“Savunma Sanayinde Önemli Aşama Kaydettik”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Savunma sanayinde, bundan 20 yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir noktadayız. Türkiye, bu konularda önemli aşama katetti” dedi.

Soylu, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde devam eden 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nı ziyaret etti. Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuara katılanların hem dünyanın hem de Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği noktayı gördüklerini söyledi.

Savunma sanayisinde Türkiye’nin geldiği aşamadan gurur duyduğunu belirten Soylu, “Fuara gelen vatandaşlarımızın ülkelerinin geldiği aşamayı gördüklerinde ayaklarının yerden kesilmemesi mümkün değil. Türkiye, son 8, 10 yılda, savunma sanayi alanında etrafındaki ülkeler açısından cazibe merkezi haline geldi. Yazılımların yerli olduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye’nin 21. yüzyıl projeksiyonudur. Bir taraftan üreteceğiz, bir yandan bunu ihraç edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin cari açığının ileri teknolojik ürünlerle kapatılabileceğini belirten Soylu, “Savunma sanayinde, bundan 20 yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir noktadayız. Türkiye, bu konularda önemli aşama katetti” ifadelerini kullandı.

 

Süleyman Soylu, Türkiye’nin savunma sanayi alanında dünya pazarlarında rekabet edebilme kabiliyetini ortaya koyduğunu ifade ederek, geleceğin Türkiye’ni bu fuarda anlamının mümkün olduğunu söyledi.

Soylu, ROKETSAN ve TAI stantlarında yetkililerden bilgi aldı. TAI standında pilotlardan ATAK helikopteri hakkında bilgi alan Soylu, helikoptere ve yeni nesil keşif saldırı uçağına bindi. Soylu, fuarda Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti İstanbul milletvekilleri Abdülkadir Aksu ve Oktay Saral’la da bir süre sohbet etti.