Siyaset Akademisi Siyasi Partilere Örnek Oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bugün Siyaset Akademisi doğru bir adım olduğu için bütün siyasi partiler örnek alıyorlar, taklit ediyorlar” dedi.

Soylu, AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nda düzenlenen “Siyaset Akademisi”nin son dersinde yaptığı konuşmada, siyasetin güçlü olması gerektiğini söyledi.


Geçmişte Türkiye’deki siyasetin güçlü olmaması nedeniyle 1960 darbesi ve 1971 muhtırasının gerçekleştiğini belirten Soylu, “Geçmişte Türkiye’de siyaset güçlü olmadığı için çocuklarımız sağcı ve solcu diye ayrılmış ve 1980 darbesi gerçekleştirilmiştir. Siyaset güçlü olmadığı için Türkiye’de yüzde 7 binlik, 8 binlik gecelik faizlerle insanımız sıkıntıya düşürülmüştür. Siyaset güçlü olmadığı için bir gecede bir bankadan 2 bin 500 eleman dışarıya çıkarılmıştır. Siyaset güçlü olsaydı bunların hiçbirisi gerçekleştirilemezdi” diye konuştu.

Siyasetin, insanın bulunduğu toplumda kendisini en iyi ifade edebileceği ve düşüncelerini yönetime taşıyabileceği en güçlü araç olduğunu anlatan Soylu, siyasetin güçsüz olması halinde aracın tekerleklerinin patlak olacağını ifade etti.

“AK Parti Türkiye’de sadece yol yapmadı”

Soylu, AK Parti’nin Türkiye’de sadece yol yapmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“AK Parti sadece 15 bin 800 kilometre duble yol yapmadı. Daha önce engelli aileleri çocuklarıyla beraber kendi kaderlerinde yaşıyordu ama Türkiye’nin toplam gelirine, vergi gelirlerine bakıldığında her 100 liranın 86 lirası maalesef faize gidiyordu, benim ülkemin insanına dokunmuyordu. Bugün her 100 liranın 16 lirası faize gidiyor. Geri kalan 84 lirası, kimi zaman hastanede, kimi zaman duble yolda, kimi zaman bilişim sınıflarında, kimi zaman bu ülkenin yeniden yapılan hastanelerinde, ülkemin 81 vilayetine yayılan üniversitelerde, benim ülkemin gençlerinin almış olduğu burslarda ve benim ülkemin insanının hayat standardının yükseltilmesinin her noktasında kullanılıyor.”

Bunun büyük bir hizmet olduğunu dile getiren Soylu, “2002’den itibaren sadece hizmete yönelik bir anlayış ortaya konulmuyor, tam tersi, bir zihniyet dönüşümünü sergileyen anlayış ortaya konuluyor. Yani bu insanımızın zihniyet değişimidir. Bunlardan bir tanesi de Siyaset Akademisi’dir. Bugün Siyaset Akademisi doğru bir adım olduğu için bütün siyasi partiler örnek alıyorlar, taklit ediyorlar” diye konuştu.