Seçimle Belirlenen Yönetim Seçimle Değişir

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Tekirdağ’ın Malkara ilçesindeki Kültür Sarayı’nda düzenlenen AK Parti  İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin parlak bir mayıs ayı geçirdiğini, bunun dünyada birilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımın, Suriye’de yaşanan olaylarla benzerlik gösterdiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Bugün Suriye’de 100 bin insanın katledilmesine nasıl seyirci kalan bir Batı varsa, nasıl oradaki toprak, coğrafya üzerinden bir hesap yapmaya çalışıyorlarsa ve orada elde edecekleri o gücü bütün coğrafyaya yönelik kullanmaya çalışan bir anlayışı bir taraftan doğumuzdakiler, bir taraftan batımızdakiler, bir kavga alanı, bir boks alanı, bir mücadele alanı olarak kullanıyorlarsa, hala Türkiye’nin Suriye’deki çağrılarına, bir şekilde oradaki bir diktatöre, orada kendi insanına zulmeden bir diktatöre seyirci kalıyorlarsa hani demokrasi? Hani dünyaya vadetmeye çalıştığınız, bütün dünyaya ihraç etmeye çalıştığınız, ‘ancak insan onurunu ve insanın yükselmesini bunla sağlayabiliriz’ diye hepimize, herkese anlatmaya çalıştığınız demokrasi? Hani açık toplum diye ortaya koymaya çalıştığınız unsurlar nereye gitti? Hani evrensel değerler, hani hukuk değerleri, hani sandık, hani seçim, hani insanların seçimle iş başına gelmeleri ve ancak seçimle iş başından gitmelerine yönelik bütün dünyaya evrensel olarak nitelendirdiğiniz değerler nerede? Aynen Suriye’de bu gerçekleşmektedir.” 

Bosna’da, Kosova’da Srebrenitsa’da 8 bin 376 vatandaşın katledildiğini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Srebrenitsa’da katle kim seyirci kalmıştı? Oradaki Hollanda ordusu, Avrupa Birliği ordusu Sırplara müsaade etmiş ve Sırplar bu katliamı gerçekleştirmiştir. Çünkü Avrupa’nın, Amerika’nın, Rusya’nın ve diğer ülkelerin orada kendi hesapları var. Balkanlar üzerinde bir siyasi hesapları var ve oradaki iktidar hesaplarını ancak oradaki kavga üzerinden görebilirlerdi. Ve bugün geriye dönüp bakıyoruz ki, oradaki çocuklar katledilmiş. Şimdi aynısı Suriye’de yaşanıyor.”

Toplantıda,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur ve partililer yer aldı.

Toplantının ardından Soylu, AK Parti Malkara İlçe Başkanlığınca düzenlenen iftara katıldı.