“SPOR SAHALARI SİYASET YERİ DEĞİLDİR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, spor müsabakalarında son dönemde yaşanan olaylar üzerine harekete geçti. 81 il valisinin katıldığı bir toplantı ile konuyu masaya yatıran Soylu, “Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Spor sahaları, sporun yapılabileceği bir alandır, bu alan sporun dışında kullanılmamalı” dedi.
Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımı ile Trabzon Valiliği’nde yapıldı. Toplantıya, 81 ilin valisi video konferans sistemi ile katıldı.

Toplantıda konuşan Soylu, bazı müsabakalarda cereyan eden olayların, oyuncular ve taraftarı etkilerken; kendilerini de üzülmesine neden olduğunu söyledi. Medipol Başakşehir-Atiker Konyaspor”, “Eskişehirspor-Göztepe” ve” Beşiktaş-Atiker Konyaspor” maçlarında yaşanan üzücü olaylara dikkat çeken Soylu “Bu 3 maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Allah’a şükürler olsun ki sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk edecek olaylar gerçekleşmedi. Biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz. Birçok manipülasyon ve spekülasyon yapılıyor işte provokasyonlar yapıldı” dedi.

Sporun siyasallaşması hiç istemediğimiz bir durum

Bakan Soylu, son dönemde spora siyaset karıştırma konusunda bir takım ideolojik grupların yoğunlaştığını gördüğünü belirterek, bir spor seyircisi olarak bu gelişmelerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bunun spor açısından son derece sakıncalı olduğuna dikkat çeken Soylu, “Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Uyuşturucudan tutun bir takım asayiş olaylarına kadar bugün birçok mesele ile karşı karşıyayız. Bunu sadece eğitimle çözemeyeceğimizi, güvenlik kurullarımızla çözemeyeceğimizi biliyoruz. Toplumumuzu çeşitli alanlara sevk ederek bunu çözme sorumluluğumuz olduğunu hem devlet hem de millet olarak biliyoruz” diye konuştu. Soylu, sporun, kültürel aktiviteler kadar gelenek görenekler kadar toplumun sığınağı olduğuna işaret ederken, “Bunun siyasallaşması ve ideolojik bir takım noktalara doğru evrilmesi bizim hiç istemediğimiz arzu etmediğimiz ve esasen sporla beraber yan yana getiremeyeceğimiz bir durum. Bu konuda arkadaşlarımızın öngörülü olmaları gerekir” şeklinde konuştu.

Spor camiasına mesaj

Özellikle maç esnasında valiler ve kolluk kuvvetleri açısından alınabilecek tedbirlerin kısıtlı olduğunu belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunu son 2-3 maçta kendim müşahade ettiğim tecrübe ile söylüyorum. Çünkü yaklaşık 10, 20, 30, 40 binlik taraftar grubundan ve bunların toplumsal olarak bir takım meselelere göstermiş olduğu reaksiyonlardan hareket ederek söylüyorum. Burada alınması gereken tedbirler maçlardan önce alınmalı. Vali, emniyet müdürü, jandarma komutanı bu konuda spora çok yakın olamaz, bunu bir iş olarak görebilir. Burada meseleyi takip edecek arkadaşlar daha ziyade spor camiasındaki arkadaşlardır. Valilerimizden çok rica ediyorum sporu orada bir seyir haline döndürebilmek, centilmenlik içinde sürdürebilmek sizin de temel görevlerinizdendir.”
Özel kolluk ihtiyacı
Sporun en önemli birleştirici unsur olduğunu ifade eden Soylu, “Bu bizim için sadece kendi kardeşliğimizin değil aslında insanlığın ortak dilidir. Bazen valilerimiz sorumluluklarını arkadaşlarımıza devrediyorlar ancak özellikle valilerin başkanlığında bu toplantıları gerçekleştirmek lazım” uyarısında bulundu.
Eskişehir-Göztepe maçında yaşanan olaylara da değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar, özellikle önemli maçlarda neler yapılabilir, hangi takviyeler kullanılabilir. Şöyle bir eksiğimizin de olduğunu görüyoruz. Bu konuda eğitim almış kolluk kuvvetlerimize ihtiyacımız var. Orada bizim bir eksiğimiz olduğunu söylemiyor değilim, orada da bizim bir eksiğimiz var. Çünkü içerinin ambiyansı ve psikolojisi farklı. Bu psikolojiyi anlayacak ve bu psikolojiyi iyi yönetebilecek bir sürece ihtiyaç var” dedi.