Parlamenter sistem ihtiyaçlara cevap vermiyor

AK Parti Genel Başkan Yardmıcısı Süleyman Soylu, mevcut parlamenter sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veremediğini ve siyasi hayatta bir takım istikrarsızlıklar getirdiğini dile getirdi.

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen “Başkanlık Sistemi” toplantılarının beşincisi,  Malta Köşkü’nde yapıldı.

Türkiye’de uzun yıllardır yeni  bir hükümet sistemine geçilmesi konusunda değerlendirmeler yapıldığını anımsatan Soylu, “Bazı öneriler öne sürülmekte ve mevcut sistemden kurtarılması arzulanmakta. AK Parti, başkanlık sisteminin Türkiye için en iyi sistem olduğunu net bir şekilde belirterek, kamuoyunun tartışmasına açmıştır. AK Parti dünyanın yaşamış olduğu değişimi göz önünde bulundurarak, milletimizin iradesini çok daha etkili bir şekilde yönetime taşınması ve sonrasına daha hızlı, etkin, şeffaf bir hükümet sistemini oluşturulması, güçler ayrılığı prensibini daha gerçekçi bir şekilde işletilmesi, ülkenin istikrarsız süreçleden kurtulması için başkanlık sistemini savunmaktadır” ifadelerini kullandı.