SON BİR YILDA TERÖR ÖRGÜTÜNE YÖNELİK 68 BİN 464 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son bi̇r yılda terör örgütleri̇ne yöneli̇k 68 bi̇n 464 operasyon gerçekleşti̇rildiğini açıkladı. Soylu, operasyonların 40 bi̇ni̇ PKK’ya, 25 bi̇ni̇ FETÖ’ye, 2 bin 109’u da DEAŞ’a yöneli̇k operasyonlar olduğunu ifade etti.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı (JSGA) Stadyumu’nda, 2017-2018 eğitim öğretim yılı intibak eğitim safhasını tamamlayan 3 bin 399 astsubay ve 205 subay öğrenci adayı için bugün ant içme töreni düzenlendi.

Törene öğrencilerin ailelerinin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu da katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende, subay ve astsubay öğrenciler, üzerlerinde Türk bayrağı ve silahların olduğu masaya ellerini koyarak yemin etti.

Törende konuşan Soylu, alanda bulunan herkesin hayatında iz bırakacak çok önemli anların yaşandığını belirterek, yemi̇nli̇ görevlerin, sadece kendi̇leri̇ne deği̇l, ülkeye, mi̇llete karşı sorumluluğu olduğunu vurguladı.

“Si̇ze vatanı emanet edeceği̇z, hazır mısınız”

Soylu, yemin eden subay ve astsubaylara şöyle seslendi:

“Gençler, bi̇razdan si̇ze vatanı emanet edeceği̇z, hazır mısınız? Si̇ze Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, Kahramanmaraş’ı, Gazi̇antep’i̇ Şanlıurfa’yı, Çanakkale’yi̇, Ege’yi̇, Akdeni̇z’i̇, Karadeni̇z’i̇ Marmara’yı, İstanbul’u, Ankara’yı emanet edeceği̇z, hazır mısınız? Si̇ze Cudi̇’yi̇, Gabar’ı, Tunceli̇ Kutu Deresi’ni, Pülümür’ü, Di̇yarbakır’ı, Ağrı’yı, Van’ı, Hakkari̇’yi̇, Yüksekova’yı, Ci̇zre’yi̇, Şırnak’ı size bu ülkenin namusunu emanet edeceği̇z, hazır mısınız? Gençler, bi̇z si̇ze Fi̇li̇sti̇n’i̇, Arakan’ı, dünyada zulüm neredeyse orayı adaleti ve hakkaniyeti nakşetmek için emanet edeceği̇zi, hazır mısınız? Bi̇z si̇ze, son teknoloji̇ si̇lahlarla ezi̇lmeye çalışılan i̇nsanlığı, yok edi̇lmeye çalışılan vi̇cdanları emanet edeceği̇z. Bi̇z si̇ze dünyanın en onurlu, en şerefli̇, belki̇ de i̇nsanlığın son kalesi̇ olan bi̇r medeni̇yeti̇, Anadolu medeni̇yeti̇ni̇, bu mi̇lleti̇n di̇ni̇ni̇, i̇nancını, manevi̇ değerleri̇ni̇, ahlakını, faziletini, aile duygusunu, anne baba sevgisini ve vicadınımızı emanet edeceğiz, hazır mısınız?”

Mezun öğrencilerin aldığı sorumluluğunun ağır olduğuna dikkati çeken Soylu, Türk milletinin tarihin her döneminde büyük sınavlardan geçtiğini anımsatarak, dünyanın en kritik coğrafyasındaki Tükiye’yi yok etmek ve güçsüzleştirmek, esaret altına almak istediklerini anlattı.

Soylu, 15 Temmuz gecesinde milletin darbecilere karşı durduğunu ve “Amerika da arkanızda olsa, dünya da arkanızda olsa bu milletin namusunu kimseye teslim etmeyiz, yedirmeyiz” dediğini ifade ederek, darbecilerden yakalananlara hukuk dışı hiçbir ceza kesilmediğine dikkati çekti.

“Son 24 saatte 28 terörist etkisiz hale getirildi”

Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Son 24 saat içerisinde evlatlarımız bir taraftan Ağrı Doğubeyazıt’ta diğer taraftan Cudi’de diğer taraftan Hakkari Şemdinli’de diğer taraftan Kato Dağı’nda büyük kahramanlıklara imza atıyorlar. Şimdi aldık haberini, göğüs göğüse mücadele ediyorlar ve 10 teröristi anında etkisiz hale getirdiler. Annelerin arkasından Ayetül Kürsi okudukları, eşlerinin onların kılına zarar gelmesin diye dua ettikleri evlatlarımız Kato’ya ay yıldızlı bayrağımızı diktiğimizden itibaren orayı tekrar nasıl geri alabiliriz diye bir plan içerisindeler. Dün oraya bir roket attılar hiçbir şey olmadı. Ama gün o roket atmalarının karşılığını bizim evlatlarımız 8 teröristi etkisiz hale getirerek hem de misliyle beraber verdiler. Yine Van’da 2 terörist, Hakkari Şemdinli’de 3 terörist etkisiz hale getirildi, 5 terörist de teslim oldu. Son 24 saatte 28 terörist etkisiz hale getirildi. Biz büyük bir mücadele veriyoruz.”

Subay ve astsubay adaylarına “Ne yaparsanız yapın, hukukun ve adaleti̇n i̇çi̇nde kalın ve unutmayın ki̇ Allah, doğru olanlarla beraberdi̇r.” uyarısında bulunan Soylu, bugün Ağrı’da ayrıca teröristlere ait bir mağaranın da ele geçirildiğini söyledi.

“Hiç merak etmeyin, bu kışı onlara karakış yaparak, bu ülkeyle birilerinin maşası olarak oynanmayacağını göstereceğiz.” diyen Soylu, daha önce 15-20 ki̇şi̇li̇k gruplarla hareket eden örgüt üyeleri̇nin artık 2 i̇la 5 ki̇şi̇li̇k gruplar hali̇nde gezer hale geldi̇ğini ifade etti.

Soylu, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bugün telsi̇zlerde yalvarmalarını, yakarmalarını ve ağlamalarını di̇nli̇yoruz. Son bi̇r yılda terör örgütleri̇ne yöneli̇k 68 bi̇n 464 operasyon gerçekleşti̇rildi. Bunun 40 bi̇ni̇ PKK’ya, 25 bi̇ni̇ FETÖ’ye, 2 bin 109’u da DEAŞ’a yöneli̇k operasyonlardır. PKK’ya katılım, şu anda son 30 yılın en düşük düzeyindedir. Bi̇zi̇m faali̇yetleri̇mi̇z, sadece karada terör örgütüne yöneli̇k deği̇ldi̇r. Biz terörle deni̇zlerde de mücadele edi̇yoruz. Sahi̇l Güvenli̇k Komutanlığımız eli̇yle gerek teki̇l, gerek ortak operasyonlarla terörün en büyük fi̇nans kaynağı olan uyuşturucu ti̇careti̇ne de büyük darbe i̇ndi̇rdi̇k. Daha 3 gün önce deniz üzerinden Fethiye ve İzmir’e gelen ve orayı karıştırmaya çalışanlara karşı sahil güvenliğimiz, jandarmamız ve polisimiz ortak operasyon yaptılar ve orada bunu sağlamaya çalışan teröristleri etkisiz hale getirdiler. 780 bin kilometrekarenin her bir karesini 24 saat inanın ki bu evlatlarımız sayesinde kararlılıkla muhafaza ediyoruz.”

Subay ve astsubay adaylarının ailelerine teşekkür eden Soylu, öğrencilere “Bu ülkeyi̇ zaafa uğratmak i̇steyenlere, uğrattığını düşünenlere karşı hep bi̇rli̇kte vermemi̇z gereken büyük bi̇r mücadele var. Çok çalışın, çok gayret edi̇n ve oyalanmayın, çabuk geli̇n.” çağrısında bulundu.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Jandarma Genel Komutanlığında yeniden yapılanmaya gidildiğini ve bunun sonuçlarından biri olarak Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin kurulduğunu anımsattı.

Mezun öğrencilerin katılımıyla jandarma teşkilatının devletine ve milletine daha iyi hizmet vereceğine işaret eden Çetin, jandarma personelinin başta terör olmak üzere halkın güvenliğini sağlamaya devam ettiğini belirtti.

Çetin, “Ağrı Dağı’nda şu anda maalesef 2 şehidimiz, 5 yaralımız vardır. Jandarma özel harekat timleri ile polis özel harekat timleri şu anda orada omuz omuza mücadele vermektedir. Şu anda orada jandarma özel harekat timleri, polis timleri, kahraman korucularımız, maalesef 2 korucumuz da şehit olmuştur, 5 personelimiz de yaralı, bu hayatın her anında, her yerinde, bu hem doğuda hem batıda yol kontrolünden, trafik kontrolüne kadar her alanda hizmetini gönül birliğiyle el birliğiyle iş birliğiyle yürütmektedir.” dedi.

Terörü ülke gündeminden çıkartmak için bütün güvenlik güçlerinin canla başla mücadele ettiğini vurgulayan Çetin, bugüne kadar 7 bin insanın terörle mücadelede şehit olduğunu, bunun 3 bin 500’ünün jandarma personeli, bin 500’ünün de korucular ve diğer kurumlardan olduğunu anımsattı.

Konuşmaların ardından jandarma bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde tören geçişi yapan subay ve astsubay öğrenciler, daha sonra aileleriyle bir araya geldi.

Subay adayları arasında bulunan 3 Azerbaycanlı, 2 Kazakistanlı öğrenci de ant içti.