Sancıyı muhalefet yaşıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Kongre dönemindeki sancıyı AK Parti yaşamıyor, sancıyı muhalefet yaşıyor. Anlaşılan muhalefet AK Parti’deki bu değişiklikten dolayı büyük üzüntü duyuyor” dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti’nin 27 Ağustos’ta yapılacak kongresiyle ilgili tüm hazırlıkların devam ettiğini söyledi.

AK Parti’nin bugüne kadar yapmış olduğu kongrelere, kendi felsefesine, geleneklerine yakışır bir kongrenin gerçekleştirileceğini ifade eden Soylu, kongrenin Türkiye’de ve yakın coğrafyadaki tüm siyasi hayata örnek olacağını kaydetti. Genel başkanlık için açıklanan Ahmet Davutoğlu’nun ise tüm teşkilatta sevinç dalgası oluşturduğunu dile getiren Soylu, yapılan istişare sonucunda Davutoğlu’nun isminin açıklandığını belirtti.

Soylu, Başbakan ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Davutoğlu’nun ortaya koyacağı sinerji, birikim ve bilgisiyle Türkiye’yi büyük hedeflerle kucaklaştıracak bir yürüyüş gerçekleştireceklerini bildirdi.

“Sancıyı muhalefet yaşıyor”

Kongre ile genel başkan ve başbakan değişeceği için parti içinde sancılı bir sürecin yaşanacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Süleyman Soylu, gerek bakanlar kurulunda gerekse Merkez Yürütme Kurulu’nda değişikliklerin olabileceğini ancak bu değişikliklerin parti içinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmayacağını belirtti. AK Parti’de herkesin nefer olmaya talip olduğunu vurgulayan Soylu, AK Partili kadroların bu tür görevleri makam meselesi olarak görmediklerini kaydetti.

Liderinin ortaya koyduğu ilkelerin etrafında buluşan ve adımlarını da bu kudret ve güçle atan bir mücadeleyi ortaya koyduklarını dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, “Kongre dönemindeki sancıyı AK Parti yaşamıyor, sancıyı muhalefet yaşıyor. Anlaşılan muhalefet AK Parti’deki bu değişiklikten dolayı büyük üzüntü duyuyor. Bundan sonra da üzüntü duyacak, 2015,2019 seçimlerinde, böyle gözüküyor” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu ve Bahçeli fuzuli şagildir”

Soylu, Türkiye’de Başbakan ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası başbakanlık yapabileceği ya da yapamayacağı ile ilgili bir meşruiyet tartışmasının yaşandığını belirtti.

Siyasi partilerin birilerinin malları olmadığını vurgulayan Soylu, partilerin millete ait olduğunu söyledi. Siyasi parti liderlerinin milletin tercihlerine saygı duymaları gerektiğine dikkat çeken Soylu, şunları söyledi:

“Eğer millet seçimlerde bu kişileri tasvip etmiyorsa, bu kişileri desteklemiyorsa bu kişilerin yapması gereken siyasetten çekilmektir, eğer çekilmiyorlarsa fuzuli şagildirler, orayı işgal ediyorlardır ve bir meşruiyet tartışması yapılacaksa bu meşruiyet tartışması Kılıçdaroğlu ile Bahçeli üzerinden yapılmalıdır. Çünkü Kılıçdaroğlu ve Bahçeli şu anda işgalcidirler ve bulundukları yerleri işgal ediyorlar. Yani millete ait olan siyasi alanları işgal ediyorlar.”

Soylu, AK Parti’deki genel başkan değişiminin en çok muhalefet liderlerini rahatsız ettiğini bildirdi.