Soylu:”Hepimiz yarının Türkiyesi’nin farkındayız”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, öğrencilere ”Hepimiz bir gerçeğin farkındayız, yarının Türkiyesi’nin farkındayız. Bu gerçeği, sizin o güzel, pamuk ellerinizle geleceğe uzatmak istiyoruz” diye seslendi. Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan Plevne Anadolu Lisesi Spor Salonu’nun açılışında konuşan Soylu, Plevne Lisesi mezunu olduğunu hatırlattı. Yetişmesinde emeği geçen öğretmenlerini anan Soylu, Türkiye’de eğitimde yaşanan değişime vurgu yaptı.

Soylu, öğrencilere ”Yaşananların tesadüf olduğunu zannetmeyin. Hiçbirimiz burada güzelleme yapmıyoruz. Hiçbirimiz bu güzel günün hatırına sizlere güzel cümleler, sözler anlatmaya çalışmıyoruz. Hepimiz bir gerçeğin farkındayız, yarının Türkiyesinin farkındayız. Bu gerçeği, sizin o güzel, pamuk ellerinizle geleceğe uzatmak istiyoruz” diye seslendi.

Nesillerin yetişmesinde öğretmenlerin önemli katkısı olduğunu aktaran Soylu, öğretmenlerin öğrencilerini sadece bilgiyle değil, insanlıkla da donattığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyanın her yerine Türkiye’yi ve Türkiye’ye dair her şeyi gururla taşıdığını anlatan Soylu, eğitimdeki olumlu gelişmelerin bu vizyonun bir parçası olduğunu dile getirdi. Soylu, öğrencilerin kendilerini dünyadaki yaşıtlarından daha iyi yetiştirmesi gerektiğini ifade ederek, ”Dünya eski dünya değil, buradan facebook, Twitter ve internetle dünyanın her tarafına ulaşabiliyorsunuz. Onların neler yaptığını, nasıl yaşadığını görebiliyorsunuz. Onlarla rekabet etmelisiniz. Çünkü, geleneğimizi, göreneğimizi, birbirimizle paylaşmanın ne demek olduğunu, topraklarımıza olan sevgiyi o insanlara anlatmakla mükellefsiniz” ifadelerini kullandı.

”Hiçbir zaman güç temelli bir iklimin insanları olmadık”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Osmanlı aşiretinin, Selçuklular ile Moğollar arasında mücadele olduğunda, zayıf olan Selçuklular’dan yana olduğunu anımsatarak, ”Osmanlı, kuvvetliden yana olmadı. Biz hiçbir zaman güç temelli bir iklimin insanları olmadık. Biz ahlak temelli bir iklimin insanları olduk. Bunu yarına yönelik bir anlayışa taşımak sorumluluğu da sizin” dedi.

Soylu, Türkiye’nin bilim, teknik ve sanatta daha iyi yerlere gitmesi gerektiğini, bunun da ancak daha çok çalışmakla gerçekleşebileceğini ifade etti.

Osmanlı döneminde başlayan gerilemenin uzun yıllardır devam ettiğini kaydeden Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Çok büyük bir tarihten geliyoruz, 1699’dan beri, Cumhuriyet de dahil olmak üzere ciddi bir gerileme dönemi içerisinde bulunduk. Biraz Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki 4-5 yılda, ‘O gerileme döneminin etkilerini azaltabilir miyim-‘ gayreti içinde olundu. Hiçbir sıkıntıyı kendimize dert etmedik ama her gelen önemli bir şekilde üstüne bir katkı koymaya çalıştı. 21. yüzyılın başından itibaren Cumhuriyet’in de getirdikleriyle beraber büyük bir katkıyı ve sıçrama yapıldığına, gerileme döneminin bittiğine ve yükselen bir toplumu oluşturduğumuza inanıyoruz. Şunu hayal edin; bir dağ ve dağın arkasında bir elmas var. O elmas, elinize aldığınızdan itibaren bütün dünyayı ışıtacak ve aydınlatacak. Şeyh Edebali’nin de Mehmet Akif Ersoy’un da Mevlana’nın da Ahmedi Hani’nin de Yaşar Kemal’in de anlattığı odur. O elmas, bu ülkenin en büyük zenginliğidir, birliğidir, beraberliğidir, kardeşliğidir.”

Açılışa Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Seddar Yavuz da katıldı.

Soylu, öğrencilerle voleybol oynadı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, açılışın ardından spor salonunu gezdi. Soylu, Belediye Başkanı Erhan Erol ve Kaymakam Seddar Yavuz öğrencilerle voleybol maçı yaptı.

Belediye Başkanı Erol, maç sonunda Soylu’ya okul futbol takımındayken çekilen fotoğrafı hediye etti.