Süleyman Soylu Çankırı’dan Seslendi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “CHP, başından beri stratejik ortağı olarak gördüğü Beşşar Esed ile birlikte dün itibariyle bütün dünyaya yakalanmıştır” dedi.

Soylu, Çankırı’da partisinin il danışma meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mazlumun yanında olduğunu kaydederek, büyük devlet olmanın bunu gerektirdiğini belirtti.

-“CHP ile Esed yakalandı”-

Suriye’den CHP milletvekilleri tarafından getirilen gazeteci Cüneyt Ünal hakkında değerlendirilmelerde bulunan Soylu, şunları söyledi:

“Türkiye’nin almış olduğu bu onurlu tavrı, doğru ve hakkaniyete dayalı tavrı eleştiren CHP ve milletvekilleri, AK Parti’nin çok uzun zamandır söylediklerini doğrulamıştır. Yani bir zalimin zulmünü, bir zalimin ortaya koymuş olduğu zulmünü teyit etmiştir. 90 gün hücrede yatan, o kardeşimizi getirdikleri için teşekkür ederim. Ama AK Parti’nin bütün dünyaya haykırdığı, Türkiye’de uzun zamandan beri ortaya koyduğu ve Esed’in zulüm ortaya koyan bir insan olduğunu, kendi insanlarını katleden kendi insanın 150 bininin sadece Türkiye sınırına taşırtan ve orada Türkiye’nin kucak açtığı bu tabloyu görmezden gelen orada Türkiye’ye sığınan insanları hakir gören, onları başka sıfatlarla itibarsızlaştıran CHP, maalesef kendi oyununa ve tuzağına düşmüştür. Dün getirdiği kardeşimizle şunun altına imza atmıştır: Evet, Esed zalimdir ve kendi halkına zulüm etmektedir. Orada bir katliam bir asimilasyon gerçekleştirmektedir sözünü bir şekilde ortaya koymuştur ve gerçekleştirmiştir. CHP başından beri stratejik ortağı olarak gördüğü Beşşar Esed ile birlikte dün itibariyle bütün dünyaya yakalanmıştır.”

-Ekonomik ve demokratik sıçrama-

1950-60 döneminin demokratik ve ekonomik anlamda Türkiye için bir sıçrama dönemi olduğunu söyleyen Soylu, “Bu sıçrama dönemi 1960 darbesiyle sona ermiştir. 1965-70 dönemi Türkiye’nin ekonomik sıçrama dönemidir. Ama demokratik sıçrama dönemi değildir. 1983-87 rahmetli Özal’la birlikte yine Türkiye için çok büyük bir ekonomik bir sıçrama dönemidir. Ama yarı demokratik bir sıçrama dönemidir. Çünkü buna 1982 anayasası müsaade etmemiştir” diye konuştu.

Türkiye’nin yeni bir sıçrama ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Soylu, “Şimdi Türkiye 21. yüzyıl başladığında 2 büyük fırsatla karşı karşıya. Türkiye hem ekonomik hem de demokratik sıçramayı gerçekleştirmektedir. 1960’ta müsaade etmediklerine, 80’de müsaade etmediklerine AK Parti milletin gücüyle 2. 10 yılda ulaşmakla mükelleftir. Bu 10 yıl bizim ortaya koyacağımız asrın 10 yılı olacaktır. Geçmiş 10 yılda Türkiye’de gerçekleştirilen 10 yılın devamı olacaktır” ifadelerini kullandı.

-“Sizin eğitim sisteminizi yıkıyoruz”-

4+4+4 eğitim sisteminin Türkiye’yi geleceğe taşıyacağını dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin tüm kalıplaşmış duvarları AK Parti ile yıkılmaktadır. 4+4+4 veya 444 getirmişsiniz diyorlar. Evet, yıllardan beri millete kazık gibi kaktığınız bu eğitim sisteminden, tek tip çıkardığınız çocuklarımızın dünyada rahat mücadele edebilmesi, onun dinini, milletini, atasını dedesini, yarınını öğrenebilmesi için sizin eğitim sisteminizi yıkıyoruz. Bu ülkeye layık, bu ülkeyi yarına taşıyacak bir eğitim sistemi getirdik” diye konuştu.

Soylu’nun konuşması ardından Orta İlçe Belediye Başkanı Recep Koçak, feshedilen HAS Parti İl Başkanı Şevket Koç, Demokrat Parti Eski İl Başkanı Arif Yüksel’in AK Parti’ye geçmesi dolayısıyla rozet takma töreni yapıldı.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen İl Danışma Meclisi’ne AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu ve partililer katıldı.

Muhabir: Özgür Alantor
Yayıncı: Ebubekir Gülüm
Kaynak: AA