SOYLU’DAN ANKARA’DAKİ OTOBÜS KAZASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara’da bu sabah yaşanan otobüs kazasına ilişkin, “Altı vatandaşımız Hakk’ın rahmetine kavuştu. 36 vatandaşımız da şu anda hastanelerde tedavi görüyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sabah Pamukkale Turizm’e ait yolcu otobüsünün Eskişehir-Ankara karayolunda köprü ayağına çarpması sonucu meydana gelen kaza sonrası tedavi altına alınan yaralıları, Gazi Hastanesi Acil Servisi’nde ziyaret ederek, sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı.

Bakan Soylu’ya ziyareti sırasında Ankara Valisi Ercan Topaca, Gazi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Demircan da eşlik etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Soylu, sonuçları itibarıyla kendilerini çok üzen bir kaza ile karşıya karşıya kaldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Tam da bayram arefesinde gerek İçişleri Bakanlığı gerek tüm bakanlıklarımızın uzun bayram tatili münasebetiyle aldıkları tedbirleri kamuoyu ile vatandaşımız ile paylaşmak, tüm mesai arkadaşlarımıza görevlilere teker teker intikal ettirmek üzereyken almış olduğumuz bu haber bizi üzdü. Bu tedbirlerin, ne kadar hayati ve önemli olduğunu ifade ettim.

6 vatandaşımız Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hem ailelerine hem de ülkemize başsağlığı diliyoruz. 36 vatandaşımız da şu anda hastanelerde tedavi görüyor. Bir kısmı ameliyatta ama çok yüksek bir hayati tehlikeleri yok.”

Hastanede tedavi gören başka hastaları da ziyaret ettiğini aktaran Soylu, başka bir trafik kazasında 6 aylık bir bebeğin çocuk koltuğunda emniyet kemeri bağlı şekilde oturduğu için çok az sıyrıklarla kazayı atlattığını gördüğünü vurguladı.

Bakan Süleyman Soylu, bu sabah meydana gelen otobüs kazasında da emniyet kemerini takan yolcuların da çok az sıyrıklarla kazayı atlattıklarına şahit olduklarını dile getirdi.

“Kazaya ilişkin gerekli araştırmalar yapılıyor”

Soylu, kazaya ilişkin gerekli araştırmaların yapıldığını belirterek, ziyareti sırasında yaralılardan ve yakınlarından kazanın oluş şeklini dinlediğini aktardı.

İddiaların araştırılacağını vurgulayan Bakan Soylu, kazanın meydana gelişi ile ilgili bir şey söylemenin “ilk ağızda” doğru olmayacağını bildirdi.

“Yapmamız gereken sürat yapmamak”

Soylu, “Bu kazaları önemsememiz gerekiyor. Di̇kkatsi̇zli̇k, tedbi̇rsi̇zli̇k, ihmal ve acelecilik… Maalesef hem yakınlarımıza büyük bir maliyet olarak hem de ülkemizin yaşadığı bugünlerde hepimizi üzen önemli olaylara sebebiyet veriyor. Yapmamız gereken sürat yapmamak.” diye konuştu.

Otobanlara getirilen 120 kilometre hız sınırından rahatsız olanları anlamakta zorluk çektiğini belirten Soylu, alınan tedbirler sayesinde geçen yıl aynı aya ve bir önceki aylara göre kazalardaki ölümlerin yüzde 40 oranında azaldığını kaydetti.

Kazaların meydana gelmesinde en önemli etkenlerden birinin aşırı sürat olduğuna işaret eden Soylu, düşük süratle meydana gelen kazalarda kişilerin daha güvende bulunacağını vurguladı.

Polatlı’da mevsimlik tarım işçilerinin karıştığı kazayı da hatırlatan Soylu, İçişleri Bakanlığı olmak üzere valilere, emniyete ve jandarma dahil olmak üzere herkese sorumluluk düştüğünü belirterek, “Mevsimlik işçi çalıştıran ve onları taşıyan kişilere de sorumluluk düşüyor.” dedi.

Otobüs şirketleri sahipleri de dahil olmak üzere, toplu taşıma yapan kişilere de sorumluluk düştüğünü anlatan Soylu, bayram süresince denetimlerde görevli personel sayısını geçen yıla oranla iki katına çıkaracaklarını bildirdi.

“Frene değil, kurala güven”

Vatandaşlardan araç kullanırken çok dikkatli olmalarını isteyen Bakan Soylu, dünden itibaren alınan tedbirleri bir kampanyaya dönüştürme heyecanını yaşadıklarını ancak sabah meydana gelen trafik kazasından da ciddi şekilde etkilendiklerini aktardı.

Bakan Soylu, “Vatandaşlarımız… Ne olursunuz gideceğimiz yere yarım saat, 1 saat geç gidelim ama sağ salim bir şekilde gidelim. Buradaki sözümüz çok açık ve net. ‘Frene değil, kurula güven.).. Burada kazanın neden kaynaklandığını arkadaşlarımız tetkik edecekler. Bildiğimiz 4-5 sebep vardır. Bu sebeplerden birisidir. Bulmaca gibi bir durum söz konusu değildir. Çok dikkat etmemiz gereken bir sürecin içerisine giriyoruz. Sürücülerimizin çok dikkatli olması gerekir. Özellikle yedek şoförlerle otobüslerin dinlenmeli bir şekilde gitmesi gerekir. Tüm mola yerlerinde sürücülerin telefonlarına yolda daha dikkatli olmaları konusunda mesaj gelecek. Bir taraftan 24 saat süren denetimlerimiz devam edecek. Güvenlik teşkilatı olarak bilmenizi isterim ki milletimizin bayramını huzurlu bir şekilde geçirmesi için tatil yapmayacağız.” diye konuştu.

“Arka koltukta da emniyet kemeri takılmalı”

Özellikle arka koltukta emniyet kemeri takmanın önemine de değinen Soylu, takla atan bir aracın arka koltuğu ile ön koltuğu arasında bir ayırımın olmadığını vurguladı.

Kafa travmaları ve araçtan fırlamaların ya ölümle sonuçlandığını ya da hayat boyu devam eden etkileri olduğunu bildiren Soylu, basından da özellikle bayramda topyekun bir seferberlik sergilemesini istedi.

Eksiklerin olacağını, yazılacak bir yazı ya da haberde yapılan bir uyarının bir insanın hayattan bağını koparmasına engel teşkil edeceğini anlatan Soylu, “Her şeyi devletten beklemeyelim.” dedi.

Toplumun itibar ettiği insanların da bu konuda kendi değerlendirmelerini ortaya koymasıyla bayram süresince meydana gelebilecek kazalarda ciddi azalma olmasını temenni eden Bakan Soylu, alınan tedbirler sayesinde geçen Ramazan Bayramı’nda meydana gelen kazaların bir önceki Ramazan Bayramı’na oranla yüzde 36 azaldığı bilgisini paylaştı.