Spor bir hayat biçimidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Trabzon’da vatandaşlar ile yürüyüş yaptı.

Soylu, sabah saatlerinde, eşofmanlarını giyerek kent merkezindeki Karadeniz Sahil Yolu kenarında yer alan Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolunda vatandaşlar ile yürüyüş yaptı.

Uzun süren yürüyüş sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Soylu, toplumdaki yürüme kültürünün önemine işaret ederek, bu kültürün insanın sağlığı ve mutluluğu açısından önemli olduğunu ifade etti.

Vücudun yürüyüş ya da spor sırasında salgıladığı hormonların insanın gün boyunca pozitif düşünmesine neden olduğuna dikkati çekerek kendisinin de yaklaşık 6 aydır düzenli yürüyüş yapmayı ihmal ettiğini belirten Soylu, “Bu yürüyüş yolunda bir çok insan yürüyor ve insanlar arasında yürürken bir komşuluk ilişkisi oluşuyor” dedi.

Soylu, Trabzon’a son 13 yılda 1.1 milyar dolar spor yatırımı yapıldığını ve kentin rekabeti seven insanları sayesinde sporda da önemli başarılar yakaladığını ifade ederek, bu başarıların sağlanabilmesi için gerekli altyapının da Trabzon’da tamamlandığını vurguladı.

Soylu, gelecek 4 yılda amatör branşları daha fazla destekleyeceklerini anlatarak, ” Önümüzdeki 4 yılda sporcu analiz merkezleri ile amatör branşların farklı farklı alanlarda desteklenmesi ile Trabzon’da sporu çok daha önemli noktaya getireceğimize inanıyoruz. Trabzon’da iyi bir spor kültürü oluşmuş. Trabzon’a sadece spor şehri demek bu kente haksızlık olur, Trabzon sporun başkenti” şeklinde konuştu.

Trabzon’da futbolun dışında hentbol, basketbol gibi sporlarda da önemli başarılar elde edildiğine dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:

“Trabzon’un asıl doğal kaynakları çok önemli. Bunlardan birincisi yüzme. Karadeniz’ın hırçın dalgaları arasında başarılı yüzücüler yetişiyor. Bunu daha iyi noktaya taşımalıyız. Kentte çok güzel olimpik yüzme havuzları var. Bu havuzların yanı sıra yurt dışından da hocalar getirerek Karadeniz’de, Türkiye’de Trabzon’u yüzmenin merkezi haline getirmek lazım. Bunu okullarla entegre ettiğimize iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Atıcılık da Trabzon’un doğal zenginliklerinden birisi. Karadeniz insanının silaha olan merakını spora döndürürsek atıcılık sporunda çok daha başarılı süreci ortaya koyabiliriz. Bu konuda hem tesisler hemde sporcu yetiştirmek açısından çok başarılı bir sürece imza atılmalı. Önümüzdeki dönemde gerek futbol, gerekse basketbol ile yüzme ve atıcılık gibi diğer branşlarla ilgili iyi bir gayret içinde olacağız. Böylece rol model sporcular yetişecek. Rol model sporcular gençlerimizin disiplini, sağlığı ve hayatlarına dikkat etmeleri açısından önemli.”

“Spor bir hayat biçimidir”

Soylu, Trabzon sahilindeki yürüyüş yolunda insanların aileleri ile spor yaparak mükemmel bir hava ve deniz ile buluştuğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yürüyüş yolunda insanlar aileleri ile hem yürüyüş yapabiliyor hem de mükemmel bir deniz ve hava ile bir araya geliyor. Bu insanın ömrüne ömür katar bizim yapmamız gereken de bu imkanları artırmak. Spor bir hayat biçimidir. Hayatınızda spora ayıracağınız bir saat hem sizi sağlıklı hem mutlu yapacaktır, hemde hayata pozitif bakmanızı sağlayacaktır. Spor meselelerin çözümünde de rahat olmanızı ağlayacak. Sporla bazen kafamızı boşaltıyoruz. İnsanın spor içinde kendine ayırabilecek muhakkak zamanı vardır. Spor, 24 saatin 1 saati içinde insanın kendisi ve çevresi ile rahat, barışık olmasını sağlayacak ve sağlıklı yaşamasına vesile olacaktır”

Soylu, yürüyüşünün ardından yürüyüş yolunda spor yapan vatandaşlar ile sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.