SİHA’YLA BİNGÖL’DE 6-7 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) bugün Bingöl’de 6-7 kişilik terörist grubun öldürüldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dörtyol ilçesinde düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, bugün Adana, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep valileri, emniyet müdürleri, jandarma komutanlarıyla Amanosların güvenliğini değerlendirdiklerini ve Amanoslar üzerinde helikopterle incelemede bulunduklarını söyledi.

“İHA kabiliyetimiz, dünyada bizle beraber ancak iki ülkede var”

Şu anda Türkiye’nin terörle mücadeledeki en önemli kabiliyetlerinden birinin insansız hava araçları olduğuna dikkati çeken Soylu, budan bir yıl önce İçişleri Bakanlığının bu kadar insansız hava aracı olmadığını ancak şu anda silahlı insansız hava aracı, insanlı keşif uçağını hep birlikte kullanabilme kabiliyetine sahip olduklarını ifade etti.

Soylu, “Geçen yıl bu tarihlerde ayda 100 saat havada kalabilme kabiliyetimiz yoktu. Şu anda 2 bin 600 saat kalabiliyoruz. Bu büyük bir kabiliyettir. Bu kabiliyeti kendi oluşturduğumuz bir anlayışla gerçekleştirdik. Sadece o kadar değil, sınır duvarlarımızı yapıyoruz. Onların elektronik denetlenmesi söz konusu olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri sınırların üzerinde o İHA’larla aynı gözlemi, keşfi ve istihbaratı alacaklar. Bütün bunların hepsi, kabiliyetimizi artırmaktadır. Eğer biz İsrail’den ve ABD’den zamanında talep ettiklerimizi beklemiş olsaydık şu anda yaya kalmış durumdaydık. Bizim mühendislerimiz, iş adamlarımız, üreticilerimiz, savunma milli sanayimizin yerlileşmesi açısından baktılar, bu noktaya geldik. Şu anda insansız hava aracı konusundaki kabiliyetimiz, dünyada bizle beraber ancak iki ülkede var. “ dedi.
Silahlı insansız hava araçlarının sivilleri hedef aldığı iddialarına da değinen Soylu, “ABD’nin çürük predatörleri bir taraftan Akçakale’ye, Şanlıurfa’ya, bir taraftan da Adana’da Ceyhan’a düştü, seslerini çıkarmadılar. Hamleleri şudur, Türkiye kendi kendine yeten bir ülke olmasın, üretmesin. Çünkü insansız hava aracı üretmek, yüksek teknoloji üretmek demektir” diye konuştu.

“Bingöl’de 6-7 terörist haklandı”

İHA olunca terör örgütlerinin mensuplarının dağ dağ gezemediğine dikkat çeken Soylu, “Bizim evlatlarımız Bingöl’de, Karacehennem bölgesinde 6-7 teröristi daha az önce hakladılar. Nasıl gördük? İnsansız hava aracıyla gördük. Ya silahlı insansız hava aracı ya da hava kuvvetleri marifetiyle etkisiz hale getiriyoruz. Yine Şırnak’ta aynı şekilde 2 terörist daha bugün etkisiz hale getirildi. Bunu keşif, gözetleme ve istihbari kabiliyetimizin artmasıyla sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Sana kim inanır, kim itibar eder?”

Soylu, insansız hava araçlarıyla ve insanlı keşif araçlarıyla birlikte toplam 276 teröristin etkisiz hale getirildiğinin altını çizerek ” İnsanlı, insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçlarıyla yapmış olduğumuz hiç bir operasyonda, şehidimiz ve yaralımız olmadı” dedi.

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu’nun 4 yılda terörü bitireceğim açıklamalarını da eleştirerek, “Doğru bir koluna FETÖ’yü, bir koluna PKK’yı takmışsın. Sırtına DHKP-C’yi almışsın. Öyle mi? Bunlarla beraber terörü bitirme konusunda bir iddiayı ortaya koymaya çalışıyorsun. Sana kim inanır, kim itibar eder. Kim bu konularla ilgili samimiyetine ve bu konuda ortaya atacağın adımlara itibar eder? Bu kadar açık ve nettir.” değerlendirmesinde bulundu.