Sonucu hep beraber bekleyelim

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararıyla ilgili, “Sayın Başbakanımızla mesai arkadaşlığı yapan Genelkurmay Başkanımızın özellikle böyle bir cezayla, böyle bir tutuklulukla karşı karşıya kalmasını, neredeyse hüküm giymeden cezaya dönen bir anlayışla karşı karşıya kalmasını uzun zamandan beri doğru bulmadığımızı deklare ediyoruz” dedi.

Soylu, bazı temaslarda bulunmak için geldiği Çanakkale’de, Demircioğlu Caddesi’ndeki esnafları ziyaret edip, AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Mehmet Daniş için destek istedi.

Bir iş yerinde gazetecilerin, Anayasa Mahkemesinin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında ihlal kararıyla ilgili sorusunu cevaplayan Soylu, “Anayasa Mahkemesi yüksek mahkeme olarak İlker Başbuğ konusunda böyle bir karar verdi. Gerek Başbakanımız gerekse bizler özellikle eski Genelkurmay Başkanımızın, Sayın Başbakanımızla mesai arkadaşlığı yapan Genelkurmay Başkanımızın özellikle böyle bir cezayla, böyle bir tutuklulukla karşı karşıya kalmasını, neredeyse hüküm giymeden cezaya dönen bir anlayışla karşı karşıya kalmasını uzun zamandan beri doğru bulmadığımızı deklare ediyoruz” diye konuştu.

Soylu, Anayasa Mahkemesinin daha önce de buna benzer emsal kararlara uygun bir karar, değerlendirme ortaya koyduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Zannediyorum çok kısa zamanda bunun ilgili gelişmeler söz konusu olabilecektir. Dikkat edersiniz, gerek demokratikleşme paketlerinde, gerek yargı paketlerinde biz uzun tutukluluk süreleriyle ilgili olan endişelerimizi ortaya koyduk. Yine dikkat ederseniz, 12 Eylül 2010 referandumunda birçok maddede, özellikle Türkiye’deki uzun tutukluluk sürelerinin ortadan kaldırmasına yönelik iyileştirmeler söz konusu oldu. O günden bugüne kadar Türkiye bu konuda uzun tutukluluk süresini çok istisnai bir hale getirmek için çaba sarf etmektedir. Burada hükümetimiz de samimidir. Elbette ki yargılama devam eder, herkes için yargılama devam eder, herkes için de yargılama devam edebilecektir. Biz Anayasa’nın 138’inci maddesine uygun şekilde devam eden bir yargılamaya müdahale eden, onu yönlendirmeye çalışan bir anlayışın içinde hiçbir zaman olmayız, duruşumuz yıllar önce de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır. Sonucu hep beraber bekleyelim.