“Sopalı Seçim” diye anılacak bir seçime bile olsa katılmak için, bu memleketin her kahvesini, her meydanını gezenler, her zaman “demokrasi yolcuları” olarak adlandırıldılar. Aslında gezen insanlar değildi, demokrasinin kendisiydi. O insanlar da o şerefli yolculuğun şerefli yol arkadaşlarıydılar. Bu öyle bir yol arkadaşlığıydı ki, demokrasi yoluna devam etsin diye idam sehpalarına çıktılar, hapislerde hakaretlere uğradılar, sopalı seçimlerin sopasını yediler.

Demokrasi, bu milletin özgürlüğü ve hürriyeti; yolculuklarının her anında, yanında böyle şerefli yol arkadaşları buldu. Önlerine çıkan bütün engellere, korkutmalara, çamurlara karşı bu bir avuç yolcu, tünelin ucundaki ışığa giden bu çileli yoldan asla dönmedi, dönmeyi düşünmedi.

12 Eylül Anayasa Paketi Değişikliği Referandumu, bu yolun en önemli merhalelerinden biriydi.

Bu ülkenin kahraman ruhlu insanları, vesayetçi düşüncenin karanlık senaryolarına aldırmadan, bu ülkenin insanlarının geleceğini aydınlatmak için dik durdular, geri adım atmadılar. Parti çekişmelerini, siyasi kariyer hedeflerini, yaftalanma korkularını bir yana bırakarak hem tercihlerini ortaya koydular, hem de ülkede yıllardır varlığını sürdüren korku imparatorluğundan beslenen bir zihniyeti tasfiye ettiler.

Bu hizmet yolunda 40 gün boyunca yaklaşık 36 il ve 59 noktada yürüttüğümüz çalışmalar sırasında benimle birlikte yol arkadaşlığı yapan demokrat dostlarıma; gittiğimiz her yerde bizi büyük bir sevgi ve içtenlikle bağırlarına basan bu ülkenin ferasetli ve demokrat insanlarına; sivil toplum örgütlerine; her meslekten ve her kademeden demokrasiye inanmış insanlarımıza; bu iş için gayret gösteren herkese bu büyük fedakârlıkları, yol arkadaşlıkları ve samimi dostlukları için demokrasi ve milletimin çocukları adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, kendilerini en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Süleyman Soylu