Soylu’dan resepsiyon eleştirisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna muhalefet parti liderlerinin katılmamasıyla ilgili, ‘Bunu tarihe, demokrasiye, kendi insanlarına nasıl izah edecekler? Neden katılmıyorlar? Bugün Türkiye’de insanını, milletini, yarınını, geçmişi, tarihini bilen ve bütün Türkiye’yi kucaklayabilecek bir Cumhurbaşkanı mı bir şekilde ağırlarına gidiyor? Dün Ahmet Necdet Sezer’e gösterdikleri hassasiyeti, saygıyı niye bu ülkenin sivil Cumhurbaşkanına göstermekten imtina ediyorlar? Dertleri bilin ki sayın Cumhurbaşkanı değildir, dertleri sizsiniz, bu millet, bu milletin değerleri’ dedi.

Soylu, partisinin Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde düzenlenen Zeytinburnu İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda konuşan Soylu, Türkiye’nin bugün borçsuzluk açısından Avrupa’dan çok daha iyi bir noktada olduğunu söyledi.

Soylu, Türkiye’nin IMF’ye olan borcunu 14 Mayıs’ta kapattığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

‘Her 100 liranın 87 lirasını vergi gelirlerinden faize ayıran bir Türkiye tablosu vardı, 2002 yılında. Peki bugün? Dün 87 lirasını ayırırken bugün ancak 17 lirasını ayıran bir Türkiye tablosu var. Dün Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi, Türkiye’deki risk biriminin yükselmesi için, Türkiye’nin istikrar ve huzurunu kaybetmesi için birtakım olayları Türkiye’de planlayıp ve tezgahladılar. İnsanlarımızın yarına umutla bakmasını engellemeye çalışanlar, o 70 liranın kendi ceplerinden gitmesinden rahatsız oldular. Haraçlarını istiyorlar. Bu ülke de AK Parti de Tayyip Erdoğan da ‘haracı size vermeyeceğiz’ diye bir büyük haykırışı ortaya koyuyor.’

 

Çankaya Köşkü’ndeki ilk Zafer Bayramı resepsiyonu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna muhalefet parti liderlerinin katılmamasını eleştirerek, ‘Bu akşam Ankara’da 30 Ağustos resepsiyonu var. İlk kez Cumhurbaşkanlığında Türkiye bir resepsiyon gerçekleştiriyor. Bugün muhalefet partileri bu resepsiyona katılmıyor, CHP ve MHP. Size şunu sormak istiyorum; bunu tarihe, demokrasiye, kendi insanlarına nasıl izah edecekler? Neden katılmıyorlar? Bugün Türkiye’de insanını, milletini, yarınını, geçmişi, tarihini bilen ve bütün Türkiye’yi kucaklayabilecek bir Cumhurbaşkanı mı bir şekilde ağırlarına gidiyor? Dün Ahmet Necdet Sezer’e gösterdikleri hassasiyeti, saygıyı niye bu ülkenin sivil Cumhurbaşkanına göstermekten imtina ediyorlar? Dertleri bilin ki sayın Cumhurbaşkanı değildir, dertleri sizsiniz, bu millet, bu milletin değerleri’ diye konuştu.

‘Türkiye zorda kalan insanlara sırtını dönmez’

Soylu, Müslümanların, özellikle Ortadoğu ülkelerinin, demokratikleşmesinin ve açık toplum haline gelmesinin engellendiğini belirtti.

Türkiye’nin zorda kalan insanlara asla sırtını dönmediğine, onlara kapısını ve kucağını açtığına işaret eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Türkiye, Saddam’ın zulmünden kaçan insanlara da sırtını dönmedi. Günlerce, aylarca dediler ki ‘Türkiye bunlara bakarsa bütçesi çöker’. Türkiye’nin bütçesi çökmedi. Çünkü Türkiye’nin bütçesi de bu ülkenin insanının gönlü de güçlüydü. Bugün de Türkiye aynısı yaptı. Bugün de Türkiye kamplarda 200 bin insana bir şekilde kucağını açmış. Her tarafından, kaymaklıklarında, valiliklerinde, kampların içinde olsun dışında olsun, herkese kucağını açan, sırtını dönmeyen, insanlığın en temel gereğini yapan, çıkarlarına göre değil, ilkesine ve insani vazifelerine göre bir dış politika ortaya koyan bir Türkiye tablosu ortada durmaktadır.’

Soylu, Mısır ve Suriye’deki katliamlara sessiz kalmayarak meydanlarda ve sosyal medya tepki gösteren herkese teşekkür etti.

Toplantıya, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve çok sayıda partili katıldı.