Soylu, A Haber’e gündeme dair değerlendirmelerde bulundu

A Haber’e konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkeş, devlet adamı olmanın gerekliliğini yerine getirmiştir” derken, Türkeş hakkında itibarsızlaştırma kampanyası yürütüldüğünü dile getirdi.

Devlet adamlığının gerekliliğidir

Sayın Tuğrul Türkeş’in de bu cevabı bu süreç içerisinde verilecek cevaplar açısından hem makul hem de Türkiye’nin içersinde bulunduğu kritik döneme, önemli döneme yönelik olarak bir cevap olarak nitelendirilmelidir. Bugün milletimizin beklediği bir cevap ortaya koymuştur, bu sorumlu bir cevaptır, bu bir devlet adamı niteliğini ortaya koyan bir cevaptır. Sayın Tuğrul Türkeş’in ortaya koyduğu duyarlılık ve sorumluluk, anayasal çizgi içerisindeki bir sorumluluktur.

Buradaki milletvekillerine de bütün saflıkla ve samimiyetle bu bakanlık teklifi yapıldı ve anayasanın emri doğrultusunda yapılmıştır. Burada onu kabul eden insanlar üzerinden bir itibarsızlaştırma girişimi içerisinde bulunmak, medyada desteklemek, bunu parti içinde bir büyük mücadele haline getirmek doğru değildir.

Tanal insanlık suçu işlemiştir

Ahlak zafiyeti içeren, siyaset zafiyeti içeren, insanlık zafiyeti içeren bir değerlendirmede bulundun. Bir meczubun ortaya attığı, tartışılmasının bile akıllı insanlarca yapılmaması gereken bir durumu kendisi bir soru önergesi ile ortaya koymaya çalışıyor ki bunu bir gündem yapabilsin, bu ayıptır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin derhal bu konuda karar alması gerekiyordu, almadı. Kendi bilecekleri iştir. İnsanlıktan çıkmış bir halin tezahürüdür. Sen milletvekilini çağıracaksın, toplum karşısında özür dilettireceksin hem Sümeyye Hanım’dan hem de tüm kadınlardan ve tüm insanlıktan özür dilettireceksin ve ondan sonrada bununla ilgili disiplin işlemlerini başlatacaksın.