Soylu’dan ABD Büyükelçisi’ne sert tepki

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin yaptığı iddia edilen açıklamalara değerlendiren AK Partili Soylu, bunu esefle ve üzüntüyle karşıladığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’ye ayar vermek, siyaset tanzim etmek ve mühendislik ortaya koymak, kimsenin haddi değildir. Bu hele Amerika büyükelçisinin hiçbir şekilde haddi değildir” dedi.

Soylu, Topkapı Anıt Mezar’daki Aydın Menderes’i anma programına katıldı.Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, daha sonra dua edildi. Törende, Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes, yakınları ve sevenleri de yer aldı.Soylu, törenin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bazı gazetelerde yer alan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin yaptığı iddia edilen açıklamalara ilişkin soru üzerine Soylu, bunu esefle ve üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Soylu, Türkiye’nin, “tam bağımsızlık” ve “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” olmak üzere cumhuriyet tarihinden beri önemsediği ve vazgeçemeyeceği 2 temel esası olduğunu belirtti.“Son 365 gün içerisinde çok açık bir şekilde bu iki unsura tecavüz olmuştur” diyen Soylu, “Sandık her şey değildir” sözünü de içeren olaylar içerisinde, sandığı, milletin iradesini, halkın teveccühünü ve demokrasiyi önemsizleştiren olayların üzerinden çok geçmediğini kaydetti.

Soylu, bugünlerde Türkiye’nin siyasi ve ekonomik hayatını, birliğini, kardeşliğini bozmaya yönelik olayların meydana geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bunun üzerine bir de Amerikan büyükelçisi, sanıyorum burayı bir müstemleke ülkesi olarak görmektedir ve Türkiye’nin farkında değildir. Buranın bir müstemleke memleketi olmadığını ve kendisinin de bir müstemleke valisi olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye, içerisinde hile ve entrikalarla huzuru bozulacak ve istikrarı ortadan kaldırılacak bir ülke değildir. Kendisine şunu hatırlatmak isterim; yakın tarihte Amerika’nın dünyanın her noktasında, Vietnam, Afganistan, Irak ve hatta Mısır’da girdiği kumpas dahil, yapmış olduğu rezilliklerin hala tarihsel nemi kurumamıştır. Bütün bunlara dönüp bakacağına, Türkiye’nin iç meseleleriyle uğraşmasını bu milletin evlatları olarak kabul etmeyiz.”

– “Türkiye’nin huzuru dış odaklar tarafından karıştırılamaz”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, her büyükelçinin bulunduğu ülkenin misafiri olduğunu dile getirerek, “Oradaki kurallara uymakla mükelleftir ve haddini bilmesi gerekir. Türkiye eski Türkiye değildir. Bir takım manipülatif, spekülatif desiselerle, yalanlarla, dolanlarla Türkiye’nin huzuru dış odaklar tarafından karıştırılamaz ve Türkiye bunun cevabını en iyi şekilde verir ve bundan sonra da verecektir. Bu, memleket meselesidir. Günlük siyasi bir mesele değildir. Buna günlük siyasi mesele açısından bakmayız. Türkiye’ye ayar vermek, siyaset tanzim etmek ve mühendislik ortaya koymak kimsenin haddi değildir. Bu hele Amerika büyükelçisinin hiçbir şeklide haddi değildir. DHKP-C’nin şaşkınlığıyla beraber neredeyse gözlerine uyku girmeyen bir adam, Türkiye ile ilgili hiçbir fikri aklından geçiremez. Hayatımızı tehdit içinde yaşıyoruz. Onun gibi çelik parmaklıklar içinde, korumalar altında yaşıyor değiliz. Türkiye ile ilgili herkes haddini ve hududunu bilsin” değerlendirmesinde bulundu.

Aydın Menderes’in demokrasi abidesi, demokrasinin önemli temsilcilerinden olduğunu vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugünkü tartışmalara atfen diyorum ki, siyaset bedel ödemeye hazır olanların işidir. Aydın Menderes ve ailesi, siyasette her türlü bedeli ödemiştir. Bugün için de söylüyorum, siyaset yoluna çıktıysak her türlü bedeli ödemeye hazırız. Rahmetli Menderes’in, şurada yatan rahmetli Özal’ın bize bıraktığı, sevgili Başbakanımızın da sürekli söylediği, bizim beyaz gömleklerimiz hazır. Kimin beyaz gömlekleri hazırsa, cesaretle millet iradesi önünde karşılaşmaya hazırız. Onun için şunu çok net bir şekilde söylemek istiyorum; bugün hiç olmadığı kadar Türkiye’nin tam bağımsızlığı tehlike altındadır ve Türkiye saldırı altındadır. Türkiye’nin bugün yaşadığı bütün olayları bir güvenlik krizi olarak değerlendiriyorum. Biz, Moğol steplerinden onlarca devlet kurarak bu topraklara geldik. Kendi geleneklerimize, göreneklerimize ve devlet aklımıza saldırıyı hiç bu kadar açık görmemiştik ama bu millet kendi aklı, tecrübesi, kardeşliği ve beraberliğiyle bu meselelerin üstesinden rahat gelebilecek bir millettir. Yarınlar bizim için her zamanki gibi aydınlıktır çünkü Türkiye’nin kendine ait hedefleri ve etrafındaki ülkelerin kendinden beklentileri söz konusudur. Bunları inşallah önümüzdeki günlerde daha anlamlı bir şekilde değerlendireceğiz.”

– “Hiçbir makam bizim için ehemmiyetli değildir”

Soylu, bir gazetecinin, “Yeni kabinede isminiz geçiyor. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine, hayatı boyunca böyle bir beklenti içerisinde olmadığını söyledi.

Bugün duracağı pozisyonun belli olduğunu ifade eden Soylu, “Bu pozisyon, demokrasinin, milli iradenin yanında olmak ve eğer olabiliyorsak Recep Tayyip Erdoğan’a gönüldaş, arkadaş, siyaset ve dava arkadaşı olabilmektir. Onun ötesinde hiçbir makam bizim için ehemmiyetli değildir. AK Parti içerisinde hiç kimsenin bunun ötesinde bir makam için aklından bir şey geçtiğini zannetmiyorum” diye konuştu.