“RECEP TAYYİP ERDOĞAN’LA BİRLİKTE MAKUS TALİHİMİZİ 21. ASRIN BAŞINDAN İTİBAREN YENDİK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim çocukluğumuzda bir başarısızlığımız, mağlubiyetimiz sonrası ‘Bu bizim makus talihimizdir’ denirdi. Hanımefendilerin inadı, ısrarı, duyguları, ferasetleri sayesinde Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte makus talihimizi 21. asrın başından itibaren yendik. İster çatlasınlar ister patlasınlar. Bir de bize derlerdi ki ‘Bizden adam olmaz.’ Şimdi bizden adam oldu biliyor musunuz. Hem de çok da güzel oldu.” dedi.

Merkezefendi Mahallesi AK Parti seçim irtibat bürosu önünde kadınlara hitap eden Soylu, 24 Haziran seçimlerinin sadece Türkiye için değil, Türkiye’ye umut bağlayan mazlum ve mağdurlar adına önemli olduğunu söyledi.

AK Parti öncesi Türkiye’deki sağlık sisteminin sorunlarından bahseden Soylu, bugün gelinen noktada parası olsun olmasın tüm insanların ambulans helikopter ve uçaktan da faydalanabildiğini dile getirdi.

28 Şubat döneminde yaşananlara değinen Soylu, şöyle konuştu:

“Bu millet çok sıkıntılar çekti. İki darbe arasına sıkışmış bir Türkiye’yi her zaman yaşattılar bize. 1960 ve 1980 darbesi, 1980-28 Şubat, 28 Şubat-27 Nisan, 27 Nisan-15 Temmuz. Öyle bir sistem kurdular ki istedikleri gibi yöneteceklerdi. Ne olacak, Kürtlerle Türkler birbirlerine girsinler, Alevilerle Sünniler birbirlerine girsinler. Bir taraftan laik-anti laik diye uyduruk bir tartışma olsun. Bir taraftan bir babanın iki oğlu birbirlerine sağcı-solcu diye pusu kursunlar. Bir taraftan ekonomik, bir taraftan siyasal kriz olsun. Bizim çocukluğumuzda bir başarısızlığımız, mağlubiyetimiz sonrası, ‘Bu bizim makus talihimizdir’ denirdi. Hanımefendilerin inadı, ısrarı, duyguları, ferasetleri sayesinde Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte makus talihimizi 21. asrın başından itibaren yendik. İster çatlasınlar, ister patlasınlar. Bir de bize derlerdi ki ‘Bizden adam olmaz.’ Şimdi bizden adam oldu biliyor musunuz. Hem de çok da güzel oldu. ABD Afrin’e girmeyeceksiniz dedi, girdik mi? Teröristleri oradan temizledik mi? Bize ‘Cerablus’a, Azez’e Mare’ye girmeyeceksiniz’ dediler. Girip DEAŞ’ı oralardan süpürdük mü? 170 bin Suriyeliyi oraya gönderdik, hala da gidiyorlar. 15 gündür yaklaşık 80 bin Suriyeli daha oraya gitti. Hani bizden adam olmazdı. Altımızda devlet kurduruyorlardı. Hadi kurdursalardı görelim. Bizden adam oldu, sağlık sistemimiz ABD’den da daha güçlü. Milli gelirimiz 3 bin dolardan 11 bin dolara kadar çıktı. Bizden adam oldu. 56 şehirde havalimanı var ve dünyanın en büyük uçak filolarından birisine sahibiz. Bizden adam oldu.”

Türkiye’nin son yıllarda büyük yatırımlar yaptığını ifade eden Soylu, “Para vermeyiz, yaptırmayız, Türkiye’de büyük iş yaptırmayız” diyenlere inat  Marmaray’ı, Avrasya’yı, Osmangazi Köprüsü’nü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptıklarını anlattı.

Şimdi Boğaz’ın altına 3 katlı bir tünel, üçüncü havalimanını ve  Çanakkale köprüsünü yapacaklarını aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“Bizden adam oldu. O Gezicileri çok merak ediyorum şimdi. Hiçbirisinden ses çıkmıyor. Allah rızası için bir kere doğruya, ‘iyidir’ deyin. Hani derler ya ‘Doğruya  bir gün iyi derlerse şu dişimi kıracağım’ diye. Bir kere iyi deyin. İki ağaç için Türkiye’yi kaosa sürüklemeye, iktidarı al aşağı etmeye çalıştınız. Yakıp yıkıp vandalizm ortaya koydunuz. Tayyip Erdoğan diyor ki ‘dünyanın en büyük parklarından olan millet bahçesini yapacağım’ diyor. Sesleri çıkmıyor. Gezicilere kapak olsun Millet Bahçesi.”

“Şimdi sınırlara doğru sıçan gibi kaçıyorlar”

İçişleri Bakanı Soylu, şimdi terörün belini büktüklerini belirterek, “Dağlardan sıçan gibi kaçıyolardı, şimdi sınırlara doğru sıçan gibi kaçıyorlar ama orada da rahat bırakmıyoruz. Evlatlarımız Irak’ın kuzeyinde 26-27 kilometre içeride, hiç merak etmeyin.” diye konuştu.

ABD’den insansız hava araçları istediklerini ancak ABD’nin bunu vermediğini anlatan Soylu, şimdi Türkiye’nin insansız hava araçlarının, Atak helikopterinin, füze ve mühimmatının olduğunu ve her gün daha fazlasını yaptıklarını anlattı.

CHP’nin Cumhurbakanı adayı Muharrem İnce’nin Korgeneral İsmail Metin Temel’le ilgili sözlerine değinen Soylu, “Sen ömründe bir tek tahtadan çivi söktün mü? söyle. Biz senin ne haltlar karıştırdığını biliyoruz. Bütün Türkiye biliyor senin ne haltlar karıştırdığını. Nasıl karakterde bir insan olduğunu herkes biliyor.” ifadelerini kullandı.

Bunların sabahtan akşama kadar Cumhurbaşkanı ve millete iftira attığını anlatan Soylu, “Muharrem İnce, az buçuk şerefin varsa eğer gücün yetiyorsa, bu millet sana yetki verirse apoletlerini sök ama şerefliysen Selahattin Demirtaş’ın omuzuna tak o apoletleri sana o yakışır.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, çocukları zorla dağa gönderilen ailelere dikkati çekerek, bundan 3 gün önce, yaklaşık 3-4 yıl evvel dağa gönderilen, terörist olmuş 3 kızı annelerinin, babalarının gayretleriyle ikna ederek Kuzey Irak’tan Türkiye’ye istihbarat teşkilatıyla beraber getirdiklerini vurguladı.

“9 bin uyuşturucu satıcısını kodese tıktık”

“Yılbaşından bu güne kadar 9 bin uyuşturucu satıcısını kodese tıktık” diyen Soylu, sözlerini  şöyle sürdürdü:

“Tükiye Cumhuriyeti tarihinde bu bir rekordur ve devam ediyoruz. 2016’de 5 bin 500 kilogram eroin yakalanmıştı. Şu anda ilk 5 ayda 8 bin kilogramı aştı ve 9 bin kilogram eroine geldi. Aynısı diğer bütün uyuşturucu maddelerinde. Biz bunu silip süpüreceğiz. Bir kardeşiniz ve İçişleri Bakanı olarak söylüyorum, bu uyuşturucunun belini kırmazsak, bunu sokaklardan süpürmezsek ve Türkiye’nin her yerinde elini uzatırken bile o satıcıları korkar hale getirmezsek namerdiz, namerdiz, namerdiz.”

Soylu, mala karşı işlenen suçlarda bir yılda yüzde 20 azalmanın olduğunu anlatarak, bunun yeterli olmadığını söyledi.

Süleyman Soylu, okulların etrafında uyuşturucu satışını engellemek için polis ve jandarmanın yaptıkları operasyonlarda onlarca kişinin topladığını, parklara yönelenlerin de yakalandığını belirterek, Türkiye’nin dünyanın en huzurlu ülkesi olduğunu söyledi.

Projelerini gerçekleştirmek için halkın seçimlerde kendilerine destek vermesi gerektiğini dile getiren Soylu, TBMM’ye başı örtülü ve açık kadınların girebilmesinin 50 gramlık oy pusulasıyla gerçekleştiğini dile getirdi.

Soylu, askeriyeye, oğlunun yemin törenine başı örtülü diye alınmayan, düğününe gidemeyen, kapıdan çevrilen insanlar olduğu dönemlerin yaşandığını, “Benim ülkemde özgürlük yok” diyenlerin bunu görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.