Siyaset Akademisi Hedef Büyüttü

AR-GE Başkanlığının yürüttüğü önemli projelerden biri olan Siyaset Akademisi, yeni döneme ilişkin çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz hafta, geçen dönem dereceye giren katılımcıların ödüllerini sayın Başbakan bizzat takdim ederken, gelecek dönemde ödül ve hedeflerdeki değişikliklere dikkat çekti.

14 Kasım 2012 tarihinde AK PARTİ Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda “Siyaset Akademisi Lider Ülke Türkiye-III Programı”nın il birincilerine plaketlerini ve Türkiye derecesine giren ilk üç isme de ödül olarak Ipad veren Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tören sonunda yaptığı açıklamada, Ar-Ge Başkanlığı tarafından Kasım 2012’de başlanacak olan “Lider Ülke Türkiye, Yerel Yönetimler Programı-I” başlıklı yeni Siyaset Akademisi programının birincilerinin, plaketin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı gezilerle ödüllendirileceğini söyledi. Buna göre yeni dönemin Siyaset Akademisi birincisi Sayın Başbakanımız’la bir yurt dışı seyahatiyle, ikincisi yine Sayın Başbakanımız’la bir yurt içi gezisiyle, üçüncü, dördüncü ve beşinciler de Sayın Bakanlarımızdan biriyle yurt içi ve yurt dışı seyahatiyle ödüllendirilecek.

Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan yerel seçimler göz önüne alınarak, “Lider Ülke Türkiye, Yerel Yönetimler Programı-I” olarak adlandırılan 13. Dönem Siyaset Akademisi’nin ilk dersinin 21 Kasım 2012’de başlaması ve 27 Ocak 2013’te de sona ermesi planlanıyor. Yerel yönetimler ağırlıklı olacak olan eğitim programındaki dersler; Bakanlar, Parti yöneticileri, Belediye Başkanları, öğretim üyeleri ve kişisel gelişim uzmanları tarafından verilecek. “Yerel Yönetimler Programı-II”nin Ocak-Nisan 2013, “Yerel Yönetimler-III Programı”nın ise Nisan-Haziran 2013 ayları arasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

12. dönem Siyaset Akademisi’ne toplamda 4200 kişi katılırken bunlardan 2574’ü sertifika almaya hak kazanmıştır. Törende 16 il birincimiz arasından ilk üçe giren isimler ise; Kocaeli’nden Türkiye birincisi Caner Demirel, Ankara’dan Türkiye ikincisi Hulusi Gölpınar ve Antalya Serik’ten Türkiye Üçüncüsü  Ali Keser’dir.