17 Aralık bir demokrasi hırsızlığıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “17 Aralık bir darbedir, hukuk yolsuzluğudur, 17 Aralık bir demokrasi hırsızlığıdır, 17 Aralık paralel devlet anlayışının, paralel bir yapının ortaya çıkardığı meseledir” dedi.

 AK Parti AR-GE Başkanlığınca, genel merkezde düzenlenen “81 İl AR-GE Başkanları Toplantısı” AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu başkanlığında gerçekleştirildi.


Toplantının açılışında konuşan Soylu, AK Parti’nin Türkiye’de çok farklı ve güzel bir tarih ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarı hikayeleri yazdığını anlatarak, hayallerinin güçlü, bölgesel aktör olan bir Türkiye olduğunu söyledi.

Konuşmasında AK Parti il teşkilatlarında görevli AR-GE ve sosyal medya sorumlularına seçime yönelik çalışmalar konusunda bilgi veren Soylu, İstanbul merkezli operasyona ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Demokrasi karşısında devlet sisteminde yer alan silah ve hukukun hile yapmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Soylu, devletin, silahlı güçle güvenliği tesis dışında başka bir görev edinmeleri halinde demokrasi ve siyasetin zora düşeceğini, 1960, 1971, 1980 ve son olarak da 28 Şubat 1997 tarihlerinde bunun yaşandığını ifade etti.

Hukukun hile yapması halinde de devlet düzeninin zora düşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Hukuk, siyasete ve milli iradeye tuzak kurmaya kalkarsa, toplumun düzenini sağlamanın dışında hakkın, hukunun, adaletin tesisi dışında yeni bir vesayet oluşturmaya çalışırsa demokrasinin ve siyasetin bunun karşısında da zora düşmesi de kaçınılmazdır. Silahla 1960 darbesi gerçekleşti ama bunun meşruiyetini sağlayan hukuktur. 16-17 yaşındaki çocukların yaşları büyütülerek idam edilmesini sağlayan hukuktur. 367 hukuk yolsuzluğu da hukuku bir şekilde çarpıtarak, onu gerçekten arındırarak, başka türlü yorumlayarak bu ülkede demokrasi ve milli iradeyi önemli ölçüde zaafa uğratmaya çalışan da hukuktur.”

Türkiye’nin AK Parti iktidarında demokrasi kültürünü zenginleştirdiğini, uluslararası entegrasyonunu hızlandırdığını, eğitimden kültüre, spordan sağlığa, ulaşımdan dış ticarete kadar her alanda sıçrama kaydettiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“17 Aralık bir darbedir, hukuk yolsuzluğudur, 17 Aralık bir demokrasi hırsızlığıdır, 17 Aralık bu ülkenin en önemli iki şifresi olan huzur ve istikrarı ortadan kaldırmaya yönelik, onu bu toplumun temel gayesi olmaktan uzaklaştırmaya yönelik operasyonun adıdır. 17 Aralık paralel devlet anlayışının, paralel bir yapının ortaya çıkardığı meseledir. 17 Aralık, Türkiye’de 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimleri karıştırmaya, Türkiye’de her girdiği seçimden başarıyla çıktıktan sonra ‘ben, milletimin hizmetkarıyım’ diyen Tayyip Erdoğan’a ve bu milletin geleceğe dair ideallerine, hayallerine kastetmiştir.”