Polisimiz sınıfta kalmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polislerle iftar yaptı. Burada konuşma yapan Bakanımız Sn. Soylu, “Polis teşkilatımız çok sınav verdi ama hamdolsun hiçbirinde sınıfta kalmadı” dedi.

Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde, personelle iftar yapan Bakan Süleyman Soylu, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya umut olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iyi eğitimli ve devletine bağlı güçlü bir polis teşkilatı olduğunu dile getiren bakan, “Polis teşkilatımız çok sınav verdi ama hamdolsun hiçbirinde sınıfta kalmadı” dedi.

Konuşmasının devamında uyuşturucuya karşı güçlü mücadele verildiğine dikkati çeken İçişleri Bakanı, “15 Temmuz tarihinde cezaevinde uyuşturucudan 35 bin kişi vardı, bugün 104 bin kişi var. Yani çocuklarımızı bu beladan, bu musibetten korumak için büyük mücadele ortaya koyan güvenlik güçlerimiz var” diye konuştu.

Türk Polis Teşkilatının, suç ve suçlulara karşı dünyaya örnek olabilecek bir mücadele verdiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da 15 Temmuz’dan önce günlük yaklaşık 30-35 evden hırsızlık olduğunu, bugün bu sayının 2’ye, 3’e kadar düştüğünü, Trafik güvenliğinde de ortaya konulan politikalar ve projelerle birlikte kazalardaki can kayıplarının 100 binde 13’lerden 100 binde 6’lara kadar düştüğünü sözlerine ekledi.

Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele programını başlattıklarını hatırlatan Süleyman Soylu “Türkiye’nin her tarafından binin üzerinde arkadaşımız bu konuda sıkıntıyla karşı karşıya kalan ne kadar kadın varsa, onları kendi ailesi olarak görüp tek tek takip eden bir sorumluluğu gerçekleştiriyorlar. Kadına karşı cinayetlerde de önemli derecede düşüş var ama bu bize yetmiyor. Bir tanesi bile bizim hem vicdanımızı hem sorumluluğumuzu hem de görev anlayışımızı etkiliyor” dedi.

Organize suç şebekelerine ve bilişim suçlarına karşı da başarılı bir mücadele verildiğini söyleyen Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siber suçlarla mücadelede, Türk Polis Teşkilatı dünyada birçok ülkeye ders veriyor. Bir taraftan kendi haberleşme programını kullanan, bir taraftan kendi yüz tanıma programını yapabilecek kabiliyete erişen ve çok başarılı şekilde bunu sağlayan, kendi ‘drone’unu, mini İHA’sını imal edebilecek kabiliyeti ortaya koyan, en iyi yazılımları gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip bir Türk Polis Teşkilatı var. Ülkemizin, milletimizin yüz akısınız, 177 yıllık Türk Polis Teşkilatının da yüz akısınız. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, her birinizi kutluyorum.”

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yaptığı araştırmalarda halkın en çok memnun olduğu hizmetler arasında asayişin ilk sırada olduğuna işaret eden Bakan, “Bu bizim için milletimizin ödülüdür. Bu seviyeyi hiç düşürmememiz lazım. Suçluya karşı kanunların verdiği imkanlar çerçevesinde mücadelemizi en güçlü şekilde yapacağız, acımayacağız ancak vatandaşımıza karşı da yarı belimize kadar eğileceğiz, hürmetkar ve müşfik olacağız” değerlendirmesinde bulundu.