Seçim Denetimi ve Yönetiminin Geleceği Tartışılıyor

 

 

Soylu, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen “Seçim Güvenliği ve Yüksek Seçim Kurulu” konulu toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ar-Ge başkanlığı olarak aylık düzenledikleri arama ve çalıştayların bir serisinde olduklarını belirten Soylu, bu toplantılarda, akademisyenler ve pratik olarak meselenin içerisinde bulunmuş kişilerin uzun süreden beri takip ettikleri seçimlerin yönetilmesi ve Yüksek Seçim Kurulu konusunu ele aldıklarını söyledi.

Anayasa’nın ilgili maddesinde, seçim güvenliği konusuna ciddi şekilde vurgu yapıldığını dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye, bir taraftan yeni Anayasa çalışmaları gerçekleştirmekte diğer taraftan hem seçimlerin daha adaletli yansıması, daha iyi yönetilmesi, seçimlerle ilgili sonuçların milletimize daha iyi ulaşabilmesi konusundaki temel değerlendirmelerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmalar, uzun zamandan beri Türkiye’de gerçekleştirilmekte ve yapılmaktadır. Özellikle Yüksek Seçim Kurulu nasıl bir kurul olmalıdır, değerlendirmeleri nasıldır gibi konularda, AK Parti’nin ciddi çalışmaları, teklifleri, önerileri söz konusudur. Yeni Anayasa süreci içerisinde önerileri de söz konusudur. Bunların tamamının tekrar değerlendirileceği, bu konuda Türkiye’de çalışmış insanların hafızalarının, tecrübelerinin önümüzdeki sürece aktarılmasını teminen bu arama toplantısı gerçekleştirilmektedir.”

Toplantıya, özellikle Tarhan Erdem, Faruk Bilir gibi Yüksek Seçim Kurulunu, seçimlerin nasıl yönetilmesi ve denetlenmesi gerektiğini bilen akademisyenlerin de katılacağını dile getiren Soylu, “Önümüzdeki seçimde, yeni Anayasa’da nasıl bir seçim denetimi ve yönetimi olması gerekir ve buradaki kurullar nasıl olmalıdır, bütün bunları tartışacağız. Bir taraftan YSK tam zamanlı mı olmalıdır yoksa tam zamanlı olmamalı mıdır, seçim kanunundaki muğlaklıkların belki de ve Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili bir takım muğlaklıkların ortaya çıkarabileceği gelecekteki adaletsizlikler veya haksızlıklar, hakkaniyet nasıl oluşturulmalıdır gibi tüm bunların hepsinin tartışılabileceği bir arama toplantısı içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Soylu, toplantıların sonunda bir rapor çıkaracaklarını, bu raporu hem MYK’ya hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarını kaydetti.

Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.