“PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE VE ONU DESTEKLEYENLERE BİR DARBE DAHA İNDİRİLECEKTİR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Irak’ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik operasyonlara ilişkin, “Kandil’i temizledikten sonra Türkiye’nin gerek sınır güvenliği gerek PKK ile olan terörle mücadelesi olsun çok daha emin adımlarla sürdürülecektir. PKK terör örgütüne ve onu destekleyenlere bir darbe daha indirilecektir.” dedi.

Yüksekova 3. Tümen Komutanlığı’ndaki programın ardından beraberindekilerle Kalana Üs Bölgesi’ne giden Soylu, görev yapan güvenlik güçlerinin bayramını kutladı. 

Bölgede yürütülen terörle mücadele operasyonlarında ele geçirilerek İl Jandarma Komutanlığı’na getirilen mühimmatları inceleyen Bakan Soylu, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Güvenlik güçlerinin terör örgütüne ağır darbe vurduğunu kaydeden Soylu, ele geçirilen mühimmatlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hakkari bölgesinde bugüne kadar ele geçirilen en yüksek sayıdaki mühimmat olarak değerlendiriyoruz. 116 kalaşnikof, doçka silahı, doçka namlusu, 5 adet piyade tüfeği, 3 güdümlü tanksavar füzesi, 13 biksi makineli tüfek, 5 RPG-7 roketatar, 2 adet M1 piyade tüfeği, 7 adet keskin nişancı tüfeği, bomba atar silah, av tüfeği, 217 el bombası, 239 taarruz tipi el bombası ele geçirildi. Bunun ötesinde de aldığımız bilgi çerçevesinde yaklaşık 2 kamyon mühimmat. Özellikle terör örgütünün çok önemli bir cephaneliğini arkadaşlarımız İkiyaka Dağlarında ve Düztepe Mevkisinde ele geçirmiş oldular. Bu operasyonu yapan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” 

Terörle mücadelenin nasıl kararlıklıkla sürdürüldüğünün, terör örgütüne sürekli olarak bu tip kayıplar verdirildiğinin apaçık ortada olduğğunu vurgulayan Soylu, Bayram nedeniyle Kalana Üs Bölgesinde bölgeyi ve özellikle Yüksekova Havalimanının iniş çıkışını kontrol etmeye çalışan 2500 metrede kahramanlarla bir arada olduğunu anımsattı.

Soylu, güvenlik güçlerinin burada milletin, ülkenin bekası için büyük mücadele ortaya koyduklarını bildirerek, “Buralara sahip çıkarak ülkemizin namusunu, bayrağımızın onurunu muhafaza ediyorlar. Bugün aileleriyle birlikte değiller ama burada hep birlikte olarak onların özlemini bir nebze giderme amacını taşıdık. Sağlıkla, huzurla, afiyetle milletimizin birlik beraberliği içinde arkadaşlarımızın büyük fedakarlık ve kararlılıkla görevlerini icra ediyorlar, milletimiz huzurlu bir şekilde hayatını idame ettirsin, işini huzurlu yapabilsin, ülkemize ve milletimize göz diken hainlere göz açtırmasın diye. Allah razı olsun. Şu anda sınırımızın dışında oraların da huzur ve emniyetini sağlamaya çalışan bütün kahramanlarımızın bayramlarını tebrik ediyorum.” diye konuştu. 

Daha sonra Kandil’e yönelik operasyonla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Soylu, Kandil’in terör örgütünün bir taraftan psikolojik, bir taraftan lojistik harekatını, bir taraftan da terör örgütünün uluslararası ilişkilerini düzenlemeye çalıştığı bir böcek yuvası olduğunu belirtti.

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı harekatları ve iç güvenlik operasyonu yapan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, güvenlik birimlerinin, jandarmanın, polisin, korucuların hep birlikte büyük bir mücadele verdiğini kaydeden soylu, şöyle konuştu:

“Bu mücadelenin sonunda da hissedilir, bütün rakamlarıyla yansıyan bir başarı elde etmişlerdir. Kandil’deki bu böcek yuvası kalmıştır. İnanıyorum ki çok yakın zaman dilimi içinde buraya yönelik ve burada böcek yuvasının kalmamasına yönelik gerekli adım atılacaktır. Milletimiz bu konuda rahat olsun, artık kandilin sırası gelmiştir. Burada kandili temizledikten sonra Türkiye’nin gerek sınır güvenliği gerek PKK ile olan terörle mücadelesi olsun çok daha emin adımlarla sürdürülecektir. PKK terör örgütüne ve onu destekleyenlere bir darbe daha indirilecektir. Bu konuda çok rahatız. Bu operasyonlar bizim imkan ve kabiliyetlerimiz çerçevesinde rahat yapılacak operasyonlardır. Teknolojimiz, beşeri yeteneklerimiz ve operasyon kabiliyetlerimiz bunu ülkemiz milletimiz adına başarılabilecek düzeydedir. Türkiye uzun yıllar Artık Türkiye uzun yıllardan beri kendisini meşgul eden kandil gibi bir dertten de kurtulacaktır. Allah milletimizi devletimizi güçlü kılsın. Güçlü olursanız bunu başarabilirsiniz. İnanıyorum ki milletimiz o günü görünce çok daha rahatlayacaktır. Doğu ve güneydoğuda kardeşlerimiz de yıllardan beri kandilin ortaya koyduğu ve kendilerini rahatsız eden bu gidişattan kurtulmuş olacaktır. Bunun bölgede önemli bir rahatlık getireceğini söylemek isterim.” 

Soylu, açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak “Yüksekova Kalana Üs Bölgesindeyiz. Komutanlarımızla, askerlerimizle, polislerimiz, korucularımızla birlikteyiz. Bayramınızı kutluyorlar.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Bütün kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Nice bayramlara rabbim hayırlısıyla bizleri kavuştursun.” diyerek, herkesin bayramını kutladı. 

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi yapan Soylu, beraberindeki komutan ve askerlerin tebriklerini iletti.

Başbakan Yıldırım da, herkesin bayramını kutlayarak, “Bütün komutanlarımızın, kahraman mehmetciklerimizin bayramlarını tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Sizin sayenizde milletimiz huzur içinde bayram geçiriyor. Bakanımız başta olmak üzere bütün askerlerimiz, polislerimiz, güvenlik korucularımız, jandarmamız canla başla terör belasından ülkemizi kurtarmak için gece gündüz çalışıyorlar. Allah güçlerini artırsın, yar ve yardımcıları olsun. Nice bayramlara birlikte ulaşmayı nasip etsin.” diye konuştu. 

Soylu, daha sonra üs bölgesinden ayrıldı.