Soylu, 17 Aralık Operasonun Perde Arkasını Anlattı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin soruları Çerçeve’de Gazeteciler Selahattin Serçe ve Fatih Şahin’e cevapladı…

17 Aralık operasonunun perde arkasında nelerin yaşandığı konusunda kritik açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, tarihten örneklerle operasyonun şifrelerini ortaya koydu.

İşte Soylu’nun açıklamalarından satır başları,

17 aralık operasyonu neden yaşandı?

Yakın tarihimize bakmadan 17 Aralık’ın çekilecek fotoğrafı hepimizi yanıltabilir. Etrafımızdaki ülkeler vatandaşlar hatta geleceğimizi yazanları da yanıltabilir. 1960 öncesini karıştırdım. Darbenin hemen akabide deniyor ki Hasan Polatkan’ın evinde 4 mılyon ele geçirildi. Ziraat Bankası zarara uğratıldı. Kimse zannetmesin ki 1960 darbesini sadece askerle gerçekleştirdi. Türkiye’yi 1960’da kaosa sokan yine hukuk adamlarıydı. Ama bu millet o kadar büyük bir millet ki bir devlet var hukuk var vatandaş var ve milli irade denilen sihirli bir kelime var. Yine 1990’larda Özal’ın Koskotos dosyaları vardı. Ne oldu? Kim yagılandı? Özal hüküm giydi mi? Türkiye yine Gümrük Birliği’ne adım attı. Bunlar hep hukuk üzerinden yapıldı. Rahmetli Erbakan’ın bütün partileri darbelerce kapatıldı. Kötürüm bırakmak üzere kapatıldı. Bunu hukuk yaptı. Kendilerince ‘adalet’ adına yapıldı.

Türkiye’ye çelme takıyorlar

Rahmetli Özal’a “Biz 4.kuvvetiz ama iktidarı biz belirleriz” diyenler her kimse, bunun bugünkü karşılığı, bugünkü versiyonları hala vardır. Bugün Türkiye’de karşı karşıya kaldığımız mesele demokrasiye darbedir Ergenekon’dan Balyoz’dan bir farkı yoktur. Bunu yapanların anlamadığı şey bu bir mühendislik ve bunu mekanik bir yapı olarak görüyorlar. Koşu yarışında son 50 metrede Türkiye’ye çelme takıyorlar ve bu çelmeyi takarken her şeyi göze alıyorlar. Hiçbir siyasi parti yolsuzlukla devam edemez. Hak yemekle yoluna devam edemez. Bu siyasetin altın kuralıdır. AK Parti’yle ilgisi yok.

“Sandık ve vatandaş arasında mekanik değil, metafizik ilişki vardır”

Yargıdan ne bekliyoruz bağımsızlık ve tarafsızlık. Bu evrensel bir normdur ama bir bir şey daha bekliyoruz. Tarafsızlık. Yargı geleceğin Türkiyesi’nin kendisi tarafından kurulacağına inanıyorsa milli irade gasp ediliyor demektir. Çözemedikleri mesele sandık ve vatandaş arasında mekanik değil, metafiziksel ilişki vardır!

“Bir militan gibi nasıl bildiri dağıtırsınız?”

Bir gecenin sabahında Başbakan’ın oğluna kadar uzanacak bir operason silsilesi hazırlanabilir mi? Bunun bir tuzak ve komlo olduğu apacık ortadadır. Türkiye’nin kaderini istikrarını 20 tane hakim belirleyemez! Milli iradeye dayanmayan her türlü kurum yozlaşma imkanına sahiptir. Hukuk da milli iradenin tecellisiyse Menderes asıldı. Burda da hukuk var. O zaman 28 Şubat’a neden kızıyoruz. Onlar da yasalar çerçevesinde yerine getirdiler. Siz nasıl bildiri dağıtırsınız. Sizin çocuklarınızın neye ihtiyacı var adalete..Bu aldalet duygusunu nasıl sağlayacaksınız. Bir militan gibi nasıl bildiri dağıtırsınız?

“Bu tek yönlü bir operasyon değil”

Burada bir proje var bir takım insalar Türkiye’yi bir ara döneme sokmak istiyorlar. İstikrarı ortadan kaldırmak istiyorlar. Türkiye 11 yıldır ekonomik istikrarını sürdürüyor. bu sonlandırılmaya çalışılıyor. Türkiye’de yapılan tüm gelişmelere itibarsızlaştırma operasyonu söz konusu. Bir vakıf kuruluyor Başbakan’ın oğlunun da içinde olduğu ne yapıyor bu vakıf burs veriyor yurt yapılıyor. Ama öyle bir ilişki kuruluyor ki… Bu tek yönlü bir operasyon değil çoklu bir hedefi olan, nizam vermeye çalışan bir operasyon söz konusu. Gezi’nin kırmızılı kadını neyse, operasyonun para sayma makinesi de odur. işin cast’ıdır.

“Türkiye birilerine göre haddini aştı”

1990’ların sonunda bu ülkenin bankalarını kim boşalttıysa, bu projenin başında da o var. CHP’de bunu sanki çok onurlu bir iş gibi gösteriyor. Diyorlar ki bu ülkeyi siz bu hale getirdiniz biz de payımızı almak zorundayız. Türkiye birilerine göre haddini aştı!

“Başbakan Erdoğan operasyonu biliyor muydu?”

Başbakan Erdoğan’ın operasyonu önceden haber aldığına dair bir takım haberler çıktı. Önüne böyle bir dosya koyulduğu söylendi.Böyle bir dosya var mı yok mu? Burdan anlaşılıyor ki orda da bir yapılanma var. Bu paralel yapılanmanın kendi kendini ifşasıdır. Ben Ak Parti’ye geleli 17 ay oldu. 17 aydır yüzlerce yerde konuşma yaptım. Ben gönüllü siyasetin dışında hiçbir şey yapmadım. Bir tehlikeyi şahsen ben hissediyordum. Endişe ettim.

Tüm dünya krizde herkes bir takım planlar yapıyor ama Türkiye 2002-2013 arasında resmen sıçradı. İkinci bir sıçrama yapacak. 2013-2023 arasındaki sıçramaya bir çelme atıldı. İkinci sıçramaya çelme atıldı. 2014’ü bir pist görün, tekrar Türkiye bir uçak gibi kalkış yapacak ama üzerine çullanıldı. Bu bir çullanma operasyonu oldu ve bunun ilk ayağı Gezi olaylarıydı. Aman 3.köprüyü yapmayın, aman Kanal İstanbul’u yapmayın dediler. Siyaset buna tedbir almaz mı peki diye soruyorlar. Siyaset bir örgüt hadisesi değildir. Siyaset mühendislik ortaya koymaz. Siyaset halkın düşünce biçiminin yönetime yansımasıdır. Toplumun geleneklerinden ayrı durmaz.

“17 Aralık Ak Parti’nin oylarını nasıl etkiledi?”

Piyasayı manipüle etmeye çalışan çok fazla şirket var. Çok fazla kurgusal anket var. Bunu iyi yapanlar da var. 17 Aralık’tan sonra ankete göre yaptığımız bazı ilçelerde yaklaşık 5.5 puanlık bir artış var. Milletimiz buradaki meseleyi ilk gördüğü gün notunu düştü. “Bu mesele hükümete karşı bir komplodur” dedi.