yeşil kartlılar ağırlıklı olmak üzere her birinin gelir testini gerçekleştireceğiz. SGK’ya geçtikten sonra bunu resen yapacağız. Bizim derdimiz esas itibarıyla sosyal yardımla istihdam arasında bağ kurabilmek. Önerilen iş teklifini 3 defa kabul etmeyenlerin sosyal yardımlarında kesintiye gidilen bir düzenleme yaptık. Bunu yaygınlaştırdığımızda daha rasyonel hale getireceğiz.
Çalışma gücü olup da sosyal koruma kapsamında yer alan kişiyi istihdam eden işverene katkı sağlayacak yapıyı ortaya koyacağız. Ancak, 3 kere iş teklif edilmesine rağmen kabul etmediyse o kişi sosyal koruma kapsamından çıkarılacak. Ömür boyu yeşil kart olmayacak.

10.3 MİLYAR LİRA GSS PRİM ALACAĞI

GSS prim borçlarından dolayı 5.9 milyon kişiden 10.3 milyar lira alacağımız var. Vatandaşlarımızdan ricamız herkesin gelir testi yaptırması. Belediyelere prim borçlarını 144 ayda (12 yıl) ödeme imkânı sağladık. Daha önce böyle bir yapılandırma olmamıştır. Bir Yenikapı da biz açtık. Kimse ıskalamasın. 3 milyon 150 bin Bağ- Kur’lu ve SGK’lı işvereni borçlarını yapılandırmaya davet ediyoruz.

‘PROMOSYONDA ÇOK GÜZEL BİR FORMÜLÜMÜZ VAR’

“Emeklilere promosyon konusunda çalışmamızı tamamladık. Tam gündeme getireceğimiz zaman hükümet değişti. Tüm bankalarla ve PTT dahil tüm kurumlarla görüştük. Üç aşağı beş yukarı her şey belli. Hedefimiz iki bayram arasında bu işi bitirmekti ama beceremedik. Hazırlıklarımız tamam, fırsatını bulduğumuz ilk anda hükümetimize çalışmamızı sunacağız. Bankaların asgari olarak kabul ettikleri var, bizim istediğimiz var. Buna ait çok güzel bir formülümüz var. Bunu hükümetimize arz ettikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”