Siyaset Akademileri size özünüzü keşfettirir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Siyaset akademileri bir taraftan dokunduğu insanı hem olgunlaştıran hem bilgiyle donatmasının yanı sıra bir şeyi daha sağlar. Bunu unutmamanızı istirham ediyorum. İnsanlığın en önemli unsurlarından birisidir bu. Size özünüzü keşfettirir” dedi.

Esenyurt Belediyesi tarafından Esenyurt Belediyesi Havana Park Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “Siyaset Akademisi”nin açılışını gerçekleştiren ve ilk dersi veren Soylu, doğru bilgiye ulaşma ve paylaşılmasının önemini anlattı. Bugüne kadar insanoğlunun bütün uğraşısının doğru bilginin peşinden gitmek olduğunu ifade eden Soylu, “Şimdi bugün bu siyaset akademisinde verilecek dersler ve program bittiği andan itibaren, buradaki arkadaşlarımızın gerek tefekkürü, gerek dünya ile ilgili görüşleri, gerekse yeni mecralarda oluşturacağı düşünce dalgası bambaşka bir zemine oturacaktır. Buna eminim” dedi.

Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamla ilgili bilgi veren Soylu, dünyanın tek ve hakim bir anlayışla yönetilmediğini vurguladı. Soylu, dünyada faktörler ve etkileşim alanlarının birbirlerinden çok farklı ve dengeli olduğunu dile getirdi. Soğuk Savaş döneminin sona erdiğini hatırlatan Soylu, uluslararası konjonktürdeki ve tarihteki gelişmeleri anlattı. Soylu, ülkeler için ekonomik, askeri, siyasi gücün yanı sıra en önemli gücün yumuşak güç (soft power) olduğunu belirtti.

“Kürt sorunu”

Türkiye’nin 1960’da halkın oylarıyla gelen hükümetin darbeyle ortadan kaldırıldığını ve ülkenin Başbakan’ının idam edildiğine işaret eden Soylu, günümüzde Türkiye’nin yeni dünyayı iyi kavradığını aktardı. Dünyadaki en keskin ayrımın Batı ve Doğu ayrımı olduğunu söyleyen Soylu, Türkiye’de de bütün kavgalarının “sınır statüsü”nden yürüdüğüne işaret etti. Soylu, şöyle konuştu:

“Ağrı ve Hakkari’ye gittim, İstanbul’a oradan geliyorum. Bana orada dediler ki; ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dedi ki; ‘Kürt sorunu yoktur.’ Elbetteki yok. Türkiye’de ret, inkar ve asimilasyon noktaları en yüksekte iken, 1960- 1980 darbesi de, bu politikaları güçlendirirken, bir zihniyet çıkıyor. ‘Biz bunları bitirdik’ şeklinde cesaret ortaya koyuyor. Türkiye’nin 2 dönemi vardır. 1950-1960 dönemi ve 2002 yılından bugüne kadar yaşanan dönemidir. Aleviler, Kürtler, dindarların da kendilerini istediği gibi ifade edebildikleri ve istedikleri gibi ortaya koyabildikleri ‘benim” diyebildikleri bir dönem. Yakın tarihi bilen kişilerden biriyim. Türkiye’de böyle bir tarih söz konusu değildir. Bugün kendini herkes kimliğini ve dilini ifade edebilme özgürlüğüne sahiptir. Bu durum eski Türkiye’de yoktu. Böyle bir anlayışı söz konusu değildi. 2002 yılında böyle bir sorun varsa ve bugün bu sorunda önemli adımlar atılmışsa, kusura bakmayın. ‘Bu sorun yoktur ve bitti’ diyebilme hakkı, bu sorunu bitirenlerin hakkıdır. Net ve açıktır. Türkiye 15-20 yıl öncesinin Türkiye’si değildir.”

Siyaset akademilerinin de önemine değinen Soylu, bu akademiye katılanların bir eğitim sürecine başladıklarını belirtti. Soylu, “Siyaset akademileri bir taraftan dokunduğu insanı hem olgunlaştıran hem bilgiyle donatmasının yanı sıra bir şeyi daha sağlar. Bunu unutmamanızı istirham ediyorum. İnsanlığın en önemli unsurlarından birisidir bu. Size özünüzü keşfettirir. Özünü keşfettiğiniz sürece varsınız. Ne olursunuz, başkası olmaya çalışmayın. Kendinizi tanıyın. Özünüüz, farklılıklarınızı ve yetenekleriniz keşfedin. Herşeyi bilmenize gerek yok, bir konuda ihtisaslaşın. 21. yy bilgi toplumundan sonra içerik denen bir kavram üretmişdir. 21. yy bir içerik yüzyılıdır. Bu nedenle bu yüzyılda yapmanız gereken, bu içeriği kendiyle bütünleştirebilen, güçlü ve kuvvetli bireyler olarak, hem ülkemize hem insanlığa, hem geleceğe tarihin bize emanet ettiği değerlere sahip çıkacak bir anlayışı oluşturabilirsiniz.”

Açılış konuşmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu çiçek verildi.