Sorumsuzca davranan Twitter’dır

Ak Parti Ar-Ge ve Sosyal Medya’dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun Mersin programında “Dün geceden itibaren Twitter’in kapatılmasını nasıl yorumluyorsunuz” sorusuna Soylu;Twitter’i mahkemenin kapattığını kaydetti.

İstanbul, Samsun dahil Türkiye’nin çeşitli mahkemelerinden, kişisel haklara tecavüzü ve insanların özel hayatına, mahremiyetine ilişkin saldırıları ilgilendiren 4 adet karar olduğunu anımsatan Soylu, Twittter, You Tube ve Google gibi sosyal medya sitelerinin faydalı tarafları olduğu gibi mahsurlu taraflarının da olduğuna dikkat çekerek, “Bunu söyleyen biz değiliz. Bunu son Davos’ta alınan sosyal medyayla ilgili karar gereğince sosyal medyada insanların itibarlarına suikastın 21. yüzyılın en temel tehlikelerinden birisi olduğu ve buna ait bir önlem alınması lazım geldiği söylenmiştir” şeklinde konuştu.

Sosyal medya ağlarının iletişim özgürlüğü ve insanların kendilerini ifade edebilmeleri açısından iyi değerlendirildiğinde kullanılabilen de bir kanal olduğunun altını çizen Soylu, ancak birçok ülkede sıkıntı yaşandığını, özellikle You Tube ve Twitter’in Türkiye’ye çifte standart uyguladıklarını dile getirdi. Twitter’e defalarca Türkiye’de bir ofis açmasını ilettiklerini kaydeden Soylu, Twitter’in buna tamamen duyarsız kaldığını da belirtti. Soylu, “Burada muhatap sorumsuzca davranan, çifte standartlı davranan ve Türkiye içerisindeki hukuka, evrensel hukuk normlarına hiçbir şekilde uymayan Twitter’dir. Bütün Türkiye’nin, bütün Twitter kullanıcılarının baskı yapması gereken, mahkeme kararlarına binaen ilgili içeriklerin bir şekilde kaldırılmasını sağlayabilecek bir yapıyı Twitter adlı şirket gerçekleştirmelidir. Sizin Türkiye’de 10-15 milyon arası kullanıcınız olacak, buradan para kazanacaksınız, buraya bir vergi vermeyeceksiniz ama onun ötesinde hem bireylerin haklarına direk saldırıda bulunanlara seyirci kalacaksınız, Türkiye’de bir istikrarsızlığı bir şekilde sağlamaya çalışacaksınız, Türkiye’de 4-5 aydır süren bir kampanyanın önemli bir tarafı olacaksınız, ondan sonra da bunu gelip özgürlüğe bağlayacaksınız. Herkesin elini vicdanına koymasını isteriz. Eğer bu özgürlükle alakalı bir meseleyse o zaman bireylerin özgürlüklerini, mahrem alanlarını hangi özgürlükle bağdaştıracağız, mahkeme kararlarını hangi özgürlükle bağdaştıracağız? Kimse bu kanunsuzluklar devam etsin diye hükümetten başka bir kanunsuzluğa alet olmasını istemesin. Çözümü basit. Twitter mahkemenin vermiş olduğu 4 tane kararı uygulayacak, o içerikleri ortadan kaldıracak ve Türkiye’de aynı şekilde devam edecek. Yapacağı odur. Hukukun dışında burada başka bir şey söz konusu değil” dedi.