Sığındığımız tek nokta milletimizdir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Büyükçekmece İlçe Başkanlığı Sandık Başkanları Toplantısı’nda “AK Parti’nin sığındığı tek nokta bizim aziz milletimizdir” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Biz 10 Ağustos’ta sadece Tayyip Erdoğan’ı halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı yapmadık, bir taraftan Osmangazi, Ertuğrul Gazi’yi, 1071’de Anadolu topraklarını bize açan Alpaslan’ı, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, Kanuni Sultan Süleyman’ı, Abdülmecid’i, Abdülhamid’i, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmetli Adnan Menderes’i, Turgut Özal’ı, rahmetli Necmettin Erbakan’ı, bu memlekete ‘milletim’ diyen her türlü anlayışı cumhurbaşkanı seçtik” dedi.

İstanbul Büyükçekmece’de bir otelde düzenlenen AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı Sandık Başkanları Toplantısı’na katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanı seçiminin, milletin haykırışı olduğunu söyledi.

Çok bir yakın tarihte önemli olaylar yaşandığını kaydeden Soylu, “Yakın bir tarihte gezi olayları, 17 ve 25 Aralık darbeleri, 30 Mart seçimleri geçti. Bu salondaki insanlar, geçmişten bize bırakılan demokrasi ve milli irade emanetine, bu büyük medeniyetin yarınlara taşınma emanetine ve bu ülkenin çevresindeki bütün coğrafyayla beraber barış, huzur, beraberlik, kardeşlik emanetine, 13 yıldan beri sahip çıktılar ve büyük bir mücadele verdiler. Büyük badireler atlattılar. Bu insanlar, birgün Ergenekon’dan, birgün Sarıkız’dan, Ay Işığı’ndan, birgün ‘Biz size Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde cumhurbaşkanı seçtirmeyiz’ naraları atanlardan, birgün bu ülkenin insanlarını başörtülü başörtüsüz, sağcı solcu, Kürt Türk, Alevi Sünni diye ayıranlardan ve bu ülkenin insanlarının kimliklerini paramparça etmeye çalışanlara karşı 13 yıldır tek bir şeyle mücadele ettiler. Silaha, şiddete, zorbalığa, kendilerinin karşılaştığı ötekileştirmeye sığınmadılar. Sadece demokrasiye, milli iradeye, sandığa, oya ve reye sığındılar” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerini bir perspektifle yükseltebildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Daha düne kadar 24 saatin hesabını yapamayan Türkiye, artık ülkemizin 81 vilayetinde 175 üniversitesiyle birlikte ilmi yükseltiyorsa ve ülkemin insanın 13 yıldır hiçbir şey yapılmasa bile, sadece öz güveniyle birlikte ‘Ben 25 bin dolar gelir seviyesini ulaşacağım’ diyorsa ve ‘Ben kim ne söylerse söylesin kendi arabamı, kendi uçağımı, kendi istihbarat uydumu yapacağım ve dünyanın ilk ilk 10 büyük devletinden biri olacağım’ anlayışını ortaya koyabiliyorsa, biliniz ki bu sizin sayesinde, AK Parti teşkilatları sayesinde, kıymetli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde olmuştur. Biz 10 Ağustos’ta sadece Tayyip Erdoğan’ı halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı yapmadık, bir taraftan Osmangazi, Ertuğrul Gazi’yi, 1071’de Anadolu topraklarını bize açan Alpaslan’ı, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, Kanuni Sultan Süleyman’ı, Abdülmecid’i, Abdülhamid’i, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmetli Adnan Menderes’i, Turgut Özal’ı, rahmetli Necmettin Erbakan’ı, bu memlekete ‘milletim’ diyen her türlü anlayışı cumhurbaşkanı seçtik. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, bu millet ne yaptığını biliyor.”

“Geleceğimize güçlü, zengin ve kuvvetli Türkiye’yi bırakıyoruz”

Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın kendilerinden hangi sorumluluğu beklediklerini bildiklerini aktaran Soylu, “Yapacak çok işimiz var. 13 yıl sadece ve sadece bir başlangıcın çizgisidir. Geleceğimize güçlü, zengin ve kuvvetli Türkiye’yi bırakıyoruz. Bunu demokrasiyle birlikte sağlayacağız. 10 Ağustos’ta beklediğiniz sandıklardan sadece oylar çıkmayacak. Türkiye’nin geleceği, hepimizin mutluluğu, bu ülkenin refahı, öz güveni yükselmiş Türkiye çıkacak. Mart ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden başarıyla çıktık. Millet bizden istikrar bekliyordu. Ve istişarelerle 15 günde bir taraftan Cumhurbaşkanımızı Çankaya’ya, bir taraftan 1. Olağanüstü Kongre’nin sonucu yeni genel başkanımızı ve Başbakanımızı sandıktan çıkararak, milletin partisi AK Parti, 2023 hedeflerine yeni bir yolculuğa çıktı. Bazıları, ‘Bunlar bir yanlış yapar mı, nefislerine mağlup olurlar mı?’ düşünceleri içinde oldu. Ama AK Parti sorumlu bir partidir. ‘Ben’ demeyen, ‘biz’ diyen anlayışın sahipleri, 1. Olağanüstü Kongre’de, tarihe bir not düştüler. Bu notla istikrarı, huzuru, demokrasiyi ve demokratik meşruiyetin sembolü sandığı galip getirdiler. AK Parti’nin sığındığı tek nokta bizim aziz milletimizdir” ifadelerini kullandı.

Soylu hedeflerinin büyük olduğunu vurgulayarak, bu hedefler arasında 50 milyar dolarlık turizm geliri elde etmek, 50 milyon turistin Türkiye gelmesini sağlamak, 500 milyarlık dolarlık ihracata uluşmak,dünyanın ilk yüz üniversitesi arasına Türkiye’den 5 üniversiteyi sokmak, hızlı tren ağını 7 bin 500, bölünmüş yolları 36 bin 500 kilometreye çıkarmanın bulunduğunu dile getirdi.

Süleyman Soylu, sandık başkanlarına Cumhurbaşkanı seçimindeki çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Konuşmanın ardından Soylu, Büyükçekmece’de cumhurbaşkanı seçiminde sandığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en çok oy çıkan 2 sandık başkanına ve aynı ilçede AK Parti’ye en çok üye kazandıran iki kişiye plaket verdi. AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Hatice Bozdağ da Soylu’ya Esmaül Hüsna yazılı tablo hediye etti.

Toplantıya, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç ile çok sayıda partili ve sandık başkanı katıldı.