Sapla samanı ayırmamız lazım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “16 Nisan’ı sadece referandum olarak görenler varsa eksik görüyorlar. 16 Nisan on yıllardır cumhuriyetin, bu güzel Türkiye’nin, milletin terbiye edilmeye çalışıldığı noktada bu adam bizimdir, bu toprak bizimdir haykırışıdır.” dedi.

Salihli ilçesinde düzenlenen mitingde konuşan Soylu, yıllardır Türkiye’nin çok sıkıntılardan, badirelerden geçtiğini belirterek, ülkenin, darbelerle, terörizmle, anarşizmle, enflasyonla, ekonomik krizlerle, yüzde 7 bin 500 gecelik faizlerle, bir annenin iki evladını sağcı-solcu diye birbirine pusu kurdurarak, kadınları başı açık, kapalı diye ayırarak, başbakanları asarak, mezhebe, etnik kökene göre ayırarak terbiye edilmek istendiğini söyledi.

Bakan Soylu, milletin sıkıntılara gark edildiğini, Gezi ve 6-7 Ekim olayları ile kışkırtılmak istendiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“O meczubun talimatlarıyla F-16’lar ile tanklar ile bu masum milletimizi terbiye etmeye çalıştılar. Artık yorulduk arkamıza bakmaktan. Yeniden 15 Temmuz gelecek mi, yeniden darbe olacak mı, yeniden acaba bu ülkenin başbakanları asılacak mı diye bakmaktan yorulduk? Geleceğe bakmak istiyoruz. Güçlü, özgür, hür Türkiye’ye bakmak istiyoruz. 16 Nisan’ı sadece referandum olarak görenler varsa eksik görüyorlar. 16 Nisan on yıllardır cumhuriyetin, bu güzel Türkiye’nin, milletin terbiye edilmeye çalışıldığı noktada bu adam bizimdir, bu toprak bizimdir haykırışıdır.”

On yıllardır millet kime elini uzatsa o eli ortadan kaldırmak için içeriden, dışarıdan yüklenildiğini, medyanın, IMF’nin, uluslararası kuruluşlar ve sermayenin patron yapıldığını kaydeden Soylu, “16 Nisan’da sizinkiler değil millet patrondur diyeceğiz.” dedi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saat 20.00’de bu ülkede bir darbenin, bir hainin, meczubun, bu milletin masumiyetine saldıracağını hanginiz düşündünüz? 21. yüzyıla gelmiştik. Artık bu sistem yakamızı bırakmalı, darbelerden uzaklaşmalıydık. Özgüvenimiz yükseliyordu ama birileri ‘sizi yalnız bırakmayacağız, varlığımızı hissetmeden özgür bir şekilde yükselemeyeceksiniz. Siz iktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız’ dediler. Biz şu anda muktedirin kim olduğunu tüm dünyaya, bu coğrafyaya anlatmak için bir yolculuğu gerçekleştiriyoruz. Milletimizin artık darbe, ekonomik kriz üreten bu kurallardan kurtulmasını istediğimiz için MHP ile bir yolculuğa çıktık. MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyoruz. Hadi biz MHP ile uzlaştık. Peki Kılıçdaroğlu kim ile uzlaştı? HDP, PKK ile uzlaştı. FETÖ, Almanya, Hollanda ile uzlaştı mı? İster PKK, ister FETÖ, ister DEAŞ, ister Almanya, ister Hollanda olsun, topunuz gelin. Bize Türkiye yeter.”

– “PKK’yı bu topraklardan silip atacağız”

Şırnak’ın Gabar Dağı’nda 3 askerin şehit olmasına değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Bugün sabah Gabar Dağı’nda Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup evlatlarımız. Gabar Dağı’nda bugün biz varız. Oraya koydukları bir EYP’nin patlaması sonucu 3 evladımız şehit oldu. Allah gani gani rahmet eylesin. Biz bir ölür bin diriliriz yalnız 5’ini Şırnak Uludere’de etkisiz hale getirdik. Yetmedi ikisini Bitlis’te etkisiz hale getirdik. Şimdi onları kıstırdık en az 8-10 tanesini daha etkisiz hale getireceğiz. Türkiye bilesin, çocuklarımızın kanları yerde kalmıyor, kalmayacak. Besta Derelerde biz varız, Tendürek Dağı’nda biz varız. Hava atıyorlardı, afra tafra yapıyorlardı. Diyorlardı ki ‘burada bizim sözümüz geçer’. Bizim evlatlarımız aslanlar gibi onları kovalıyor, onlar da fare gibi kaçıyorlar. Terörle mücadelede kararlılığımız nettir. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın talimatı açıktır. Son bir haftada 50, bugünle beraber 60’ın üzerinde teröristi etkisiz hale getirdik. Son 6 ayda bin teröristi etkisiz hale getirdik. Daha yeni başladık. Yeminimiz var, milletimize bedel ödeten PKK’yı bu topraklardan silip atacağız. Yeminimiz ve namus sözümüz. Onların da arkasında kimin olduğunu biliyoruz. Uyuşturucu parasından kimlerin yardım ettiğini, Almanya’da, Avusturya, Hollanda’da kimlerin yardım ettiğini biliyoruz. Türkiye eski Türkiye değil, bunların her birinin hesabını soracak bir Türkiye var.”

Bakan Soylu, 13 yaşındaki kızları dağa götürdüklerini belirterek, onları, anne ve babalarının sevgilerinden alıkoyduklarını ifade etti.

Bu topraklarda kardeşliği bugün bulmadıklarını vurgulayan Soylu, “Onları terörist yapmak istiyorlar. O çocuklar oradan kaçtıkları zaman yazdıklarını biliyorum. Bunlar alçak, ahlaksız. Oradaki çocuklarımızı taciz ediyorlar, ‘Pantolonu şöyle giyeceksin, eteği böyle giyeceksin’ diyorlar. Ben de bir babayım. 13 yaşındaki çocuklarımızı bundan sonra dağa götürürlerse İçişleri Bakanlığı bana haram olsun, haram olsun.” diye konuştu.

Kandil’in, ‘hayır çıkarmak için şiddeti artıracaksınız, ülkeyi huzursuz bırakacaksınız’ dediğini aktaran Soylu, kaymakamlara, valilere, vatandaşlara ve herkese saldırın şeklinde talimat verdiklerini ifade etti.

Soylu, “Bir de bir şarkı çıkarmışlar neymiş ‘tek millete hayır’, neymiş ‘tek bayrağa hayır’. Bunu duydum Şırnak’ta çıkarmışlar, HDP çıkarmış bu şarkıyı, PKK’nın sözde partisi.” diye konuştu.

Söz konusu şarkının yasaklandığını anımsatan Soylu, Türkiye’nin, bu milletin değerlerine, birliğine, kardeşliğine ve medeniyetine ve geleceğine her ne şekilde olursa olsun kimsenin istediği yerde han kuracağı ülke olmadığına işaret etti.

– “Sapla samanı ayırmanız lazım”

“Evet çıkarsa bittik” diyen Kandil ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aynı çizgide olmasını kabul edilemez bulduklarını belirten Soylu, “Onların değirmenlerine can suyu taşımak kabul edilemez. Siyaset yaparsınız, fikir ve düşüncelerinizi beğenmeyebilirsiniz ama bir şey yapmamanız lazım ülkenin beka, birlik, beraberlik meselesi varsa sapla samanı ayırmanız lazım.” dedi.

Bakan Soylu, Lice’de 7 bin vatan evladının gecenin 1’inde operasyon yaptığına dikkati çekerek, güvenlik güçlerinin, 20-25 yıldır girilmedik yerlere girdiğini bildirdi.

HDP milletvekillerinin Lice’de emniyet müdürlüğüne gidip operasyonların durdurulmasını istediğini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Son 6 ayda bine yakın sığınağı tarumar ettik, neler çıktı. Kimlerin onlara ne yardımlar yaptığını, ne ortaya koyduklarını görüyoruz. Orada uyuşturucu üretiyorlar, kamplarda kalıyorlar, arabalara bomba yerleştiriyorlar, canlı bomba oluşturuyorlar, Antalya’ya, Adana’ya, İzmir’e gönderiyorlar. Ne yapacaklar, huzursuz edecekler, insanımızı katledecekler ve biz operasyonları durduracağız. Hadi oradan.”

– “Kasetle gitmeye müstahakmışsın”

Soylu, Deniz Baykal’ın mağduriyete uğradığını düşünerek İçişleri Bakanlığına davet ettiğini ancak kendisinden ses çıkmadığını belirtti.

FETÖ’nün kaset kumpasını nasıl yaptığını göstermek istediğini belirten Soylu, şu görüşlere yer verdi:

“Ses yok, tıs yok. Bizim saflığımız. Sonra Sayın Baykal da Konyalı Milletvekili de ne diyor ‘denize dökeceğiz onları’ diyor. Bir tanesi daha ileri gidiyor. Demek ki bu ülkenin evladı olarak biz size Kandil’dekilerden, terörist başlarından uzağız öyle mi? Onlarla birlikte olacaksınız, birlikte hareket edeceksiniz, bizi de İzmir’de Yunan’ın denize döküldüğü gibi denize dökeceksiniz, yazıklar olsun. Baykal sen kasetle gitmeye de müstahakmışsın. Milletin gözünde o duruma düşmeye de müstahakmışsın. Kılıçdaroğlu sana da bir şey söylüyorum o Konya milletvekilini, o insan müsveddesini partiden ihraç etmezsen bu milletin gözünde de bizim gözümüzde de düşüksün.”

Soylu, memleketle, devletle baş etmeye çalışan herkesin yerinin, yerin yedi kat dibi olduğunu aktardı.

7 Haziran seçimlerinden sonra “havaya girenlerin” olduğuna işaret eden Soylu, “O zaman, ‘TC’yi tükürüğümüzle boğarız’ dedi. Nerede bu güruh? Kodeste… Orada tükürüğüyle uğraşsın. Birisi de ‘Sırtımızı PKK’ya dayarız’ dedi. Daya şimdi sırtını duvara, gör sırtın nereye dayanıyormuş. Özerklik ilan edeceklerini söyleyenler bugün cesaretiniz yok mu? O gün söylediğiniz lafları bugün de söyleyin de alsın evlatlarımız boyunuzun ölçüsünü.” dedi.

Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 Nisan’da yine kaybedeceğini, milletin ona “yallah” diyeceğini kaydetti