Siyasetle bilek güreşi olmaz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bugün milleti yok sayan ve kendi gücünden bir şekilde yeni bir irade ortaya koymaya çalışan bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bugün milleti yok sayan ve kendi gücünden bir şekilde yeni bir irade ortaya koymaya çalışan bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirterek, “Siyasetle bilek güreşi yapmaya çalışıyorlar. Siyasetle bilek güreşi olmaz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Yeni Dijital Dünya Zirvesi’nde, AA muhabirinin gündemdeki tartışmalar, istifalar ve kabine değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Nasıl bir sürecin içinde olduklarını iyi bildiklerini belirten Soylu, “Maalesef yargının aldığı pozisyonu, açık söylemek gerekirse tasvip etmiyoruz. Türkiye’yi istikrarsızlığa doğru sürüklemeye çalışıyorlar; bir korku devleti ve jüristokratik bir anlayış oluşturmaya çalışıyorlar. Daha tehlikelisi siyasetle bilek güreşi yapmaya çalışıyorlar. Siyasetle bilek güreşi olmaz” diye konuştu.

Bir kin, intikam ve rövanşist bir anlayış gördüklerini dile getiren Soylu, “Bunun bugüne kadar söylenenlerle hiçbir ilişkisi yok. Ben üzülüyorum. Maalesef çıkan seslerle görüntü arasında çok büyük fark var. Bu tenakuz milletimiz tarafından anlaşılıyor. Bu sesleri çıkaranları da milletimiz tasvip etmiyor. Biraz millete kulak versinler” dedi.

Soylu, şu anda hiçbir şeyin bir gizliliğinin söz konusu olmadığını ifade ederek, “Eğer biz millet iradesine, hukuk devletine ve modern demokratik devlete itimat etmezsek ve kendimiz kendi açımızdan kurallarımızı oluşturmaya çalışırsak, bu kaotik bir devlet yapılanması olur ve bu, milleti yok saymak olur. Bugün milleti yok sayan ve kendi gücünden bir şekilde yeni bir irade ortaya koymaya çalışan bir yapılanma söz konusu. Biz buna bir paralel devlet yapılanması diyoruz ve bu paralel devlet yapılanmasını maalesef milli iradeye yönelik bir hamle olarak görüyoruz, milli iradeyi tasfiye etmeye yönelik bir hamle olarak görüyoruz, demokrasiyi farklılaştırmaya ve başkalaştırmaya çalışan bir hamle olarak görüyoruz” yorumunu yaptı.

“Bugüne kadar bir arada olan insanların arasına nifak soktular”

Bütün bunları bu ülkenin bir bireyi olarak üzülerek takip ettiklerini anlatan Soylu, bugün herkesin bu çıkan olaylar sebebiyle tedirginlik duyduğunu ifade etti.

Soylu, Türkiye’de maalesef bir korku kasırgası oluşturulmaya çalışıldığına işaret ederek, “Bunu yapmaya çalışan da şu ana kadar hırsla, kinle ve intikam duygusuyla hareket edenlerdir. Ellerine hukukun gücünü alan birkaç kişi ve maalesef samimiyet pergelini bir dakikada samimiyetsizlik pergeline döndüren birkaç kişi Türkiye’de bugüne kadar bir arada olan insanların arasına nifak soktu ve bu noktada Türkiye’yi ayrıştırmaya götürdü. Bu, ülkemizin 76 milyon insanını tedirgin etmektedir. Söyleyeceğim şudur; bir, siyasetle bilek güreşi olmaz, kaybederler; iki, millete biraz kulak versinler ve vicdanlı olsunlar” şeklinde konuştu.

“Siyasi hırsla yapılmış açıklamalar olarak görüyorum”

Erdoğan Bayraktar ve İdris Naim Şahin’in istifa açıklamalarında yer verdikleri ifadeleri de değerlendiren Soylu, şunları kaydetti:

“Bunu, siyasi hırsla yapılmış açıklamalar olarak görüyorum. Çocukluğumuzdan beri bu işlerin içerisindeyiz. Böyle çok istifalar gördük biz. Hepimiz bireyiz, hepimiz gideriz ama kurumlar kalır. Kurumları örselememek lazım. Siyaset kurumlarını örselersek aslında milletin ümidine yazık etmiş oluruz. Onun için bu zaman diliminde teennili, sabırla ve olgunlukla hareket etmek lazım. Biz bu tip görevlerden ayrılmış bütün arkadaşlarımızdan gördüğümüz olgunluğun herkese yayılmasını arzu ederiz.”

Soylu, yeni kabineye ilişkin soru üzerine ise her yeni başlangıcın ülkenin geleceği adına ümitlerini bir kat daha artırdığını söyleyerek, “Her biri pırıl pırıl, her biri kendi alanında başarılı ve geldiği görevde de çok başarılı olacağına inandığımız arkadaşlarımız. Bizim en temel görevlerimizden biri onların kendi alanlarında başarılı olmaları için elimizden gelen bütün gayreti, samimiyeti ve bunun yanında da bütün duayı ortaya koyabilmektir” dedi.