Recep Tayyip Erdoğan, herkesin, her kesimin cumhurbaşkanı olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Yeni dönemde artık devletin başına milletin adamı geliyor. 10 Ağustos, 1071’de Alparslan’ın Malazgirt’e girdiği gün,1453’te Fatih’in İstanbul’u fethettiği gün ve 29 Ekim 1923 kadar kutlu bir gündür” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanı seçiminden sonra Türkiye’nin yeni bir döneme gireceğini belirterek, “Yeni dönemde artık devletin başına milletin adamı geliyor. 10 Ağustos, 1071’de Alparslan’ın Malazgirt’e girdiği gün, 1453’te Fatih’in İstanbul’u fethettiği gün ve 29 Ekim 1923 kadar kutlu bir gündür. Milletin, devletin tepesine geçtiği bir gündür” dedi.

Soylu, Ödemiş ve Tire’de bir takım ziyaretlerde bulunduktan sonra AK Parti İzmir İl Başkanlığınca Bayraklı Sevgi Yolu’nda düzenlenen mitingde halka seslendi.

“Yeni Türkiye’ye hazır mısınız” diye sorarak konuşmasına başlayan Soylu, “Büyük hedeflere ulaşmamıza sadece 2 gün kaldı. 10 Ağustos, bizleri, yoksulluğa, yolsuzluğa mahkum etmeye çalışanlara kendi oylarımızla, irademizle yanıt vereceğimiz gündür” ifadesini kullandı.

Soylu, Türkiye’nin, 12 yılda büyük bir değişim gösterdiğine değinerek, şöyle konuştu:

“Biz, eski Türkiye’yi arzu edenlerin biz nereye çekmek istediğini iyi biliyoruz. Bir hastası olanın ambulans çağırdığı zaman ‘ambulansta mazot yok’, evine doktor çağırdığı zaman kinayeli kinayeli ‘başka isteğin’ diye cevap verildiği günleri iyi biliyoruz. Eski Türkiye’de insanların nasıl ayrıştırıldığını, Kahramanmaraş, Gazi Mahallesi ve Çorum olaylarının neden ve nasıl çıkarıldığını iyi biliyoruz. Bu ülkenin büyük bir ülke olmaması için neler yapıldığını iyi biliyoruz. İşte 10 Ağustos bunlara itirazdır. Bu günlerin hesabını sorma ve bu günleri karanlık dehlizlere atma günüdür.”

“Çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

“Yeni Türkiye” yolunda 2 şeyden asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Soylu, bunlardan birinin “çözüm süreci” diğerinin ise” paralel yapı ile mücadele” olduğunu belirterek, “Evlatların babasız büyümesini, bu ülkenin milli servetinin terörle mücadeleye ayrılmasını istemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Osmanlı padişahı 2’nci Mahmut’un devlete karşı sürekli isyan eden yeniçeri ocağını kaldırmasına atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“O zaman bu olaya ‘Vaka’yi Hayriye’ denildi. Osmanlı, devlet içinde devlete müsaade etmedi. Biz de bize karşı kaset, montaj hazırlayan, Türkiye’nin önüne kesmeye çalışanlara sesleniyoruz. Kökünüzü kazıyacağız. 91 yıllık cumhuriyetimizin iki temel ilkesi var. Biri tam bağımsızlık, ikincisi milletin egemenliği. 91 yıllık cumhuriyetimizde bu ilkelere ilk kez bu kadar yaklaştık.

Türkiye, 12 yılda çok değişti. 12 yıl önce 24 saat sonrasını planlayamayan bir ülkeyken şimdi 2023 yılını hesaplayan bir ülke oldu. İşte bunlar Altay tankıyla, Atak helikopteriyle, MİLGEM’le, Göktürk uydusuyla, Hürkuş’la, Cirit füzesiyle oldu. Bugün zengin ve güçlü bir Türkiye var.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece ona oy verenlerin cumhurbaşkanı olmayacağını vurgulayan Soylu. “Recep Tayyip Erdoğan, herkesin, her kesimin cumhurbaşkanı olacak. Yeni dönemde artık devletin başına milletin adamı geliyor. 10 Ağustos, 1071’de Alparslan’ın Malazgirt’e girdiği gün, 1453’te Fatih’in İstanbul’u fethettiği gün ve 29 Ekim 1923 kadar kutlu bir gündür. Milletin, devletin tepesine geçtiği bir gündür” dedi.