Siyasetin can damarı sandıktır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, siyasetin en önemli unsurunun seçimler olduğunu dile getirerek, siyasetin can damarının sandık ve rekabet olduğunu anlattı.

Soylu, Kulu Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Siyaset Akademisi” toplantısında, son günlerde yaşanan öğrenci evleri tartışmalarına Başbakan Erdoğan’ın kararlı tutumunun arkasında olduğunu söyledi.

Başbakanın bu konudaki tutumunun çocukların, gençlerin, bu miletin inançlarına, gelenek ve göreneklerine göre yetiştirme konusundaki kararlılığını ortaya koyduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Üniversite çevrelerinde 1 saatliğine kiralanan evler, apartlar var. Ne yapacaktı sayın Başbakan? Ne yapması lazım, nasıl önlemesi lazım bunları? Çocuklarımızı kötü yola düşürecek, istismar edecek çetelere ‘bırakın yapsınlar’ mı diyecek? Toplumu ve aileleri bu konuda uyaracak. Hepimiz anne babayız, ailemiz var. Çocuğumuzu askere gönderdiğimizde, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiğimizde bir hafta bizi aramadığı zaman, ‘acaba ne oldu ,neden aramadı’ diye kaygılanıyoruz. Annelerin içi içini yiyor. Şimdi çocuğumuz üniversite okumaya gidiyor, devlet o üniversitenin bulunduğu şehirin sınırları içinde elinden gelen herşeyi yapıyor. Bunu bir Başbakan dillendirmesin mi? Bunu ülkenin siyaset adamı dillendirmesin mi? Çocuklarımızla ilgili endişeleri dile getirmesin mi? Hiç tahmin etmediğimiz çocuklara uyuşturucu kuryeliği yaptırıyorlar. ‘Aman bu çocuk bunu nasıl yapabilir, nasıl böyle şeylerle karşlı karşıya kalabilir’ demek, bunu sorgulama, hayat tarzına müdahele değildir. Bu özgürlüklerin kısıtlanması ve sınırlandırılması falan değildir.”

“Siyasetin can damarı sandıktır”

Soylu, siyasetin en önemli unsurunun seçimler olduğunu dile getirerek, siyasetin can damarının sandık ve rekabet olduğunu anlattı.

Siyasetin çeşitli alanları olduğuna dikkati çeken Soylu,  alanların her birinin eksiksiz görülmesi gerektiğini kaydetti.

Soylu, siyasetin devlet ile millet adına köprü görevi üstlendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Siyasetin temeli, milletin taleplerine ve isteklerine göre devletin şekillendirilmesidir. Esnek olan devlettir. Siyasetin ortaya koyması gereken doğrular vardır. Bunlar anayasa ve kanunlar ile ortaya çıkar. 21. yüzyılın başından itibaren siyaset güç kazanıyor. Nasıl güç kazanıyor? Eğer Ergenekon, Balyoz başarılı olamazsa, bir hakimiyet kuramazsa siyaset güç kazanıyor. Bizim siyasetimiz, üniversitenin ve ilim adamlarının küçümsediği, medyanın sabahtan akşama kadar omurgasını aldığı bir siyaset değil, milletin verdiği güvene ihanet etmeyen bir siyasettir. Efendi bir devlet değil, hizmetkar bir devletiz.”

Programa Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ile İl Genel Meclis üyeleri, belde belediye başkanları ve partililer katıldı.