“Siyaset halkın içerisinde yapılır”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Siyaset, oturduğunuz başkanlık binalarında yapılmaz, siyaset halkın, milletin içerisinde yapılır. Siyaset, dokunarak yapılır” dedi.

Soylu, parti genel merkezinde düzenlenen “Teşkilat İçi Eğitim Programı”nın açılışında yaptığı konuşmada, siyasal hayatın 2 temel meşruiyeti bulunduğunu ve bunların seçim ile kongreler olduğunu söyledi. Siyasal hayatın iki temel meşruiyetinin tek temel dayanağının millet olduğunu belirten Soylu, 2015 genel seçimlerinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin 2002’de başladığı özgüven, demokrasi ve kalkınma devrimini büyük bir başarı ile gerçekleştirdiğini dile getiren Soylu, “Bu büyük devrime imza atan sizler, sadece tarihin bir halini değiştirmediniz, sizler yeni Türkiye’ni inşacılarısınız” dedi.

Genel seçimlerin çok önemli olduğuna işaret eden Soylu, “2015 genel seçimlerini şöyle görmenizi istiyorum, yaptığımız iki seçim, 2014 Mart ayı seçimlerini, 10 Ağustos seçimlerini anlamlı kılabilecek veya anlamsız kılabilecek bir seçime doğru gidiyoruz. 2002’deki birinci atılım dönemini, ikinci atılım dönemi ile bir şekilde buluşturabilecek bir seçime doğru gidiyoruz. Millete verdiğimiz hedefleri, millete verdiğimiz taahhütleri, bu seçimlerde anlattıklarımızı bütünleştirebileceğimiz bir seçime doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Millete pek çok taahhütte bulunduklarını anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bunların hepsi sizin ve bizim sorumluluğumuz altındadır. Bunların hepsi omuzlarımızda birer yük olarak durmaktadır. Nasıl 2002’de başlayan bu hareket, 34.5 ile başlayan bu hareket 9 seçimde başarı ile büyüyerek yüzde 52’ye ulaşmış, bu ülkenin teveccühünü almış ve bu ülkede yapılamaz denilenleri yapmış, hayal edilemez denileni gerçekleştirmiş, başarılamaz denilenleri başarmış bir hale gelmişse 2015 seçimlerinde de bu ülkede bu tarihi yazmaya mecburuz. Siz, tarihin okuyucuları değilsiniz. Siz, tarihin seyredicileri de değilsiniz. Siz, tarihi inşa edenlersiniz, tarihi yapanlarsınız.”

Soylu, 2015 seçimlerine sıfır hata ile girilmesini gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“2015 seçimlerine kadrolarımızın en üst limitle çalıştığı bir tablo ile girmeliyiz. 2015 seçimlerine her türlü kumpası oluşturabilirler, her türlü iftira, her türlü tertiple, her türlü tezgahla bizi karşı karşıya bırakabilirler ama şunu ifade etmek istiyorum ki bunu hangi gün yapmışlarsa AK Parti buradan daha güçlü çıkmıştır ve milletin AK Parti’ye vermiş olduğu destek daha yüksek bir seviyede olmuştur. Bu kadro, Türkiye’de gerileme dönemini bitirdi. Bu kadro, Türkiye’de vesayet dönemini bitirdi. Bu kadro, milleti mahkum eden yoksulluk dönemini bitirdi. Bu kadro, Türkiye’de bu millete yukarıdan aşağıya tahakküm edilen özgüvensizlik dönemini bitirdi.”

Soylu, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyduklarını anımsatarak, Türkiye’nin eskiden 24 saatini hesap edemezken artık 100 yılını planlayabildiğini bildirdi.

Türkiye’nin bölgenin en güvenli ülkesi haline geldiğini aktaran Soylu, bölgedeki ülkelerde birçok karışıklık olmasına rağmen dünyanın ve Avrupa’nın beklediği enerjiyi bu güvenli bölge olan Türkiye’den geçirebilmek için tüm dünyanın ortak ittifakı olduğunu söyledi. Soylu, Türkiye’yi bu noktaya AK Parti kadrolarının getirdiğini ifade etti.

Türkiye’de darbesiz, milletin iradesi ile bir Anayasa yapılamadığını anlatan Soylu, “Bugün bilinmelidir ki siz ve bütün Türkiye bilmelidir ki Türkiye’de hani mesele varsa samimiyetle gayretle ve hiçbir şekilde korkmadan endişe etmeden AK Parti ve AK Parti kadroları çözer” değerlendirmesini yaptı.

Genel seçimlere kadar 24 saatin her anını düşünerek hareket edilmesi gerektiğini belirten Soylu, “3 temel meselemiz var. Bunlardan bir tanesi bilmelisiniz ki millet geleceği adına siyasetten, millet gelecek için siyasetten kendisine ait kendisine ait umut vermesini, planlama yapmasını ve kendisiyle doğruları paylaşmasını bekler. Bu güne kadar AK Parti bunları yapmıştır. 12 yıldır AK Parti, iktidarlarında çok önemli başarıların altına imza atmıştır. Bunu elbette milletimizle paylaşacağız. Bir taraftan da 2023’e, 2053’ü, 2070’leri ve siyasetin bir gelecek tanzimi olduğunu milletle paylaşmak durumundayız” diye konuştu.

“Siyaset, oturduğunuz başkanlık binalarında yapılmaz”

“AK Parti, bir gelecek partisidir, AK Parti ilerleme partisidir, milletin beklentileri ve talepleri ile milleti buluşturma partisidir” diyen Soylu, millete geleceği anlatmanın en temel prensip olduğunu ifade etti.

Teşkilatların “arı peteği gibi mikro teşkilatlar” ile her bölgeye ulaşmasını istediklerini aktaran Soylu, “Siyaset, oturduğunuz başkanlık binalarında yapılmaz, siyaset halkın, milletin içerisinde yapılır. Siyaset, dokunarak yapılır. Siyaset, onları dinleyerek onları anlayarak onları dinlediğiniz ve anladığınızı partimizin karar verici mekanizmaları ile paylaşılarak yapılır” görüşünü dile getirdi.

Siyaseti dizayn etme çabalarının, suni yapılanlamaların, mühendisliklerin her zaman milletten döndüğünü belirten Soylu, bu tür çabaların yine tekrarlandığını söyledi. Soylu, “Onlar ne kadar yaparlarsa yapsınlar, AK Parti bu oyunların tamamından güçlenerek çıkacaktır. Bürokratik oligarşik sermayenin, oligarşik medyanın oluşturduğu oyunları, bütün bu tezgahları, bu millet bugüne kadar bozmuştur, bundan sonra da bozacaktır ama buna hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Soylu, kimsenin ötekileştirilmemesi herkese kucak açılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Kamu işleriyle, devlet işleriyle zinhar ilgilenmeyin. Siyaseti eriten, siyaseti tüketen, siyaseti borçlu hale getiren en temel işlerden bir tanesidir. Herkes size bazı tekliflerde bulunabilir. Bugüne kadar AK Parti’nin başarılı olmasının temel sebepleri, bunlara ilkeli bir şekilde yaklaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilkenizden taviz vermeyin. Devlet, hükümet imkanları, siyaseti sakatlama imkanına sahiptir. Cazibe oluşturur. Lütfen, bizim en temel hassas noktalarımızdan bir tanesidir. Bizim yerel yönetimlerimiz en dürüst yerel yönetimlerdir. 12 yıldır AK Parti, Türkiye’de milletin verdiği emanete halel getirmeyen, milletin verdiği emaneti kendi namusu gibi bilen bir anlayışla karşı karşıyadır. Her türlü çamur atmak isteyenlere rağmen bir tek arkadaşımızı, her türlü iftiraya rağmen, paralelcilerin 17 ve 25 Aralık’taki tezgahlarına rağmen bu ülkede AK Parti iktidarını, milletin iktidarını düşürmek isteyenlerin bin türlü oyununa rağmen AK Parti kadroları namusu, onuru, şerefi ile ve Türkiye’de 21. yüzyılda siyaset nasıl yapılır her gün göstererek ayaktadır. Bunu kimseyle tartışmayız. Kimseye kadrolarımıza bir tek laf söyleyebilecek hal bırakmayız.”