Süleyman Soylu, Diyarbakır’dan seslendi: “Hedefimiz Yükselen Bir Türkiye”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Karlofça Antlaşması’ndan bu yana devam eden gerileme dönemine son vererek yükselen bir Türkiye inşa etmek istediklerini söyledi.

Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlenen ‘Lider Ülke Türkiye 3′ konulu Siyaset Akademisi’nin konuğu olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, il başkanlığı binasında partililerle bir araya geldi. Soylu, dünyanın 20. yy ile 21. yy ihtiyaçlarının tamamiyle birbirinden farklı olduğunu söyledi. İki yüzyıl arasında farklı problemler olduğunu, bunlara da farklı çözüm yöntemleri uygulandığını belirten Soylu, 21. yüzyılın bilgi çağı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin maddi açıdan zengin olması gerektiğini kaydeden Soylu, “Niçin zengin olmak istiyoruz? Niçin ülkeyi zenginleştirmek istiyoruz? Mevlana’yı Şeb-i Aruz’u sadece kendimizin kutlaması talebimizi karşılar mı? Mevlana’yı Moskova’da, Berlin’de, Washington’da, Paris’te, Lizbon’da Şeb-i Aruz’u anlatamadıktan sonra zenginlik ne işe yarar? Onun ruhunu dünyaya aktarmamız gerekiyor. Bütün bu değerleri mana boşluğu yaşayan dünyaya aktarmak istiyoruz.” dedi.

Dünyanın 20. yüzyıldaki gibi tarım, sanayi toplumu olmadığını ifade eden Soylu, kültürlerin, ülkelerin ancak bilgiyle ilerlediğini belirterek, “Bu yüzyıl bilgi çağı.” ifadesini kullandı. Osmanlı’da Karlofça Antlaşması’ndan bu yana Türkiye’nin gerileme içinde olduğunu dile getiren Soylu, bu gerilemenin Cumhuriyetin ilk dönemlerinde, 1950’lerde Adnan Menderes ve 1980’lerde Turgut Özal dönemlerinde durdurulmak istendiğini söyledi. Gerilemenin son bulması için atılan bu adımların darbelerle ve engellerle karşılaştığını belirten Soylu, “En son bu gerilemeyi Özal ile aşmaya çalıştık, ama Özal’ı prangaladılar. Şimdi önümüze yeni bir fırsat çıktı. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yükselen bir toplum oluşturacağız ve bunu bizler yöneteceğiz.” şeklinde konuştu.

KARLOFÇA ANTLAŞMASI

Karlofça Antlaşması, 26 Ocak 1699 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal İttifak devletleri (Avusturya, Venedik, Lehistan ve Rusya) arasında imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Karlofça Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu’nun batıda büyük çapta toprak kaybettiği ilk antlaşmadır. Bu antlaşma, Osmanlı’da Duraklama Dönemi’nin bitmesine Gerileme Dönemi’nin başlamasına sebep olmuştur.