Siyaset Kurumsallaşsa Darbeler Olmayabilirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’de siyaset tam kurumsallaşmış olsaydı, toplum, siyaset bilgisiyle donatılsaydı, uluslararası ilişkiler, geçmiş tarih bilinci ve bilgisi olsaydı, 1960 darbesi olmayabilirdi” dedi.

Soylu, Edremit ilçesindeki Şükrü Tunar Kültür Merkezinde, partisinin “15’inci Dönem Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler III” programının “Deneyim ve Vizyon Paylaşımı” konulu açılış dersinde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin, politikalarıyla Türkiye’nin dönüştürücü ve birleştirici kuvvetine önemli oranda destek verdiğini söyledi.

AK Parti’nin, zihniyet değişimini de ortaya koyduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Sadece yolun, hastanelerin, eğitim politikalarının, sadece 69 ülkeye veya özel bölgeye Türkiye’nin insanlarının vizesiz girmesini sağlayan politikaların yanı sıra bir şeyi inşa etmeye çalışıyor. İnşa etmeye çalıştığı temel şey şu; Türkiye’nin geçmişinde karşı karşıya kaldığı temel hadiseleri tekrar yaşamamak. Nedir bu- Türkiye’de siyaset tam kurumsallaşmış olsaydı, toplum, siyaset bilgisiyle donatılsaydı, uluslararası ilişkiler, geçmiş tarih bilinci ve bilgisi olsaydı, 1960 darbesi olmayabilirdi. 1971 muhtırası da olmayabilirdi.”

“Her ittiklerinde zayıf olan siyaseti düşürüverdiler”

Soylu, siyaset güçlü olmadığı için 1960 darbesi ve 1971 muhtırasının yanı sıra 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecinin yaşandığını vurguladı.

Bu dönemlerde milletin siyasetten uzak tutulduğunu savunan Soylu, şunları kaydetti:

“Siyaset ile bilgi, siyaset ile dünya, siyaset ile evrensel normlar arasına bir duvar inşa edilerek, siyaset yalnızlaştırılmaya çalışıldı. Kimin karşısında- Sermayenin karşısında. Kimin karşısında- Aslında Türkiye’nin bilim dünyasının daha fazla destek vermesi gerekirken üniversitelerin karşısında. Kimin karşısında- Aslında bir şekilde sermayenin önemli bir kolu olan medyanın karşısında. Kimin karşısında- Askeri ve sivil bürokrasinin karşısında. Öyle bir zemin açtılar ki her ittiklerinde zayıf olan siyaseti düşürüverdiler. Bazen darbelerle bazen ekonomik krizler bazen siyasi krizlerle bunu yapıverdiler.”

Soylu, AK Parti’nin, 2002 yılından itibaren bilgi toplumu, dünyası ve çağında anlamlı bir şekilde siyasetin altyapısını kuvvetlendirdiğini, onu bilgiyle donatarak, itildiğinde yıkılmayacak bir anlayışa doğru getirmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Açılış dersine, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Gömeç Belediye Başkanı Naim Kocabıyık, Havran Belediye Başkanı Hasan Lofçalıoğlu, Kadıköy belde Belediye Başkanı Hasan Özak, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Mahmut Poyraz, Edremit İlçe Başkanı Harun Yüzüak ile partililer katıldı.