SPOR GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, spor müsabakalarını risk analizleri yapılarak riskli, orta riskli ve risksiz şeklinde A, B ve C kategorilerine ayrılacağını ifade etti. Bakan Soylu, A kategorisindeki riskli maçlar öncesinde müsabakanın yapılacağı ilin valisi başkanlığındaki toplantılarla alınacak tedbirlerin değerlendirileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı AbdulhamitGül, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ınkoordinasyonunda Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanması, müsabakaların düzen ve huzur içinde yapılmasının sağlanması konularının ele alındığı toplantı düzenlendi.
Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Süleyman Soylu, Trabzon’da dün valiler ve il spor güvenlik kurulları ile Bakan Bak’ın da katıldığı toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Soylu, orada alınan kararları bu toplantıda değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti.

Spor müsabakalarındaki olaylarda azalma söz konusu

Toplantıda sezon öncesi fair-play ve spor kardeşliği konularında hem görevlerini hem de yapılabilecekleri değerlendirdiklerini dile getiren Soylu, “Bir sevindirici değerlendirmeyi paylaşmak isterim. Özellikle 2016-2017 sezonunda, 2015-2016 sezonuna göre gerek olaylar açısından gerekse de olaylara karışanlar açısından bir azalma söz konusu. Bu da şunun tescilidir aslında, 6222 sayılı Kanun’un spor hayatımıza çok önemli bir katkı sunduğu, uygulanması oranında da çok olumlu neticeler elde edildiğidir. Demek ki 6222’ye sıkı sıkı sahip çıkacağız.” diye konuştu.

Maçların risk analizi çıkarılacak

Müsabakaların risk analizleri yapılarak A, B ve C kategorilerine ayrılacağını anlatan Soylu, bunun da riskli, orta riskli ve risksiz müsabakalar şeklinde olacağını kaydetti.
Yapılacak analizlere göre güvenlik tedbirlerinin alınacağını belirten Soylu, çipli kimlik kartlarından da faydalanarak yüz tanıma ve parmak okuma sistemlerinin kullanılmasının temel önceliklerinden olduğunu anlattı.
Soylu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Spor güvenlik kurullarımız, A kategorisindeki maçlar öncesinde kesinlikle vali başkanlığında, ayda bir de yine vali başkanlığında toplantılarını eksiksiz yerine getirecekler. Risklerini, önceliklerini, alınacak tedbirleri değerlendirecekler. Yine önemli gördüğümüz alanlardan bir tanesi de bazen kontrol etmekte zorlandığımız alanlardan bir tanesi de sosyal medyadır. Sadece saha içi taşkınlıklar değil, aynı zamanda sosyal medya üzerinden de tahrikler ve birtakım taşkınlıklar söz konusudur. Bu konuda da özellikle gerek Emniyet Genel Müdürlüğü gerek Jandarma Genel Komutanlığımızın oluşturduğu siber daire başkanlıkları çerçevesinde buradan izleyebilme, savcılıklara suç duyurusunda bulunabilme kabiliyetine sahibiz.
Misafir takım taraftarlarının, kendi şehirlerinden çıkmasından itibaren kontrol edileceğini vurgulayan Soylu, maçlarda görevlendirilen özel güvenlik görevlilerinin sayılarının ve eğitilmesinin kendi sorumluluklarında olduğuna dikkati çekti.

Deplasman Yasağı İl Spor Güvenlik Kurullarının Sorumluluğunda

Deplasman yasağı koymanın, geçen yıllarda olduğu gibi yineil spor güvenlik kurullarının sorumluluğunda olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güvenliği sağlama konusunda herhangi bir sıkıntılarının bulunmayacağını ancakbazı psikolojik bariyerleri aşabilmek için zamana ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekledi.

Kamu görevlilerine tarafsızlık uyarısı

Kamu görevlilerinin tarafsız davranması gerektiğine işaret eden Soylu, “Valilerimiz forma giymeyecekler, emniyet müdürlerimiz forma giymeyecekler, belediye başkanlarımız forma giymeyecekler. Biz kamunun sorumlularıyız. Bizim görevimiz hem müsabakanın centilmenlik içinde geçmesi, aynı zamanda da seyri hoş ve maçtan çıktığı andan itibaren de herkesin tadı ağzında olan ve genel bir keyif almış biçimde stattan çıkmasını temin edebilmektir. Bizim sorumluluğumuz esas itibarıyla budur.” dedi.