Sosyal güvencelerini daha iyi temin edebilmek için kanunlar çıkardık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı SüleymanSoylu, “Türkiye’de 48 vilayette mevsimlik tarım işçilerimiz, yılın belli dönemlerinde evlerinden, barklarından uzak, bir taraftan geçimlerini temin edebilmek ama bir taraftan da ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek için büyük bir uğraş, emek içerisindedir.” dedi.

Soylu, 18 Mayıs’ta Mardin’in Nusaybin ilçesindeki operasyonda şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Anıl Gül’ün Eskişehir’deki baba ocağına taziye ziyaretinde bulundu.

Daha sonra Alpu’ya geçen Bakan Soylu, “Tarım İşçisi Çocukların Eğitimi için Göç Okulu Projesi”nin açılışını gerçekleştirdi. Soylu, proje hakkında Alpu Kaymakamı Zahid Doğu’dan bilgi alarak, çocuklara oyuncak dağıttı.
Mevsimlik tarım işçileriyle iftar yapan Soylu, konuşmasında, 46 yıllık yaşamı boyunca yaptığı iftarların en güzelinin bu olduğunu söyledi.

Süleyman Soylu, işçilerin kilometrelerce öteden gelerek bu topraklara alın teri akıttığını belirterek, şöyle devam etti:
“Türkiye’de 48 vilayette mevsimlik tarım işçilerimiz, yılın belli dönemlerinde evlerinden, barklarından uzak, bir taraftan geçimlerini temin edebilmek ama bir taraftan da ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek için büyük bir uğraş, emek içerisindedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, bir sosyal hukuk devletinin gereği olarak bilmenizi istiyoruz ki sizin yanınızdayız. Birçok kanun çıkardık ama bu konudaki ortaya koyacağımız icraatlarla bunları destekleyecek ve inşallah, benden önce konuşma yapanların ifade ettiği gibi aile olmanın gereğini devlet olarak, hükümet olarak yerine getireceğiz.”

Tarım işçilerinin bazı sıkıntılarının olduğunu dile getiren Soylu, su ve elektrik konusundaki eksikliklerin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Soylu, tarım işçisi ailelerin çocuklarının iyi eğitim alması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
“Bu çocuklar sadece sizin çocuklarınız değil bu memleketin çocukları, bizim çocuklarımız, bizim ailemizin bireyleri. Çocukların hayata hazırlanması konusunda daha fazla gayret gösterelim. Hem insanlık imtihanımızdır hem de burası gelecek birlikteliğimizin tapu senedidir. İnşallah bunu hep birlikte sağlayacağız. Onların bu konteynerlerde, buradaki eğitim şartlarında çok daha iyi öğrenim görebilmeleri için gayret gösteren başta Anadolu Üniversitesi rektörüne, valimize ve yine Birleşmiş Milletler Nüfus Fonuna teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.”

“Sosyal güvencelerini daha iyi temin edebilmek için kanunlar çıkardık”

Birkaç gün önce Silopi’de iftar yaptığını anımsatan Soylu, “Hemen İdil’de yine oranın yakınında bir çocuğumuz liseye giriş imtihanlarında Allah’a hamd olsun ki Türkiye birincisi oldu. Bu azmin, bu gayretin, bu samimiyetin, bu ailenin verdiği emeğin ve sadakatin en önemli neticelerinden bir tanesidir. Bu çocuklarımızı yarına iyi hazırlamak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüttüğü sürece diğer milletvekilleriyle beraber mevsimlik tarım işçilerinin her türlü sorun ve sıkıntılarında yanlarında olacaklarını anlatarak, şunları bildirdi:
“Sizinle birlikte olacağız ve buradaki emeğinizin, buradaki alın terinizin toprakla buluştuğu bu ortamın ve bu şartların daha iyi oluşması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğimize emin olabilirsiniz. Sadece Alpu için değil, bu konuda TBMM’de çalışma yaptı. Bu konuda daha yeni, mevsimlik tarım işçilerinin sosyal güvencelerini daha iyi temin edebilmek için kanunlar çıkardık, çıkarmaya devam ediyoruz. Biraz önce milletvekilim söyledi, neredeyse orta ölçekli Anadolu vilayetlerinin iki, üç katından daha fazla bir insan topluluğu yılın yaklaşık 10 ayı Türkiye’nin her tarafında ülkemin bereketlenmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunabilmesi ve bu kardeşliğin, bu birlikteliğin, bu beraberliğin… Kolay bir iş değil, 1996 yılından itibaren Alpu’yu yuva bilmişsiniz, burada da bir aile olmuşsunuz. Allah sizden razı olsun, Alpululardan razı olsun, emeğinizden razı olsun”

Programa, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Harun Karacan, Emine Nur Günay, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri, Mehmet Ali Cevheri, Mahmut Kaçar ve Mehmet Akyürek, Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ile mevsimlik tarım işçileri katıldı.