Sabrınıza, kararlılığınıza, ayakta duruşunuza minnettarız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “780 bin kilometrekareden Allah şahittir ki bir tek çakıl taşı koparmayı akıllarına koyanın aklına mıh çakarız mıh. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz.” dedi.

Bakan Soylu, şehit ailelerinın katılımıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) sahil tesislerinde organize edilen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, şehit yakınlarının, bu topraklar üzeri̇nde elde edi̇lebi̇lecek payeleri̇n, makamların en yücesi̇ne ulaşmış, şehadet şerbeti̇ni̇ i̇çmi̇ş, şehi̇tleri̇n serdarı Hazreti̇ Hamza’ya yoldaş olmuş yi̇ği̇tleri̇n kendilerine bıraktığı emanet olduğunu belirtti.

Şehi̇t ai̇leleri̇yle olan buluşmaların, bi̇r si̇yasetçi̇ olarak kendi̇sini en sami̇mi̇ duygularla i̇fade etti̇ği̇, evi̇nde konuşur gi̇bi̇ konuştuğu toplantılar olduğunu vurgulayan Soylu, “Çünkü buradaki̇ herkesi̇n derdi̇, memleket derdi̇di̇r. Herkes, fedakarlığın zi̇rvesi̇ne ulaşmıştır. Bi̇zler si̇zi̇n karşınıza bi̇r evladınız olarak geli̇ri̇z. Gayemi̇z si̇ze hi̇zmetti̇r, gayemi̇z bu acıların son bulması i̇çi̇ndi̇r.” diye konuştu.

Soylu, bugün Sürmene ilçesinde gazi Yüzbaşı Hüseyin Ayhan’ı evinde ziyaret ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:
“Gazimizin duruşu, vakarı ve ortaya koyduğu tavrını bu salon çok iyi anlatıyordu. O kahpe kurşunlarla karşı karşıya kaldığım anda, kahpe kurşunları atanlara karşı biz dimdik ayaktayız. Şehit de gazi de olsak dimdik kendi davamızın, inancımızın, topraklarımızın, milletimizin bize yüklediği o büyük anlayışla dimdik ayaktayız. Belki az konuşuyordu ama hali binlerce sayfayı ifade ediyordu. Bizim bugünkü sorumluluğumuzun dünkü sorumluluğumuzdan daha yüksek olduğunu bilmenizi istiyoruz. Hedeflerimize ulaşma konusundaki gayelerimizin, anlayışımızın, kararlılığımızın dünden daha yüksek olduğunu bir kez daha bilmenizi istiyoruz.”

“Bugün tarih yazılıyor, tarihi yazanlar da bilmelisiniz ki sizin evlatlarınızdır.” ifadelerini kullanan Soylu, “Yarın, Allah nasip ederse Şırnak Silopi’ye gideceğim. Orada terör örgütüne karşı direnen ve kendisini devletine karşı isyana teşvik edene bir şekilde karşı koyan kardeşlerimiz, kahraman polislerimiz, askerlerimiz, kamu görevlilerimizle, PKK ve terör örgütüne teslim olmayan esnafımızla beraber olacağız. Ramazanı, ibadetlerimizle Cenabı Allah’a elimizi açıp yalvardığımız bu günlerin birini de inşallah orada eda edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Soylu, konuşmasında şunları vurguladı:
“Hangi oyunu kurarlarsa kursunlar, Almanya Parlamentosunda aldıkları kararın siz zannetmeyin ki Güneydoğu’da yaşadığımız olaylardan ayrı olduğunu. Siz zannetmeyin ki Suriye’nin içerisinde yaşanan insanlık dışı vahşetin Türkiye ile hiçbir ilişkisi bulunmadığını. Siz zannetmeyin ki etrafımızda çerçevelenmeye çalışılan ateş çemberinin bu Anadolu medeniyetinin zenginliğinin, güçlülüğünün engellenmesi için dizayn edilmediğini. Bunların hepsini biliyoruz ama bizim misyonumuz farklıdır. Biz nelerle karşı karşıya olduğumuzu da biliyoruz. Hedeflerimize ulaşmamamız için camilerimize rahat rahat gidip oradan binbir sevinçle evimize dönmemizi engellemek için dünyanın her tarafına gittiğimizde ayyıldızlı pasaportumuzun itibarını düşürmek için dünyanın bütün ülkelerine ticaret yapmamızı engellemek için çocuklarımızın 81 vilayette 193 üniversitede huzurlu bir şekilde okumalarını, ilim tahsil etmelerini, geleceğe adım atmalarını engellemek için. Bunların hepsini biliyoruz.”

Yapılmak istenenlerin bu kadar da olmadığını anlatan Soylu, “Biz güçsüz olalım istiyorlar. Biz bunun farkındayız. Biz onlara muhtaç olalım istiyorlar. Allah şahittir ki onlara el, avuç açalım ve onlara açtığımız elle, avuçla bizi istedikleri gibi yönetsinler istiyorlar. Biz 1699 Karlofça’dan itibaren yepyeni bir yolculuğa başladık. Onların bu toprakları nasıl tahakküm altına almak istediklerini biliyoruz. Allah, 21. asırda bizim önümüze çok önemli bir fırsat verdi.” dedi.

Soylu, yaşanan acılar nedeniyle milletin, özellikle de ailelerin sabrının en doruğunda olduğunu belirterek, “Bir şeyden vazgeçemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz. 780 bin kilometrekareden Allah şahittir ki bir tek çakıl taşı koparmayı akıllarına koyanın aklına mıh çakarız mıh. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

“Sabrınıza, kararlılığınıza, ayakta duruşunuza minnettarız”

Şehit ailelerine, gazilere ve ailelerine, “Sabrınıza, kararlılığınıza, ayakta duruşunuza minnettarız. Acıyı içinize gömüp çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamak için dişinizi tırnağınıza taktığınız o büyük mücadele gücüne ve azminize minnettarız.” sözleriyle seslenen Soylu, şöyle devam etti:
“Biz evlatlarınız, bu ülkenin cumhurbaşkanı da başbakanı da bakanları da milletvekilleri de 24 saat çalışsa, Türkiye’yi en büyük zenginliklere, en büyük ayakta durabilme kabiliyetine, kudretine ulaştırsalar dahi bu topraklar, tarih, medeniyet şahittir ki biz sizin borcunuzu ödeyemeyiz. Her zaman emrinizdeyiz, kendinizi hiçbir zaman yalnız hissetmeyin. Sizin 79 milyon koskoca ayyıldızlı bayraklarla sarılmış büyük bir aileniz var. Allah o ailenin birlikteliğini her zaman daim eylesin.”

Bakan Soylu, konuşmasını valiler kararnamesi ile merkez valiliğine atanan ve gelecek hafta şehirden ayrılacak Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’e şehit aileleri adına şükranlarını sunarak tamamladı.

Konuşmaların ardından Soylu, günün anısına Emniyet Şehit Aileleri Derneği Başkanı Songül Erdemir ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı İsmail Karaca’ya hediye verdi.
Organizasyona Bakan Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Vali Öz’ün eşi Rukiye Öz, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Muhammet Balta ve Salih Cora, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve diğer ilgililer katıldı.